Jak usunąć kamień z akwarium?

Jak usunąć kamień z akwarium? Chociaż niektóre gatunki ryb lubią twardą wodę, przezroczyste, nieskazitelne szkło naszych akwariów nie radzi sobie dobrze w takim środowisku. Jeśli kiedykolwiek widziałeś biały nalot gromadzący się na górze szklanki w akwarium słodkowodnym, jest to najprawdopodobniej konsekwencja parowania twardej wody. Najprawdopodobniej pozostałość to osad wapienny (węglan wapnia + dodatkowe jony) na szkle, zwany „kamieniem wapiennym”. Ponadto w akwariach morskich może wystąpić „pełzanie soli”, czyli pozostałości soli na szkle i górnej części akwarium.

Jak usunąć kamień z akwarium?
Innowacyjny, w 100% biodegradowalny płyn do czyszczenia akwarium

Twarda woda akwariowa (bogata w minerały) parując, pozostawia cięższe pierwiastki, które przyklejają się do szkła i siebie nawzajem, tworząc nieestetyczny, nierówny biały osad. Prawdopodobnie ten sam osad gromadzi się wokół kranów i głowicy prysznicowej, jeśli mieszkasz w domu z twardą wodą. Chociaż te pozostałości nie zaszkodzą rybom ani akwarium, mogą utrudniać ich oglądanie, a zacieki i plamy na szkle akwariowym są nieestetyczne.

Jak usunąć kamień z akwarium? Bezpieczna metoda usuwania osadu wapiennego ze szkła

Osad wapienny może wydawać się tak poważny, że pozbycie się go za pomocą domowych środków czyszczących może być bardzo trudne. Ale stłum tę pokusę; Twoja ryba prawdopodobnie umrze z powodu nawet najmniejszej kropli lub pozostałości jakiegokolwiek roztworu czyszczącego. Dotyczy to również górnych krawędzi zbiornika.

Na rynku dostępne są produkty przeznaczone do bezpiecznego usuwania osadów wapiennych ze szkła akwariowego. Aby znaleźć spraye czyszczące bezpieczne dla ryb, odwiedź nasz sklep online i zakup w nim płyn AQUARIA. Aby uzyskać imponujący efekt czyszczenia i przyjazną dla środowiska aurę, nanieś płyn AQUARIA na zabrudzoną kamieniem wodnym szybę, odczekaj chwilę, a następnie zmyj wszystko dużą ilością wody. Oprócz tego, że AQUARIA jest naturalnym środkiem dezynfekującym, kwasowość płynu pozwala również pozbyć się trudnych do usunięcia osadów wapiennych.

Jak przeprowadzić czyszczenie akwarium płynem AQUARIA? Krok po kroku.

Aby wyczyścić akwarium płynem AQUARIA, należy wpierwszej kolejności przenieść ryby do zbiornika. Po bezpiecznym usunięciu wszystkich ryb z akwarium wylej wodę ze zbiornika i usuń wszelkie rośliny i dekoracje. Żwir i inne podłoża można przenieść lub pozostawić na miejscu, jeśli bariera zapobiegnie ich rozsypywaniu się. Po ustawieniu zbiornika na szmatce na potłuczone szkło obficie nałóż płyn AQUARIA. Pozostaw na dziesięć do dwudziestu minut, a następnie użyj ręcznika lub nieściernego podkładu, aby go usunąć. Użyj namoczonej ściereczki, aby usunąć płyn z szyb.

Jeśli występuje obszar, w którym nagromadził się osad, który jest trudny do usunięcia, spróbuj użyć skrobaczki do alg lub żyletki, aby ostrożnie usunąć kamień wyłącznie z paneli szklanych. Ponieważ plexi i inne akrylowe zbiorniki łatwo zarysowują się ostrymi przedmiotami, należy unikać używania na nich ostrych rzeczy. Należy uważać, aby nie zerwać kleju silikonowego łączącego szyby. Po zakończeniu dobrze umyj zbiornik przed dodaniem większej ilości wody.

Jak usunąć kamień z akwarium? Unikanie osadów wapiennych na szkle akwarium

Zapobieganie tworzeniu się kamienia jest przede wszystkim najprostszą metodą zaoszczędzenia czasu na czyszczeniu zbiornika. Sprawdzaj linię wodną w zbiorniku co dwa lub trzy dni, ponieważ proces parowania jest główną przyczyną powstawania pozostałości. Szybkość parowania wzrośnie w dni o małej wilgotności zimą lub przy wyższej temperaturze wody w zbiorniku.

Pozostała woda w zbiorniku stanie się nieco twardsza (większa gęstość minerałów na litr wody), gdy woda zacznie parować. Z tego powodu woda destylowana jest lepszym substytutem odparowanej twardej wody, jeśli tylko napełniasz zbiornik bez podmiany wody. Ponieważ woda, która wyciekła, była czysta, woda, którą wlejesz z powrotem, również powinna być czysta. Wszystkie minerały zostały usunięte z wody destylowanej. Kiedy parującą wodę zastąpimy wodą bardzo bogatą w minerały, może się stopniowo rozwijać śmiertelnie wysokie stężenie niektórych minerałów. Ryzyko to zostaje wyeliminowane, gdy zamiast odparowywania stosuje się wodę destylowaną.

Z drugiej strony, po usunięciu części starej wody z akwarium, należy napełnić je zwykłym źródłem twardej wody, wykonując jednocześnie częściową podmianę wody. W ten sposób można uniknąć stopniowego spadku pH wody i utrzymać normalny poziom minerałów. Aby mieć pewność, że ryby będą mogły bezpiecznie pić wodę, warto zaopatrzyć się w zestaw do badania wody, który sprawdzi pH, twardość (GH) i zasadowość (kH).

TH!NK

Jeśli używasz środków czyszczących, które nie są przeznaczone do czyszczenia akwarium to narażasz swoje ryby na niebezpieczeństwo. Używaj tylko biodegradowalnych i bezpiecznych dla środowiska środków czyszczących!

Sprawdź także inne nasze artykuły: