Pleśń za grzejnikiem – jak to możliwe?

Pleśń za grzejnikiem.

Pleśń za grzejnikiem. Ryzyko pleśni jest wyraźnie postrzegane jako najmniej prawdopodobne za grzejnikiem. W rzeczywistości czasami pojawia się tam pleśń. W tym artykule szczegółowo dowiesz się, jakie mogą być przyczyny tego zjawiska i jak można walczyć z pleśnią za grzejnikiem.

Podstawowe przyczyny rozwoju pleśni

Pleśń pojawia się zawsze, gdy elementy lub powietrze w pomieszczeniu są stale nadmiernie zawilgocone (stale powyżej 55% wilgotności względnej). Główną przyczynę rozwoju pleśni zawsze można dostrzec w wilgoci.

Pleśń w niszy grzewczej

Pleśń za grzejnikiem
Pleśń za grzejnikiem

Z reguły ciepło z grzejnika powinno być wystarczające do dostatecznego ogrzania ściany zewnętrznej i utrzymania jej w stanie suchym, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się pleśni (przynajmniej podczas pracy grzejnika). Jeśli tak nie jest, odpowiedzialni mogą być następujące osoby.

Inne możliwe przyczyny w niszy grzewczej

  • grzejnik nie jest wystarczająco ciepły, aby w sezonie grzewczym wystarczająco osuszyć wilgotną ścianę
  • przedostanie się wody z zewnątrz (uszkodzona rynna, uszkodzenie elewacji, pęknięta rura itp.)
  • konstrukcja ściany jest wadliwa (nieprawidłowo obliczony punkt rosy dla pomiarów izolacji itp.)
  • w tym rejonie ściany występują mostki termiczne (np. podparcie stropu dolnej kondygnacji lub zewnętrzne przejście ścian z pleśnią, szczególnie w pobliżu podłogi)
  • Przyczyną może być również istniejąca instalacja grzewcza
  • ogólnie za wysoka wilgotność w pomieszczeniu

Pleśń za grzejnikiem. Badania przyczyn źródłowych

W takim przypadku samo zamalowanie formy lub powierzchowne zwalczenie jej nie wystarczy. Nawet jeśli widoczne są tylko małe obszary pleśni, w tym obszarze należy określić podstawową przyczynę. Może to zrobić rzeczoznawca lub ekspert budowlany. Pamiętaj, że w wielu przypadkach duża część inwazji nie zawsze jest od razu widoczna, ale nadal jest obecna i niebezpieczna.

Pleśń za grzejnikiem. Eliminacja

W zależności od zidentyfikowanej przyczyny przeprowadza się wówczas odpowiednie środki zaradcze, zwykle także rekultywację dotkniętych obszarów. Powinno to wtedy trwale wykluczyć tworzenie się pleśni.

Pleśń za grzejnikiem. Komplikacje

Formacja pleśni mogła rozprzestrzenić się bardzo daleko i niewidocznie. Jest również możliwe, że forma może rozprzestrzenić się pod jastrychem w warstwie izolacyjnej lub na sąsiadujących elementach. Wymagana jest szczególna ostrożność , zwłaszcza w przypadku okładzin ściennych z płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ pleśń może mieć tam bardzo niebezpieczne skutki.

Środki towarzyszące

Aby ograniczyć powstawanie pleśni, można natychmiast podjąć różne dodatkowe środki i zachować je później:

  • Ogólna kontrola wilgotności w pomieszczeniu (za pomocą prostego higrometru wilgotność w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 40-50%)
  • podnieść temperaturę ogrzewania, ogrzewać na niższym poziomie temperatury poza sezonem grzewczym
  • Prawidłowa i ukierunkowana wentylacja kilka razy dziennie, aby zmniejszyć wilgotność (ale nie wtedy, gdy na zewnątrz pada!)
  • Regularne monitorowanie wilgotności ścian za pomocą wilgotnościomierza

PORADY I WSKAZÓWKI

Ponieważ pleśń w rzeczywistości nie powinna pojawiać się w ogrzewanej niszy, zbadanie przyczyny jest tym ważniejsze. Musisz wyraźnie zidentyfikować i naprawić istniejącą wadę strukturalną lub uszkodzenie – w przeciwnym razie pleśń nieuchronnie rozprzestrzeni się dalej.