Suszenie pleśni – czy to możliwe?

Suszenie pleśni. Wiele osób poszukuje alternatywnych sposobów możliwie kompleksowego zwalczania pleśni. Jednym z pomysłów, który pojawia się raz po raz, jest po prostu wysuszenie pleśni. W tym artykule możesz dowiedzieć się, czy to działa i jakie wymagania należy spełnić.

Przyczyna pleśni

Podstawową przyczyną rozwoju pleśni jest utrzymująca się wilgoć. Aby przetrwać, pleśnie potrzebują pewnej ilości wilgoci. Pleśń nie może przetrwać w idealnie suchym środowisku.

wniosek

Gdyby można było całkowicie wysuszyć już zaatakowany obszar, zapobiegłoby to również ponownej infestacji pleśnią. Przynajmniej taki był logiczny wniosek. Ma jednak mniej lub bardziej duży haczyk.

Pleśń w przypadku suszy

Pleśń na ścianie
Pleśń na ścianie

Podobnie jak wiele innych rodzajów grzybów, pleśń ma zdolność przetrwania w niekorzystnych warunkach życia w swego rodzaju „fazie spoczynku”. Następnie grzyb wycofuje się do fazy spoczynku. Ale to nie znaczy, że umarł. Po prostu odpoczywa. Najmniejsze ilości wilgoci, nawet przez krótki czas, mogą spowodować ponowny wzrost grzyba. Istniejące zarodniki grzybów mogą również przetrwać okresy suszy przez lata.

Suszenie pleśni. Stale utrzymuje suchość

Zwykle nie jest możliwe, aby ściany lub inne dotknięte obszary były zawsze suche. Niektóre rodzaje pleśni radzą sobie z bardzo małą ilością wody, a wilgotność powyżej 80% wystarcza, aby niektóre rodzaje grzybów mogły żyć. Trudno jest uzyskać trwałe i trwałe wysuszenie tylko z powodu kondensacji na powierzchniach.

Alternatywa: ciepło

Pleśń i jej zarodniki mogą przetrwać tylko w określonych zakresach temperatur. Nie są zdolne do życia poniżej pewnych temperatur ani powyżej pewnych temperatur. Zarodniki pleśni są znacznie bardziej żywotne niż sam grzyb, ale powyżej pewnych temperatur również giną i nie są już zdolne do życia ani do rozwoju. Więcej informacji na temat pleśni i ciepła można znaleźć tutaj.

Alternatywa: farba wapienna

Farba wapienna uderza w pleśń na innym nerwu. Wiele grzybów bardzo dobrze radzi sobie z kwasami, a niektóre gatunki mogą nawet używać kwasów jako składników odżywczych. Jednak w środowisku zasadowym (tj. Podstawowym) pleśń nie może się rozwijać – a farba wapienna tworzy takie środowisko. Na ścianach pomalowanych farbą wapienną zawsze ginie pleśń.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jednak susza jest ważna. W przypadku zwalczania pleśni, w każdym przypadku należy oczywiście wyeliminować przyczynę zawilgocenia, w przeciwnym razie zwalczanie pleśni nie będzie skuteczne w dłuższej perspektywie. Dlatego istniejące uszkodzenia konstrukcyjne, kondensacja i nadmiernie wysoka wilgotność w pomieszczeniach powinny być w każdym przypadku naprawione przed kontrolą pleśni.