Doskonałe czyszczenie płytek

Czyszczenie płytek ceramicznych

Czyszczenie płytek ceramicznych. Chociaż płytki należą do najłatwiejszych w pielęgnacji na nieruchomościach, zawsze są problemy z ich czyszczeniem. Z biegiem czasu powierzchnie płytek stają się welonowe, poplamione lub zaprawa kruszy się – pomimo najlepszego czyszczenia płytek. Przyczyna tkwi głównie w niewłaściwym, zbyt świadomym czyszczeniu płytek. Często ignorancja również odgrywa rolę, ponieważ nie wszystkie płytki są takie same.

Zaimpregnować, uszczelnić i wyczyścić każdą płytkę?

W handlu dostępne są liczne środki czyszczące, impregnujące i uszczelniające do czyszczenia płytek. Ale czy naprawdę konieczne jest czyszczenie, impregnacja, a następnie uszczelnianie płytek? Odpowiedź jest równie zróżnicowana i nieprzejrzysta jak środki czyszczące: tak, nie, warunkowo, w żadnym wypadku i absolutnie. Tło jest takie, że istnieją duże różnice w kafelkach. W szczególności procesy produkcji i wynagradzania mogą się znacznie różnić. Oznacza to, że różne płytki mają zupełnie inne właściwości.

Czyszczenie podstawowe, intensywne i codzienne

Piękne płytki w zamku Groussay

Ale najpierw trzeba rozróżnić między czyszczeniem podstawowym, intensywnym i konserwacyjnym (codzienne czyszczenie). Czyszczenie wstępne (czyszczenie zasadnicze) następuje natychmiast po fugowaniu. Później jednak na płytkach nadal można zobaczyć lekką cementową zasłonę. Im gorsze pierwsze czyszczenie, tym bardziej złożone będzie późniejsze intensywne czyszczenie.

Jeśli jednak sam kładziesz podłogę lub ścianę, należy natychmiast przeprowadzić podstawowe czyszczenie, aby zasłona cementowa nie utworzyła się i nie związała w pierwszej kolejności. Ponieważ aby usunąć tę szarą mgiełkę, musisz użyć środka czyszczącego do cementu, który atakuje cement, który teraz zastygł. Przy naprawdę dokładnym czyszczeniu wstępnym można użyć znacznie mniej agresywnego środka czyszczącego do usunięcia pozostałości cementu, takiego jak Betolix-BIO.

Intensywne czyszczenie płytek

Do intensywnego czyszczenia można używać zasadowych lub kwaśnych środków czyszczących. Płytki można również doskonale czyścić wodą z octem. Ale możesz też użyć zwykłego mleka do szorowania. Jednak płytki z otwartymi porami należy najpierw zaimpregnować, o czym dowiesz się poniżej.

Regularne czyszczenie konserwacyjne

Do regularnego czyszczenia płytek najlepiej używać nieagresywnego neutralnego środka czyszczącego. Zamiast wielu dodatków warto stosować przede wszystkim czyszczenie mechaniczne, czyli mikrowłókna i szczotki. Zdecydowanie odradzamy stosowanie środków pielęgnacyjnych z dodatkami. Zawierają dodatki, które powoli osadzają się na płytkach.

Na przykład mogą być zawarte również tworzywa sztuczne lub metale, oleje i woski. Korzystając z konwencjonalnego neutralnego środka czyszczącego, można osiągnąć najlepsze rezultaty czyszczenia w dłuższej perspektywie. W tym celu należy często zmieniać wodę czyszczącą, ponieważ w przeciwnym razie brud wchłonięty przez wodę będzie wracał do spoin płytek. Z biegiem czasu utworzy się tutaj osad, który jest bardzo trudny do usunięcia.

Czyszczenie płytek ceramicznych. Impregnacja i uszczelnienie

Wiele osób polega również na impregnacji i uszczelnieniu. Prawdą jest, że płytki o otwartych porach faktycznie wymagają impregnacji. Obejmuje to niehartowane (bez glazury) płytki ceramiczne i polerowane (szlifowane) płytki z gresu porcelanowego. Mikropory są otwarte w tych płytkach, brud i płyny mogą wnikać głęboko. Dlatego te płytki wymagają impregnacji. Dotyczy to również płytek cotto (terakota).

Czyszczenie płytek ceramicznych. Zabezpieczenie i uszczelnienie

Uszczelnienie płytek to dodatkowa warstwa ochronna. Ale wcześniej wspomniane płytki o otwartych porach należy najpierw zaimpregnować. To, czy nadal chcesz zapieczętować, zależy od twoich osobistych pomysłów. Zasadniczo warstwa ochronna narasta w miarę upływu czasu, ponieważ często nie może już całkowicie się rozpaść.

Płytki uzyskują wtedy intensywny szary welon – szczególnie w silnym świetle. Jednak na zewnątrz uszczelnienia fotokatalityczne mogą zapobiegać agresywnemu promieniowaniu UV. Dodatkowo, jeśli chodzi o uszczelnienie, należy wspomnieć, że płytki ponownie stają się bardziej śliskie. W szczególności tam, gdzie wcześniej przywiązywałeś wagę do antypoślizgowych płytek, aby zapobiec wypadkom, znacznie neutralizujesz antypoślizgowość.

PORADY I WSKAZÓWKI

Zasadniczo do wszystkich rodzajów płytek istnieją specjalne środki impregnujące i czyszczące. W żadnym wypadku nie należy używać tych samych środków do wszystkich typów płytek. W szczególności polerowane, szlachetne płytki kamionkowe lub płyty i płytki z kamienia naturalnego bardzo szybko brudzą i można je „wyczyścić” jedynie przez szlifowanie. Jeśli nie masz pewności, jaki to rodzaj płytki, przed zakupem środków czyszczących, uszczelniaczy i impregnatów w drodze najlepiej zapytaj lokalnego specjalistę.

Szczególnie tanie płytki gresowe z Dalekiego Wschodu są często poddawane impregnacji przemysłowej po wypaleniu. Płytki wyglądają nieskazitelnie w zacienionym świetle, welony można zobaczyć w jasnym świetle. Należy pamiętać, że włoscy sprzedawcy płytek robią również zakupy w Azji. Szczególnie w przypadku kamionki porcelanowej jakość jest niezwykle ważna