Klej do akwarium

Na początku małe wyjaśnienie, które pomoże w zrozumieniu całego artykułu, a mianowicie: klej cyjanoakrylowy=klej superglue.

Klej do akwarium, czy kleje cyjanoakrylowe mogą być używane w akwarium? Zapewne słyszałeś o klejach cyjanoakrylowych. Może nawet się zastanawiałeś, czy możesz, np. kleju superglue użyć do klejenia szyb akwarium. Odpowiedź brzmi, nie! Ale są miejsca w akwarium, gdzie możesz użyć takiego kleju. Są nimi elementy drewniane, skalne, a także plastikowe.

Klej do akwarium. Czy możesz użyć kleju cyjanoakrylowego do przyklejenia roślin akwariowych?

Tak, takie kleje idealnie się sprawdzają podczas przyklejania roślin do elementów drewnianych, czy też plastikowych. Kleje cyjanoakrylowe są wodoodporne i znakomicie działają podczas przylejania roślin akwariowych.

Klej do akwarium. Czy kleje cyjanoakrylowe są bezpieczne dla rybek akwariowych

Kleje typu superglue nie ulegają rozpuszczaniu pod wpływem działania wody, tym samym nie są w stanie zagrozić rybkom akwariowym.

Klej do akwarium. Jaki klei, jest najczęściej używany w akwarium?

Najczęściej używane są silikon i klej cyjanoakrylowy. Musisz zwrócić uwagę na skład kleju cyjanoakrylowego. Sprawdź, czy nie dodano do niego żadnych toksyn.

Klej do akwarium. 7 wskazówek dotyczących używania kleju w akwarium

Superglue jest bezpieczny dla elementów, które znajdują się wewnątrz akwarium, ale nigdy nie próbuj nim kleić złączy szyb. Na klej cyjanoakrylowy możesz przykleić rośliny, takie jak: Anubias, paproć jawajska, a także twarde peleryny takie jak skały i korzenie.

OK, oto nasze 7 wskazówek dotyczących kleju superglue w akwarium:

1. Używaj kleju cyjanoakrylowego tylko w wersji żelowej

Żel jest łatwiejszy w obsłudze, nie tworzy takiego bałaganu podczas prac, jak wersja płynna.

2. Uważaj na ilość nanoszonego kleju

Wygląd kleju cyjanoakrylowego po zaschnięciu nie jest zbyt atrakcyjny. Staje się biały i mocno rzuca się w oczy. Dlatego uważaj na ilość kleju. Im mniej go użyjesz, tym mniej będzie widoczny. Możesz dodać do kleju w momencie jego utwardzania trochę piasku lub ziemi. Nadadzą miejscu klejenia naturalnego wyglądu.

3. Przyklej korzeń zamiast całej rośliny

Nie nanoś kleju na całą roślinę, na jej liście, etc. Zamiast tego nanieś klej tylko na korzeń.

4. Używaj rękawic podczas prac z klejem superglue

Klej superglue łatwo przykleja się do skóry, dlatego używaj rękawic nitrylowych. UWAGA!!! Nie używaj rękawic lateksowych.

5. Nitka i klej

Jeśli masz w akwarium wysokie, ciężkie rośliny to przyklejenie ich na klej superglue może nie wystarczyć, aby je utrzymać w pionie. Dlatego rekomendujemy użycie nitki, która podtrzyma roślinę w jej górnej części.

6. Hardscape w akwarium

Baw się klejem superglue i przy jego użyciu przyklej drewniane elementy na wzór słynnego w akwarium hardscape.

7. Klej w akwarium

Zalecamy, abyś wszystkie elementy przyklejał podczas wymiany wody, gdy akwarium jest suche. Oczywiście możesz przykleić rośliny, gdy akwarium jest wypełnione wodą, ale klej nanoś na zewnątrz akwarium, a nie pod wodą.

Klej do akwarium
Akwarium

TH!NK

Mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że można używać kleju superglue (kleju cyjanoakrylowego) w akwarium. Klej idealnie zastępuje tak często stosowane przy pracach w akwarium nici. Jednak ważne jest, aby klej cyjanoakrylowy był w wersji żelowej, praca z nim jest o wiele wygodniejsza niż z wersją płynną.

Sprawdź także inne nasze artykuły: