Plamy pleśni na skórzanej powierzchni.

Pierwsza pomoc w przypadku plam pleśni na skórze.

Plamy pleśni na skórzanej powierzchni, np. na skórzanej kurtce to częste zjawisko, które pojawia się zazwyczaj po długim przechowywaniu kurtki w wilgotnym miejscu. Jeśli droga skórzana kurtka, dobre buty lub luksusowe skórzane fotele w samochodzie nagle pokażą nieestetyczne, stęchłe przebarwienia, to masz problem pod nazwą: pleśń. W naszym przewodniku znajdziesz najlepsze porady i wskazówki dotyczące radzenia sobie z plamami pleśni na skórze.

Skóra jest bardzo podatna na plamy pleśni i grzyba

  • Jak powstają plamy pleśni na skórze?

Przyczyną pojawiania się plam pleśni jest zawsze kombinacja zbyt dużej ilości wilgoci i nieprawidłowego przechowywania. W powstawaniu nieestetycznych plam główną rolę odgrywają następujące czynniki:

Przedmioty skórzane, których nie używasz na co dzień, są zatem często zakażone. Skórzane siedzenia w kabriolecie, który zimą jest przechowywany w wilgotnej, chłodnej stodole, dobre skórzane buty z rzadko wyjmowanym garniturem, skórzana odzież i surowa skóra, którą przechowywano do późniejszego użytku.

Plamy pleśni na skórzanej powierzchni.
Buty ze skóry, na takich butach także może pojawić się pleśń

Plamy pleśni na skórzanej powierzchni. Usuń plamy pleśni ze skóry

Niestety skóra jest bardzo trudna do zabezpieczenia przed plamami pleśni. W większości przypadków nadal możesz poradzić sobie z powierzchowną inwazją. Jeśli pleśń wniknęła głęboko w tkaninę, niestety możesz tylko wyrzycić zarażoną pleśnią rzecz. Dlatego powinieneś regularnie sprawdzać swoje skórzane przedmioty, jest to jedyny sposób, aby interweniować tak wcześnie, jak to możliwe i usuwać plamy pleśni na wczesnym etapie.

Jak postępować podczas czyszczenia skóry?:

  • Najpierw dokładnie oczyść powierzchnię skóry za pomocą intensywnego środka czyszczącego. Upewnij się, że używany środek czyszczący jest wyraźnie odpowiedni dla rodzaju skóry: anilina lub zamsz są wrażliwe i nie można ich czyścić każdym intensywnym środkiem do czyszczenia skóry. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego środka, delikatnie wyczyść powierzchnię do sucha.
  • Zabij zarodniki pleśni w plamach pleśni. Do skóry najlepiej używać esencji octowej. Skóra jest kwasoodporna i normalnie dobrze znosi traktowanie kwasem octowym. Skórę gładką przetrzyj esencją octową rozcieńczoną w stosunku 1:1 w wodzie, dla zamszu lub skóry anilinowej. Powstrzymaj się od spożywania alkoholu!. Środki czyszczące na bazie alkoholu mogą poważnie wpłynąć na kolor skóry.
  • Jeśli ślady są nadal widoczne po zastosowaniu esencji octowej, można usunąć plamy wybielaczem tlenowym. Przetestuj efekt na skórze w niewidocznym miejscu, zanim użyjesz wybielacza tlenowego na dużym obszarze.

W przypadku mebli tapicerowanych należy uważnie obserwować, czy po usunięciu z nich pleśni, ta nie pojawia się ponownie. W tym przypadku nie wystarczy powierzchowne czyszczenie skóry. Sama tapicerka musi być bardzo dobrze wyczyszczona.