Czyszczenie szklarni bez negatywnego wpływu na rośliny

Czyszczenie szklarni wymaga dobrania odpowiednich środków czyszczących. Każde szkło w szklarni ma naturalną tendencję do brudzenia się. Regularne czyszczenie wewnątrz i na zewnątrz jest niezbędne. Ogólna zasada polega na tym, że dokładne czyszczenie należy przeprowadzać dwa razy w roku. Dwa procesy czyszczenia są idealne, a dzieli się je na:
na tryb letni, który rozpoczynamy wiosną i na tryb zimowy, na który przechodzimy jesienią.

W SKRÓCIE
Jak czyścić szklarnię wewnątrz i na zewnątrz?
Aby skutecznie wyczyścić szklarnię, należy ją opróżnić, zdezynfekować oświetlenie i umyć podłogę. Wyczyść wnętrze okna biodegradowalnym środkiem czyszczącym, a następnie wypoleruj gąbką, aby uniknąć smug.

Czyszczenie szklarni. Wyczyścić zewnętrzną część myjką wysokociśnieniową

W idealnym przypadku szklarnię można podlewać z zewnątrz za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Alternatywnie można zastosować także czyścik do okien ze szczotką teleskopową. Podobnie jak we wnętrzu należy stosować wyłącznie biodegradowalne środki czystości. Należy również zebrać duże ilości neutralnych środków czyszczących i odkamieniających, takich jak dodatki cytrynowe lub kwas octowy, zanim przedostaną się one do gleby.

Sprzątanie wnętrza szklarni

Ponieważ bakterie i zarodniki zawsze znajdują bezpieczne schronienie w ciepłym i wilgotnym klimacie szklarni, dokładne czyszczenie wnętrza, w tym sprawdzenie pod kątem pleśni i zgnilizny, ma ogromne znaczenie.

Czyszczenie wnętrza: Ponieważ bakterie i zarodniki zawsze znajdują szczęśliwy dom w wilgotnym i ciepłym klimacie szklarni, wymagane jest dokładne czyszczenie wnętrza, w tym sprawdzenie pod kątem pleśni i zgnilizny, co najmniej raz w roku.

Przestarzałą metodę siarkowania należy zastąpić czyszczeniem. W razie potrzeby można wytworzyć parę klarującą, stosując inne substancje, np. olejki eteryczne.

Czyszczenie szklarni
Szklarnia

Wnętrze szklarni można czyścić następującymi metodami:

Biodegradowalny detergent, woda destylowana lub filtrowana węglem, myjka parowo/ciśnieniowa

Będzie Ci potrzebna: Butelka z rozpylaczem wody, narzędzie do zamiatania i wycierania, ściągaczka z gumową końcówką.

  1. Po pierwsze, szklarnię należy oczyścić tak całkowicie, jak to możliwe. Rośliny zakorzenione w ziemi trzyma się razem i chroni zaciągniętym na nie workiem (z tworzywa sztucznego lub materiału tekstylnego, takiego jak juta).
  1. Upewnij się, że półki, stoły, ławki i luźne wykładziny podłogowe są wystawione na działanie promieni słonecznych przez kilka godzin. W zależności od stopnia zabrudzenia do wstępnego czyszczenia można zastosować strumień pary.
  2. Czyszczenie podłogi: W zależności od rodzaju podłogi tworzony jest efekt zamiecenia. Kurz nie powinien już rosnąć. W przypadku gruntów wykonanych z zagęszczonej, ubitej ziemi, tworzeniu się pyłu można zapobiec, po prostu zwilżając je butelką z rozpylaczem.
  3. Wnętrze szyb czyści się biodegradowalnym środkiem czyszczącym. Gumowa końcówka służy do usuwania wody z mopa po spryskaniu.
  1. Wypoleruj szkło szklarni starą gazetą, aby uniknąć smug i zacieków. Zgniecioną starą gazetą przy okrężnych ruchach usuń wszelki brud.

TH!NK

Jeśli woda z kranu jest bardzo twarda i zawiera dużą ilość wapna, to mogą powstać trudne do usunięcia ze szkła plamy kamienne. Plamy tego typu możesz usunąć przy pomocy płynu Betolix-BIO, który znajdziesz tu.

Sprawdź także inne nasze artykuły: