Jak przykleić metal do drewna?

Jak przykleić metal do drewna? Przyklejenie metalu do drewna nie jest proste i wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Oto kilka wskazówek dotyczących klejenia metalu z drewnem. Klejenie metalu do drewna jest popularne wśród projektantów wnętrz. W tej kwestii jednym z najważniejszych aspektów jest dobranie odpowiedniego kleju. Jeśli chcesz uzyskać gładką formę metalu, która nie ma żadnych przewierceń i innych śladów mocowania to klejenie jest jak najbardziej trafnym wyborem.

Jak przykleić metal do drewna? Przygotowanie powierzchni

Każda z powierzchni, na którą masz zamiar nałożyć klej, powinna być odpowiednio do tego przygotowana. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy mówimy o przyklejeniu metalu do drewna, czy też drewna do metalu :). Odpowiednie przygotowanie powierzchni pozwoli uzyskać największy stopień przyczepności.

Smar, kurz, brud, musisz usunąć z drewna i z metalu, gdyż jest to dla siły wiązania przeszkoda. Zła przyczepność może skutkować odklejeniem się obu klejonych powierzchni.

Jak przykleić metal do drewna? Przyklejanie blach dekoracyjnych

Miedź, aluminiowa blacha, mosiądz polerowany, a także stal nierdzewna są często wykorzystywane przez projektantów wnętrz. Panele dekoracyjne, wykończenia wind, okłady ścian to miejsca, w których możesz spotkać się z metalem przyklejonym do drewna.

Zanim jednak nałożysz klej na przygotowaną wcześniej powierzchnię, nałóż dwuskładnikowy podkład wytrawiający. Pozwoli to na odpowiednie zagruntowanie powierzchni.

Jak przykleić metal do drewna? Najważniejsze cechy kleju

Jak przykleić metal do drewna? Jaki klej do klejenia metalu z drewnem?

2-składnikowa żywica epoksydowa to naszym zdaniem najlepszy produkt do klejenia metalu z drewnem, czy też drewna z metalem. Zazwyczaj takie kleje składają się z kleju i utwardzacza. Żywicę epoksydową wykorzystuje się do napraw karoserii samochodów, jest odporna na niskie temperatury, jest odporna na działanie rozpuszczalników i wody. Dosyć szybko wysycha.

Innym klejem, którego możesz użyć do przyklejenia metalu do drewna, jest klej akrylowy, klej poliuretanowy, a także cement kontaktowy.

Zalety kleju epoksydowego:

  • Silne wiązanie
  • Występuje w różnych kolorach
  • Możesz stymulować jego twardość, wszystko zależy od tego, czy i ile dodasz utwardzacza. Możesz z niego całkowicie zrezygnować.

Wady kleju epoksydowego

  • Słaba elastyczność po utwardzeniu
  • Może powodować kurczenie się i rozszerzanie drewna
Jak przykleić metal do drewna?
Metalowe z krzesła z przyklejonymi drewnianymi listwami

Wady używania kleju do łączenia metalu z drewnem

Klej epoksydowy potrafi zaschnąć bardzo szybko, co może wpłynąć na jakość pracy, zwłaszcza gdy chcesz przykleić duże arkusze metalu.

Jaka jest alternatywa dla kleju? Możesz spróbować użyć super mocnej dwustronnej taśmy klejącej, jednak jej użycie raczej zalecane jest do przyklejenia małych elementów metalowych.

TH!NK

Jeśli chcesz uniknąć wiercenia otworów w metalu, aby go przymocować do drewna, to najlepszą opcją jest użycie kleju. Z wszystkich nam znanych klejów, klej epoksydowy wydaje się nam najbardziej odpowiednim do tego zadania.

Sprawdź także inne nasze artykuły: