Jak usunąć superglue z metalu?

Usuń superglue z metalu przez podgrzanie

Jak usunąć superglue z metalu? Jeśli superglue kapał lub spłynął po metalu, najlepszym sposobem usunięcia go jest podgrzanie. Większość metali bez problemu radzi sobie z temperaturą wymaganą do upłynnienia kleju. Podczas przykładania płomienia należy ostrożnie dozować, ponieważ w przeciwnym razie, szczególnie w przypadku stali stopowych, mogą wystąpić kolorowe odbarwienia.

Jak usunąć superglue z metalu? Odbarwienie metalu zaczyna się po dwudziestu stopniach od czasu upłynnienia

W większości przypadków super klej przypadkowo trafia na stal nierdzewną, taką jak blat w kuchni. Blachy stalowe składają się ze stopów różnych typów, które różnie reagują na działanie ciepła.

Większość wszystkich popularnych stopów stali reaguje od około 200 stopni Celsjusza z początkiem przebarwienia. Granica temperatury dla tego tak zwanego nalotu jest wyższa niż odporność cieplna superkleju, powyżej którego ulega on upłynnieniu. Przy około 150 stopniach superglue mięknie, a przy 180 stopniach znów jest płynny.

Jak usunąć superglue z metalu? Narzędzia i pomoce do usuwania

Za pomocą ręcznego urządzenia wytwarzającego płomień ogrzewanie można realizować w sposób kontrolowany. W zależności od wytwarzanego ciepła należy zachować odpowiednią odległość. Środek wspomagający wchłanianie podgrzanego i upłynnionego superkleju, taki jak szpatułka lub gruba szmatka, musi być gotowy. Następujące narzędzia są odpowiednie jako „miotacze ognia”:

  • Pistolet na latarkę
  • Palnik Bunsena / ręczny palnik gazowy
  • Spalacz Crème brûlée lub flambir
  • Urządzenie do lutowania gazowego
  • Opalarka

Płomień jest wycelowany w klej w odległości od dziesięciu do ośmiu cali. Jeśli pali się lekko, staje się zauważalnie zmiękczona lub zaczyna tracić swój kształt, można go usunąć za pomocą pomocy recepcyjnej.

Jak usunąć superglue z metalu? Cechy szczególne dwóch metali

aluminium

Jak usunąć superglue z metalu?

Powierzchnie aluminiowe tworzą na powierzchni tzw. Pasywację. To samoutlenianie chroni przed korozją, a efekt może być częściowo osłabiony lub zniszczony przez ogrzewanie. Potraktowanie ogrzewanego obszaru kwasem cytrynowym pomoże przywrócić tę ochronę. Dotyczy to również w ograniczonym stopniu blachy stalowej.

żeliwo

Żeliwo, takie jak beczka grillowa lub naczynia kuchenne, należy podgrzewać i schładzać tylko powoli, ponieważ w przeciwnym razie kruchy materiał ma tendencję do pękania.

PORADY I WSKAZÓWKI

Pomyśl o dobrej przewodności cieplnej metalu. Jeśli podgrzejesz blat płomieniem w jednym miejscu, metal może się dość daleko rozgrzać. Jeśli oprzesz się o krawędź talerza, możesz szybko się poparzyć.