Pleśń na więźbie dachowej. Jeśli na konstrukcji dachu znajdują się ślady pleśni, może to być bardzo niebezpieczne. W tym artykule dowiesz się szczegółowo, co może się zdarzyć, jakie opcje renowacji są dostępne i dlaczego pleśń na wiązarach dachowych nie jest tak rzadka w nowych budynkach.
Pleśń na więźbie dachowej. Zwiększenie obrażeń
W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost uszkodzeń konstrukcji dachu spowodowanych pleśnią. Przyczyny mogą być różne w przypadku nowych i starych budynków. Jednak obecnie w obu przypadkach uszkodzenia pleśni rosną. Dlatego niezbędna jest staranna kontrola, a jeśli pojawią się pierwsze oznaki pleśni, natychmiastowe i rozważne działanie.
- Przeczytaj także – Pleśń w łazience: przyczyny, zapobieganie i eliminacja
- Przeczytaj także – Pleśń w domu – jakie są przyczyny i co należy zrobić?
- Sprawdź również – Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu – na co zwrócić uwagę?
Pleśń na więźbie dachowej. Uszkodzenia często trudne do zauważenia
Wiele uszkodzeń spowodowanych pleśnią często nie jest nawet zauważanych przez budowniczych lub użytkowników domów. Uszkodzenie to jest często ukryte za izolacją i innymi konstrukcjami i można je zauważyć dopiero, gdy pleśń rozprzestrzeni się bardzo daleko. Przypadkowe odkrycia często zdarzają się tylko wtedy, gdy konstrukcje dachowe są otwierane w celu wprowadzenia zmian lub napraw.
Pleśń na więźbie dachowej. Środki zaradcze
Wszystkie przepisy stanowią, że elementy, których to dotyczy, należy usunąć. Jednak nie zawsze ma to wpływ na całą konstrukcję dachu, a tylko na te elementy, które faktycznie zostały zaatakowane przez pleśń. Usunięcie porażonych powierzchni (jeśli dotyczy to tylko powierzchni) może być rozważane w indywidualnych przypadkach, ale jest konsekwentnie problematyczne i faktycznie nie jest dokładnie zgodne z przepisami, nawet jeśli stosowane są środki wiążące zarodniki.
Rehabilitacja środkami dezynfekującymi
Wszyscy eksperci zasadniczo odrzucają stosowanie środków dezynfekujących (zabijających pleśń) na więźby dachowe dotknięte pleśnią, a także uznawane za nieadekwatne, nieskuteczne i niepotrzebne.
Walka z przyczynami
Podstawową przyczynę należy określić, a następnie usunąć w sposób poprawny technicznie i kompletny. Można to postrzegać jako fundamentalną część środków zaradczych związanych z pleśnią.
Zagrożenia
Zagrożenia pleśnią na konstrukcji dachu są wielorakie – i ogromne
- Rozprzestrzenianie się pleśni na całym strychu i innych materiałach (ogromne zagrożenie dla zdrowia)
- Niebezpieczeństwo zasiedlenia przez inne szkodliwe grzyby (zwłaszcza suchą zgniliznę), które całkowicie niszczą drewno, przez co bardzo szybko traci ono swoją nośność (ryzyko zawalenia się)
- Zanieczyszczenie domu niebezpiecznymi toksynami i zarodnikami poszczególnych rodzajów pleśni
Pleśń w nowych budynkach
Uszkodzenia pleśni w konstrukcji dachu stają się coraz bardziej powszechne w nowych budynkach. Zwykle odpowiada za to tylko niewielka liczba przyczyn:
- Szybki postęp budowy i niewystarczające czasy schnięcia (już trwają prace związane z układaniem jastrychu i pracami wewnętrznymi na jeszcze wilgotnej powłoce)
- nieizolowane, ale szczelne konstrukcje szkieletowe (już tynk i okna, dach jest praktycznie szczelny – stąd „uwięziona wilgoć w budynku)
- Już zainstalowana izolacja dachu z paroizolacją, która nie jest jeszcze ukończona lub szczelna
Zwalczanie zanieczyszczenia pleśnią w nowych budynkach
Jako budowniczy masz (zgodnie z prawem) prawo do demontażu zainfekowanych części na strychu. Zamówiona została konstrukcja dachu bez pleśni, więc należy ją również dostarczyć. Ponadto inwazja jest następnie zwalczana odpowiednimi środkami technicznymi (np. Ogrzewanie na sucho, usuwanie wilgoci, stosowanie suszarek absorpcyjnych). W takim przypadku najskuteczniejszym sposobem zwalczania pleśni jest jak najszybsze wyeliminowanie przyczyn pleśni.
PORADY I WSKAZÓWKI
Pleśnie same w sobie nie są szczególnie złe w niszczeniu drewna – wilgoć w drewnie i ryzyko kolonizacji przez suchą zgniliznę lub innych niebezpiecznych, niszczących drewno mieszkańców jest prawdziwym, znacznie większym zagrożeniem dla drewna.