Klej do drewna

Jeśli zastanawiasz się, jaki klej do drewna będzie najlepszy, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Niegdyś kleje do drewna nie były tak mocne, jak obecnie, ich wybór nie był także zbyt szeroki. Kupując klej do drewna musisz liczyć się z tym, że jego siła wiązania jest często większa niż twardość samego drewna. Inaczej to przedstawiając, prędzej drewno pęknie, niż miejsce użycia kleju na nim się rozleci, rozpuści, etc. OK, zapewne teraz się zastanawiasz, dobrze to jaki to klej? Bo właśnie takiego poszukuję. Odpowiedź na to pytanie nie jest takie proste, gdyż wszystko zależy od rodzaju klejonego drewna. Właśnie rodzaj drewna weźmiemy pod uwagę przy omówieniu poszczególnych klejów.

Oto jakie masz opcje przy wyborze kleju do drewna:

  • CA (cyjanoakrylan)
  • PVA (polioctan winylu)
  • Żywica epoksydowa
  • Poliuretan
  • Klej typu HIDE

Pierwszy klej, jaki weźmiemy pod lupę to PVA. Ten rodzaj kleju jest obecnie najpopularniejszy w klejeniu drewna.

Klej PVA

Klej z polioctanu winylu (PVA) to podstawowy klej używany w stolarce. Jego zaletą jest niezbyt wygórowana cena, brak toksyn, dostępność, mała kleistość podczas nakładania, co ułatwia jego rozprowadzanie, łatwość czyszczenia i ogromna moc wiązania.

Marka TH!NK oferuję całą gamę klejów, którymi możesz kleić każdy rodzaj drewna. Mamy w swojej ofercie także klej typu PVA. Sklep z klejami tutaj.

Wybór kleju PVA powinien być podparty wiedzą na temat czynników, które są decydujące przy wybieraniu tego typu kleju. Oto one:

  • Klej szybko wysycha, jego przyczepność początkowa jest bardzo silna, nie może być używany na zewnątrz.
  • Klej ma szybkie wiązanie, co przekłada się na silną przyczepność, jest wodoodporny, możesz go używać zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Jego niezwykłą wręcz właściwością jest to, że może być używany w miejscach, gdzie jest żywność. Możesz nim, np. skleić deskę na, której kroisz chleb, lub drewnianą miskę, w której przygotowujesz sałatki.
  • Są też kleje, które wolno twardnieją, są wodoodporne i można je nanosić na drewno w warsztatach, w których jest zimno.

Powyższe czynniki muszą zostać przez Ciebie wzięte pod uwagę podczas wyboru kleju do drewna, aby cały proces klejenia przebiegł, jak należy.

Klej do drewna. Specjalny klej do drewna

Jeśli poszukujesz kleju, który wolno wiąże to powinieneś zakupić klej BALAYA marki TH!NK. Idealnie sprawdza się podczas klejenia zaokrąglonych balustrad i innych miejsc, które wymagają cierpliwości i dłuższego czasu wiązania. Dłuższy czas wiązania pomoże Ci w odpowiednim uformowaniu kleju. Klej BALAYA możesz przez pełne 15 minut rozprowadzać, zanim ten w pełni zaschnie. Nie możesz go używać w miejscach, gdzie występuje wilgoć, najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach.

BALAYA II BROWN POWER do drewna ciemnego to ciekawa opcja dla klejenia ciemnych elementów drewnianych. Dzięki brązowemu zabarwieniu idealnie ukrywa miejsca użycia kleju. Barwą przypomina orzech. Jest bardzo silny i szybko wiąże.

Jeśli zależy Ci na tym, aby klej nie spływał zbyt szybko, to klej BALAYA NO DRIP w pełni spełni Twoje oczekiwania. Gęstość tego kleju jest na tyle duża, aby ten nie spływał w miejscach pracy z nim. Jego kolejną zaletą jest to, że jest gęsty i idealnie pasuje do prac z listwami przypodłogowymi i osłonami okiennymi. Brak zdolności do spływania jest szczególnie ważny przy pracy z powierzchniami pionowymi, gdzie łatwość wyrównywania kleju jest bardzo ważna.

Klej CA

Klej cyjanoakrylowy (CA) to idealny klej do napraw małych drewnianych elementów. Zapewne słyszałeś o kleju Superglue, który zapoczątkował erę klejów cyjanoakrylowych. CA szybko wysycha i tworzy bardzo mocne wiązanie, które w swej konsystencji przypomina plastik. Występują różne rodzaje gęstości kleju cyjanoakrylowego, więcej o tym tutaj.

Żywica epoksydowa

Z czego składa się epoksyd? Są to żywica i utwardzacz. Obie te substancje występują w postaci płynnej. Ich wymieszanie doprowadza do pojawienia się reakcji chemicznej, która sprawia, że żywica się utwardza. Zaletą epoksydu jest wodoodporność, także dobre wypełnianie szczelin w drewnie. Szczeliny w drewnie mogą wpływać na siłę wiązania kleju, ważne jest, aby je dobrze wypełnić. Czas utwardzania żywicy epoksydowej jest różny, na rynku znajdziesz takie, które wiążą w kilka minut, a także takie, którym zajmuje to trochę więcej czasu. Im dłużej żywica zasycha, tym lepiej dla siły wiązania.

Klej do drewna. Poliuretan

Trwałość kleju poliuretanowego jest bardzo duża, a sam klej jest bardzo trwały. Kleje poliuretanowe utwardzają się po zwilżeniu dwóch klejonych ze sobą elementów. Klej poliuretanowy nadaje się nie tylko do drewna, ale także do metalu, plastiku, tkanin i innych powierzchni. Gdy już zaschnie to bardzo trudno go usunąć, dlatego wszelkie zacieki powinieneś zmywać, jak tylko się pojawią. Idealnie sprawdza się przy klejeniu mebli ogrodowych, które ze względu na duże obciążenia wymagają silnego wiązania.

Klej ze skór zwierzęcych

Istnieje klej, którego postać to granulki skórne rozpuszczane pod wpływem dużej temperatury. Najczęściej podgrzewa się je w garnku z wodą. Pod wpływem wysokiej temperatury granulki się rozpuszczają, tworząc tym samym kleistą konsystencję. Po zaschnięciu powstaje bardzo silnie wiążący klej. Jednak po ponownym podgrzaniu, klej z granulek skóry zwierzęcej znowu staje się płynny. Ten właśnie fakt, mocno wpływa na popularność tego kleju.

klej do drewna
Klej do drewna

TH!NK

Klej do drewna. Oto cechy kleju do drewna, które powinieneś rozważyć:

Wytrzymałość wiązania: Rozciąganie, ściskanie, odrywanie, uderzenie, zginanie, rozszczepianie, czy też ścinanie oto co składa się na wytrzymałość wiązania. Znajdź informację na temat kleju, które wskazują, jak klej znosi te wszystkie czynniki zewnętrzne.

Czas wiązania: ten czynnik jest bardzo ważny, a wpływ na niego ma między innymi wilgotność powietrza.

Kredowanie: To pojęcie dotyczy sytuacji, w której klej woda nie odparowała w wystarczającej ilości. Wówczas cząsteczki kleju nie wiążą się i pozostają w miejscu łączenia kleju z klejoną powierzchnią. Po zaschnięciu klej będzie miał bardzo białą barwę, to właśnie tak zwane „kredowanie”. Jeśli się pojawi to ryzyko, że klejone ze sobą drewniane elementy się rozkleją, jest duże.

Stabilność podczas niskich temperatur: Zwróć uwagę na to, jak klej reaguje na niskie temperatury. Mowa tu o magazynowaniu, a nie o momencie nanoszenia kleju na drewno. Podczas przetrzymywania kleju w niskich temperaturach może on się zamienić w „twaróg”. Jeśli będziesz miał z tym do czynienia, to wstrząśnij klejem i wymieszaj go, aż wróci do swojej pierwotnej postaci.

Sprawdź także inne nasze artykuły: