Blaty granitowe a blaty kwarcowe, jaka jest różnica?

Blaty granitowe a blaty kwarcowe. Pomiędzy blatami z granitu i kamienia kwarcowego, choć mogą wydawać się podobne dla oka, istnieją pewne różnice. Który blat jest najlepszy?

W ciągu ostatnich 10 lat powierzchnie robocze w kuchni bardzo się zmieniły. Zniknęły syntetyczne blaty, a na ich miejsce pojawiły się blaty z granitu i kamienia kwarcowego. Dwa bardzo wytrzymałe i twarde kamienie, idealne do każdej kuchni.

Ale, który z nich jest najlepszy?

Blaty granitowe a blaty kwarcowe. Granit

Blaty granitowe są obecnie niezwykle modne zarówno w domach w USA, jak i Wielkiej Brytanii, czy też całej Europie. Wynika to z kilku powodów, jednak połączenie ich fantastycznego wyglądu w każdym świetle i niezwykle łatwego czyszczenia jest głównym czynnikiem zakupu. Problem z blatami granitowymi polega jednak na tym, że są one niezwykle delikatne. Granit jako kamień, choć twardy, nie jest najtrwalszą powierzchnią na świecie. Typowe scenariusze, w których granit jest podatny na uszkodzenia, obejmują umieszczenie gorącej patelni na powierzchni, zrzucenie dużego ciężaru na róg i zarysowanie powierzchni pod dużym obciążeniem. W przeciwieństwie do drewna, które można szlifować, granitu nie da się łatwo odnowić.

Blaty granitowe a blaty kwarcowe. Oto kilka krótkich przemyśleń z perspektywy właściciela domu na temat blatów granitowych.

Istnieje ogromna różnica między tanią kuchnią a kuchnią zaprojektowaną na zamówienie. Obecnie coraz częściej granit jest używany jako powierzchnia blatu w nowych kuchniach. Granit gwarantuje wykończenie wysokiej jakości. Blaty granitowe i blaty kwarcowe są coraz częściej stosowane ze względu na ich trwałość i odporność na zarysowania, na które podatne jest drewno. Teraz wiem, co możesz myśleć; ale co ze stalą nierdzewną? Cóż, stal nierdzewna nie jest zbyt domowa i osobiście, jest dla mnie zbyt przemysłowa, a także po prostu zbyt zimna w dotyku.

Blaty granitowe stanowią zatem dobrą równowagę między czystością a trwałością. Dobry granitowy blat wytrzyma ponad 10 lat, pod warunkiem że nie uderzysz go młotem kowalskim. Pod względem wzorniczym, granitowe blaty są dostępne w kilku wykończeniach. Jednak moim osobistym faworytem jest blat z gwiezdnej galaktyki, który ma błyski brązu i miedzi, zanurzone w czerni.

Kwarc

Kwarcowe blaty i kwarc nie są wyhodowanym z ziemi kamieniem organicznym i w rzeczywistości są sztuczne. Z tego powodu kwarc jest dostępny w szerokiej gamie wzorów, a czasami może być nawet wykonany na zamówienie. Kluczową zaletą kwarcu nad granitem jest to, że jest znacznie trwalszym materiałem.

Podobnie jak granit, kwarc jest niezwykle pożądaną powierzchnią roboczą w domu.

TH!NK

Granit to kamień naturalny, a kwarc to kamień inżynieryjny. Dla purystów granit będzie oczywistym wyborem tylko ze względu na jego status. Jednak mądra osoba wybrałaby kwarc, ponieważ jest to kamień nieporowaty, a także jest bardziej wytrzymały niż granit. Co ciekawe kwarc ma taką samą zawartość żelaza co granit. Pod względem ceny, to zarówno granit, jak i kwarc mogą być drogie. Zasadniczo powinieneś podjąć najlepszą decyzję w oparciu o to, czy chcesz ryzykować uszkodzeniem blatu tylko dlatego, że chcesz mieć bardziej modną powierzchnię.

Ogólna moda ma tendencję do zmiany decyzji w czasie. Więc chociaż granit może wydawać się modny w tej chwili, może nie być modny w przyszłym roku. Gdybym teraz wybierał blat, wybrałbym blat kwarcowy, a decydującym czynnikiem byłaby jego trwałość.

Blaty granitowe a blaty kwarcowe
Blat kuchenny

Przeczytaj także inne nasze artykuły:

Źródło: bezpłatne artykuły publikowane przez gości z ArticlesFactory.com