Pleśń na suficie – co to może oznaczać?

Pleśń na suficie

Pleśń na suficie nie tylko wygląda brzydko, ale może być również niebezpieczna dla zdrowia. W każdym razie jest to problem, który należy potraktować poważnie. W tym artykule dowiesz się, co może powodować pleśń na suficie oraz jakie środki należy podjąć, aby je naprawić i zapobiec.

Rozwój pleśni?

Ciemne plamy na suficie, nawet z żółtawym lub brązowawym odcieniem, mogą mieć różne przyczyny – nie zawsze musi to być pleśń. W każdym razie należy najpierw rozróżnić, czy jest to rzeczywiście prawdziwa pleśń, czy też są to „tylko” plamy z pleśni .

Plamy z pleśni

Plamy pleśni również tworzą ciemne plamy, zwykle w pojedynczych miejscach. Jego pochodzenie jest nadal niejasne, ale podstawowa przyczyna jest taka sama jak w przypadku pleśni: wilgoć. Wszak plamy pleśni niosą ze sobą ryzyko późniejszego rozwoju pleśni, ale nie są one jeszcze prawdziwą pleśnią.

Czarny pył

Na suficie pleśni często znajduje się również tak zwany czarny pył. Zwykle tworzy się w sezonie grzewczym, głównie na sufitach, tworzy czarne plamki, ale może też tworzyć płaską powłokę.

Rozróżnienie między czarnym pyłem a pleśnią

Czarny pył nie jest prawdziwą pleśnią, ale powstaje w wyniku oddzielenia związków organicznych, które nie są bardzo lotne. Związki te można oddzielić od:

  • zastosowane materiały budowlane (mogą one następnie łączyć się z cząstkami kurzu i sadzy, tworząc powłokę)
  • wyposażenia
  • przez kondensację tych substancji z powietrza w pomieszczeniu (rzadko)
  • Migracja niektórych dodatków z materiałów budowlanych na powierzchnię
  • Efekty sorpcji (zanieczyszczenia przylegają do granulek mineralnych lub włókien absorbujących)
  • efekty termoforetyczne (migracja składników w wyniku gradientu temperatury lub wystawienia na działanie ciepła)

Zwalczanie czarnego pyłu

Czarny pył, zwany również przez ekspertów „zamgleniem”, nie wymaga żadnej kontroli pleśni ani ich usuwania, ponieważ nie jest pleśnią i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Po dokładnym zbadaniu zastosowanych materiałów specjalista budowlany może zwykle ustalić przyczynę i zalecić środki zaradcze.

Prawdziwa pleśń na suficie

Pleśń na suficie
Pleśń na suficie

Jeśli problemem nie są plamy pleśni ani zamglenie, pierwszą rzeczą do zrobienia jest ustalenie przyczyny pleśni. Nie da się osiągnąć trwałego rozwiązania problemu bez wyeliminowania przyczyny.

Pleśń na suficie. Możliwe przyczyny

  • Generalnie zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniu (sprawdzaj na bieżąco higrometrem, również pod sufitem)
  • Powstała wilgoć nie jest odpowiednio wentylowana lub niewystarczająca (wskazówki dotyczące prawidłowej wentylacji można znaleźć w tym poście
  • Wnikanie wilgoci do sufitu (prawdopodobnie spowodowane przez podłogi powyżej)
  • Zwłaszcza na krawędziach i w rogach, ale także przy równomiernej infestacji należy również pomyśleć o wadach izolacji lub mostkach termicznych w suficie.

Pleśń na suficie. Zapobieganie

Po zakończeniu renowacji można zapobiec nowej inwazji poprzez poprawę zarządzania wilgocią w pomieszczeniu poprzez wentylację i zmniejszenie wilgotności. Profilaktycznie można również pomalować sufit farbą wapienną.

PORADY I WSKAZÓWKI

Małe obszary mniejsze niż pół metra kwadratowego i tylko powierzchowne plagi można nadal czyścić środkami domowymi. Jeśli pleśń już wniknęła w tynk, zwykle należy ją całkowicie usunąć.