Klejenie płyt GK na ściany

Klejenie płyt GK na ściany, oto kilka ważnych wskazówek. Zanim przejdziesz do przyklejania płyt GK do ściany, przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia. Oto czego potrzebujesz:

  • Płyta GK
  • Szpachelka do nakładania i wyrównywania kleju
  • Taśma do płyt gipsowo-kartonowych
  • Klej PVA
  • Klej do płyt gipsowo-kartonowych

Klejenie płyt GK stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy nie ma możliwości przykręcenia płyty gipsowo-kartonowej. Nie wiem, czy wiesz, ale murowane ściany potrafią wchłonąć wilgoć z kleju. Dlatego w pierwszej kolejności musisz przygotować powierzchnię ściany. Wymieszaj PVA z niewielką ilością wody (patrz na instrukcję producenta) i taką miksturę nanieś na ścianę. Nałóż jedną warstwę.

Klejenie płyt GK na ściany. Klej do płyt GK

Klej do płyt GK możesz zakupić w jednym z marketów budowlanych, wybór jest ogromny i nie sposób wybrać ten jeden jedyny. Po odczekaniu, aż PVA zmieszane z wodą wyschną, nałóż klej do płyt GK punktowo. Jeśli ściana jest nierówna, to we wklęsłych miejscach nałóż grubszą warstwę kleju. Miejsca nakładania kleju powinny być od siebie oddalone o około 25 cm.

Przestrzeń między płytą a ścianą wypełnij klejem tylko przy krawędzi. Zapobiegnie to przedostawaniu się pod płytę różnych owadów.

Uważaj na dolną linię płyty GK, tuż nad linią przypodłogową powinien znajdować się klej.

Klejenie płyt GK na ściany. Wymieszanie kleju do płyt GK

Pamiętaj, aby klej wymieszać w czystym wiadrze. Zapoznaj się z instrukcją obsługi danego kleju. Klej powinien uzyskać gęstą, kremową konsystencję. Jeśli widzisz, że klej jest zbyt gęsty, to dodaj wody, jeśli zbyt rzadki to dodaj kleju.

Klejenie płyt GK na ściany

Mocowanie płyty gipsowo-kartonowej do ściany

Mam nadzieję, że przygotowałeś płytę GK do przyklejenia, czyli zrobiłeś wszelkie otworzy na gniazdka, itp. Oczywiście o przycięciu do odpowiedniego rozmiaru nie będę wspominał :).

Teraz gdy już naniosłeś klej na ścianę możesz przykleić płytę GK mocno ją dociskając. Pamiętaj, aby dobrze wypoziomować płyty. Najważniejsza jest ta pierwsza, musi być równo przyklejona do ściany, a każda następna powinna z nią dobrze współgrać.

Dociśnij płytę, ale nie stukaj w nią, młotkiem, czy poziomicą, bo możesz ją w ten sposób łatwo uszkodzić.

Zwróć uwagę na to, aby u dołu, między płytą GK a podłogą była mała szczelina, która w razie konieczności umożliwi przesunięcie płyty.

Teraz zaklej szczeliny między płytami GK taśmą malarską. Możesz użyć też siatki podtynkowej, ale taśma malarska pozwoli Ci zaoszczędzić więcej czasu.

TH!NK

Plamy kleju powinny mieć około 25 mm grubości i 50 mm szerokości. Oczywiście wymiary naniesionego kleju powinny być dostosowane do wielkości płyty GK.

Sprawdź także inne nasze artykuły: