Jak usunąć Super Glue?

Jak usunąć Super Glue? Zanim odpowiemy na to pytanie, przybliżmy, czym w ogóle jest Super Glue. To świetna substancja, idealna do tworzenia mocnych połączeń międzyróżnymi powierzchniami. Świat majsterkowiczów dosłownie oszalał na punkcie tego innowacyjnego produktu. Przy jego pomocy możesz kleić elementy drewniane, plastikowe, porcelanowe, papierowe, tekturowe, a także te z włókna szklanego.

Niestety na tym świecie nie ma rzeczy bez wad i dotyczy to także kleju Super Glue. Gdy Super Glue rozlejesz w miejscu, w którym nie chciałeś, to utworzą się ciężkie do usunięcia plamy. Poniższy artykuł pomoże Ci je usunąć.

Jak usunąć Super Glue ze skóry?

W pierwszej kolejności umyj ręce pod ciepłą wodą, a następnie je wytrzyj o ręcznik. Teraz weź olej (taki do smażenia) i wylej go na zabrudzone klejem miejsce. Wcieraj go przez parę minut okrężnymi ruchami.

Olej rozbija cyjanoakrylowe wiązania. Klej Super Glue jest zrobiony na bazie cyjanoakrylu. Jeśli jednak olej nie pomógł, to użyj zmywacza do paznokci. W jego składzie znajduje się aceton, który idealnie działa na kleje zbudowane na cyjanoakrylu. Po całej operacji nawilż skórę kremem do rąk.

Jak usunąć Super Glue z plastiku?

Jeśli element, z którego chcesz usunąć Super Glue jest o takich wymiarach, które pozwalają na jego zanurzenie, to włóż go do miski z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Jeśli zabrudzony element jest nieco większy i nie możesz go zanurzyć w misce, to namocz wodą ręcznik i pozostaw go na plamie na 3-4 godziny.

Po upływie 3-4 godzin przetrzyj powierzchnię czystą szmatką. Potem wylej na to miejsce aceton lub alkohol i kulistym ruchem usuwaj klej. Możesz też przed nałożeniem acetonu lub alkoholu użyć oleju.

Jak usunąć Super Glue z metalu?

W przypadku metalu możesz powtórzyć ten sam proces co w przypadku plastiku. Inną metodą jest użycie białego octu i papieru ściernego. Najtrudniejsze plamy będziesz musiał zeskrobać ostrym narzędziem, oczywiście, jeśli jest to możliwe. Rób to ostrożnie, aby nie porysować metalowej powierzchni.

Jak usunąć Super Glue z ubrań?

Podczas usuwania Super Glue z ubrań, tkanin, etc. także możesz użyć acetonu. Uważaj, aby nie użyć zbyt dużej ilości acetonu, gdyż ten może zniszczyć tkaniny. Najlepiej rozrób go z dwiema częściami wody. Gdy zauważysz, że klej się rozpada, to nanieś w to miejsce odplamiacz, a następnie wrzuć zabrudzone klejem ubranie do pralki.

Jak usunąć super klej z lakieru samochodowego?

Lakier samochodowy, jak zapewne wiesz, to dosyć delikatna substancja. Usuwanie z niej różnego rodzaju zabrudzeń wiąże się z ryzykiem uszkodzenia go. W przypadku kleju Super Glue na lakierze samochodowym powinieneś zacząć od namoczenia zabrudzonego miejsca wilgotną szmatką. Szmatkę namocz wodą z mydłem. Dopiero gdy nawilżysz zaplamione miejsce wodą z mydłem, nanieś odrobinę acetonu. Woda i mydło stworzą barierę dla acetonu i zapobiegną jego zbyt agresywnemu działaniu. Jak tylko zauważysz, że plama kleju została rozbita, zmyj ją dużą ilością wody. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, gdzie aceton pozostanie na lakierze i go zniszczy. Rozpuszczony klej i aceton spłyną po lakierze, dlatego na samym końcu nanieś w to miejsce wosk.

Jak usunąć Super Glue?
Usuwanie Super Glue z samochodu

Jak usunąć super klej bez acetonu?

Aceton jest bardzo pomocny podczas usuwania zaschniętego kleju Super Glue, jednak jego użycie na tkaninach i skórze może być zbyt ryzykowne. Alternatywna metoda to użycie oleju kokosowego i sody oczyszczonej (roztworu). Ta mieszanka rozbija wiązanie kleju. Wymieszaj sodę oczyszczoną z olejem kokosowym i nanieś taką miksturę na plamę z kleju. Czas rozbijania kleju to około 15-20 minut. Inna metoda to użycie pilnika do paznokci oleju lub margaryny.

TH!NK

Pamiętaj, aby zawsze przetestować daną substancję, zanim użyjesz jej na dużej powierzchni. Zalecamy także odczekać 24 godziny po teście i zobaczyć co się stało z powierzchnią po upływie tego czasu.

Przeczytaj także inne nasze artykuły: