Klej do włókna szklanego

Klej do włókna szklanego, oto nasza rekomendacja. Czy klej cyjanoakrylowy typu superglue jest odpowiedni do klejenia włókna szklanego? W tym artykule poruszymy ten temat i postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, z najwyższą powagą i starannością 🙂 Jednak najpierw odpowiedzmy na następujące pytania:

Klej do włókna szklanego. Co to jest klej cyjanoakrylowy?

Zapewne spotkałeś się z klejem cyjanoakrylowym pod inną bardziej popularną nazwą Super Glue. Kleje cyjanoakrylowe charakteryzuje ogromna siła wiązania, a także szybkość zasychania. Są dostępne na rynku w postaci rzadkiej, średnio gęstej, a także gęstej. Fakt, że są wodoodporne, ma znaczenie podczas klejenia elementów ozdobnych, chociażby w akwarium. Super Glue łatwo się adaptuje w różnych warunkach i jest ceniony za swoją skuteczność.

Klej do włókna szklanego. Co to jest włókno szklane?

Włókno szklane to sztuczne tworzywo, które składa się z ułożonych jedna na drugiej „szklanych nitkach”, które łączy się elementem wiążącym. Włókno szklane wymieszane z żywicą tworzy bardzo trwały i wytrzymały kompozyt. Używa się je między innymi podczas izolacji akustycznej.

Czy Super Glue działa na włóknie szklanym?

Jeśli chcesz użyć kleju Super Glue na włóknie szklanym to zalecamy użyć go razem z żywicą epoksydową. Sama żywica przylega do większej gamy powierzchni, niż klej cyjanoakrylowy typu Supe Glue. Jest wodoodporna i idealnie wypełnia wszelkie szczeliny. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na użycie tylko i wyłącznie kleju Super Glue na włóknie szklanym to ten także zadziała. Jednak większą skuteczność klejenia uzyskasz w połączeniu z żywicą epoksydową.

Klej do włókna szklanego
Włókno szklane

Klej cyjanoakrylowy i żywica epoksydowa na szklanym włóknie

Oto kilka wskazówek, jak używać kleju cyjanoakrylowego i żywicy epoksydowej na szklanym włóknie:

  1. Praca z włóknem szklanym nie jest łatwa dlatego znajdź klej cyjanoakrylowy, który zawiera w swoim składzie żywicę epoksydową. Jeśli takiego nie znajdziesz, to wymieszaj je sam.
  2. Zanim naniesiesz klej na włókno, to dokładnie je oczyść.
  3. Uważaj z ilością kleju.
  4. Wymieszaj klej cyjanoakrylowy z żywicą epoksydową. Wylej oba kleje w niewielkiej ilości na daną powierzchnię i wymieszaj je ze sobą. Użyj do tego drewnianego patyczka.
  5. Masz do 3 minut na nałożenie mieszaniny na szklane włókno!
  6. Czas suszenia kleju cyjanoakrylowego wymieszanego z żywicą epoksydową to 24h. W tym czasie nie dotykaj klejonego elementu.
  7. Pozostały klej przechowuj w suchym i chłodnym miejscu, z dala od dzieci!

TH!NK

Jeśli szukasz potężnej siły wiązania, to możesz poeksperymentować razem z nami, mieszając klej cyjanoakrylowy z żywicą epoksydową. Możesz także zakupić gotowy klej, który ma w swoim składzie żywicę epoksydową. Żywica epoksydowa to naszym zdaniem najlepszy produkt do klejenia szklanych włókien.

Sprawdź także inne nasze artykuły: