Dywan sizalowy – jak go układać i pielęgnować?

Dywan sizalowy

Każdy, kto zdecyduje się na dywan sizalowy do wyposażenia, może nie tylko położyć specjalny dywan, ale także wybrać naturalną wykładzinę podłogową. Ale co to jest sizal? Jakie są szczególne cechy dywanu sizalowego i jak najlepiej go ułożyć? Na te pytania należy odpowiedzieć poniżej.

Co to jest sizal?

Sizal

Sam sizal jest rodzajem agawy pochodzącej z suchych regionów wyżyn Meksyku. Jako materiał wyjściowy do produkcji włókien sizalowych, z których wykonany jest dywan sizalowy, wykorzystywane są liście tzw. Agawy sizalowej.

Jak otrzymuje się włókna sizalowe?

Włókna sizalowe uzyskuje się w jasno określonym procesie. Dolne liście agawy sizalowej są odcinane co trzy do czterech lat. Następnie usuwa się tkankę liścia – pozostają włókna sizalu. Nadal trzeba je umyć i wysuszyć. Następnie następuje przeróbka na przędzę o różnej grubości.

Zastosowanie włókien sizalowych

Włókna sizalowe są używane nie tylko do produkcji dywanów sizalowych. Można z niego również wykonać liny i liny. Nawet materace są wypełnione materiałem. Nie nadaje się tylko do produkcji tekstyliów.

Wygląd włókien sizalowych

Włókna sizalowe w stanie surowym są prawie białe. Jednak są one barwione przy pomocy różnych naturalnych kolorów, dzięki czemu można tworzyć kolorowe i popularne dywany sizalowe.

Specjalne właściwości włókien sizalowych

Agawy sizalowe są dziś używane głównie w krajach o niskich płacach, takich jak

 • Brazylia,
 • Chiny i
 • Tanzania

Często są barwione i przędzone bezpośrednio w kraju produkcji. Zwykle wytwarza się tam nawet dywany sizalowe jako takie. W przeciwieństwie do włókien kokosowych, włókna sizalowe są dłuższe, średnio od 70 do 100 centymetrów. Ta długość odpowiada za to, że mogą być szczególnie dobrze wirowane przez maszyny. Powoduje to również wysoką wytrzymałość włókien na rozciąganie.

Ponadto włókna sizalowe są uważane za higroskopijne. Oznacza to, że mogą się rozszerzać lub kurczyć w zależności od wilgotności w pomieszczeniu. Włókna kurczą się, gdy wilgotność jest wyższa i rozszerzają się, gdy powietrze jest suche. Ta właściwość jest szczególnie ważna, jeśli dywan sizalowy ma być używany jako wykładzina. Musi być przyklejony na całej powierzchni.

Dywan sizalowy. Sizal jako wykładzina podłogowa

Sizal jest często używany jako wykładzina podłogowa. Materiał jest do tego szczególnie odpowiedni. Nie ma własnego zapachu i rośnie naturalnie na suchych obszarach. Oznacza to, że można zrezygnować ze szkodliwych środków owadobójczych i pestycydów. Nie trzeba też zapobiegać tworzeniu się pleśni. Poziom zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu pozostaje tak niski. Aby te zalety zostały zachowane, ważne jest, aby materiały klejące były wolne od zanieczyszczeń lub mało zanieczyszczające.

Dywan sizalowy. Jakie są zalety podłóg sizalowych?

Wykładzina podłogowa wykonana z sizalu ma zatem wiele zalet. Dlatego najważniejsze właściwości to: dywan sizalowy

 • jest antystatyczny,
 • jest odporny na wilgoć,
 • odporny na zużycie,
 • jest łatwy w utrzymaniu czystości,
 • można wykorzystać na wiele sposobów,
 • jest odporny na uszkodzenia przez ćmy,
 • jest zwykle wolny od szkodliwych substancji,
 • nadaje się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym,
 • jest przystosowany dla wózków inwalidzkich,
 • bardzo odporny,
 • biodegradowalny.

Dywan sizalowy. Tak układa się posadzkę sizalową

Każdy, kto zdecydował się na podłogę sizalową, musi zostać prawidłowo zainstalowany. Przed ułożeniem wykładziny sizalowej należy przygotować:

Sprawdź, czy wszystkie dywany pochodzą z tej samej serii, aby uniknąć odchyleń kolorów.
Jeśli nie ma usztywniającego grzbietu, wykładzina sizalowa musi najpierw się zaaklimatyzować.
Dlatego dywany należy przyciąć na wymiar, rozwinąć i pozostawić na 24 godziny.

Ale to nie wszystko. Dodatkowo należy przygotować podłoże, położyć dywan i przykleić.

Przygotuj podłoże

Warunkiem ułożenia wykładziny sizalowej jest równa powierzchnia. Dlatego stare podarte plecy z poprzednich dywanów muszą zostać całkowicie usunięte. W tym samym czasie możesz sprawdzić jastrych. Jeśli nie jest już nienaruszony, należy go naprawić, w przeciwnym razie drobne pęknięcia i tym podobne pojawią się później jako nierówności na dywanie sizalowym. Pęknięcia można nieco poszerzyć, a następnie wypełnić masą samopoziomującą. Wskazany jest związek szybkowiążący. Dzięki temu dywan sizalowy można położyć dwie godziny później.

Przeprowadzka

Podczas właściwego układania dywany sizalowe musiały już przyzwyczaić się do panującego w pomieszczeniu klimatu. Następnie są rozwijane z zakładką około trzech do czterech centymetrów. Teraz ważne jest, aby ponownie sprawdzić równoległy przebieg poszczególnych torów. Następnie można wyciąć fragmenty wykładziny ściennej i przedpokoju.

Cięcie zgrubne wykonuje się za pomocą ostrzy hakowych, które należy odnawiać przy każdym cięciu. Ostrze hakowe jest również używane, gdy cięcie ma być wykonane w poprzek szerokości wstęgi.

Klejenie

Teraz czas na klejenie, na które układane są już pocięte dywany sizalowe, a następnie do połowy odwracane. Klej można teraz nakładać półkolem i zawsze przesuwać na bok. Zaczynając od pierwszej połowy pierwszego paska, sklej ze sobą poszczególne paski. Następuje druga połowa pierwszego pasa i pierwsza trzecia drugiego pasa. Teraz drugi pasek można umieścić całkowicie w warstwie kleju. Na koniec pocieramy wszystko gładkim okrągłym drewnem i wykonuje się ostatnie cięcia krawędzi.

Pielęgnacja i czyszczenie dywanów sizalowych

Aby uniknąć grubszego zabrudzenia dywanu sizalowego, w obszarze wejściowym należy zastosować osadnik zanieczyszczeń. Regularne czyszczenie standardowym odkurzaczem pionowym (najlepiej obrotową szczotką) zapobiega przedostawaniu się brudu do włókien. Jeśli dywany sizalowe są poplamione lub w inny sposób zabrudzone, należy je jak najszybciej poddać obróbce.

Jeśli nie jest to wykładzina sizalowa, dywan sizalowy można po prostu wybić. Trzepaczka do dywanów jest uderzana w tył dywanu i przenosi w ten sposób brud zebrany w sizalowym dywanie do góry. Z tkaniny już wypadają pierwsze cząsteczki brudu. Teraz następuje zwykłe czyszczenie odkurzaczem i normalne codzienne czyszczenie.

Dywan sizalowy. Gdy konieczne jest czyszczenie podstawowe

Dokładne czyszczenie jest konieczne od czasu do czasu lub w przypadku silnego zabrudzenia. Powinna być zawsze wykonywana przez specjalistyczną firmę. Ważne jest, aby włókna nie były moczone. Może to prowadzić do zmian koloru i plam wodnych. Ponadto dywan sizalowy zmienia swoje wymiary, gdy jest wilgotny.

Dywan sizalowy. Jak usunąć plamy z sizalu?

Jeśli rozlałeś płyn na sizalowy dywan, zetrzyj go na dużej powierzchni, a następnie powtórz z odrobiną ciepłej wody. Jednak dywan sizalowy nie może być zbyt mokry. Do wycierania najlepiej nadaje się chłonny ręcznik frotte. Podczas dabbingowania można zastosować lekki nacisk. Ruchy okrężne sprawiają, że płyn znika trochę szybciej. Nie może to jednak odbywać się pod zbyt wysokim ciśnieniem, aby płyn nie przedostał się dalej w dywan sizalowy. Należy to wziąć pod uwagę zwłaszcza w przypadku kolorowych płynów.

Po naniesieniu gruboziarnistego płynu można nałożyć wodę z mydłem. To samo dotyczy tutaj: zbyt duży nacisk powoduje uszkodzenie wykładziny sizalowej.

Dywan sizalowy. Usuń plamy krwi z sizalowego dywanu

Plamy krwi można usunąć z dywanu sizalowego za pomocą prostych środków przeciwbólowych. Ważne jest, aby zawierały one kwas acetylosalicylowy. Ma właściwości rozrzedzające krew i ma poprawiać przepływ krwi w organizmie człowieka. Aby wyczyścić dywan sizalowy, tabletkę przeciwbólową należy całkowicie rozpuścić w szklance wody. Stopniowo nakładasz to na plamę i pozwól wodzie zacząć działać, zanim ją zetrzesz.

W nagłych przypadkach przydatne może być lekkie tarcie, ale tutaj również nie należy wywierać zbyt dużego nacisku. Preferowanym produktem jest również ręcznik frotte, który pochłania dużo wilgoci.

Dywan sizalowy – wszystko co powinieneś wiedzieć

Dywany sizalowe to dywany numer 1 wśród dywanów, które oferujemy w naszej sprzedaży. Nasze dywany przyciągają uwagę projektantów, firm handlowych, czy też zwykli zjadacze chleba, którzy chcą położyć dywan sizalowy w miejscu, gdzie go spożywają, czyli, np. w jadalni. Najczęściej wybierany jest naturalny sizal. Jeśli masz już dywan sizalowy w swoim domu, a niewiele o nim wiesz, to zawsze możesz przeczytać nasze artykuły, chociażby po to, by go nieświadomie nie uszkodzić. Po zakupie dywanu sizalowego powinieneś cieszyć się nim przez długie lata. Dywany sizalowe są bardzo wytrzymałe. Sploty dywanu sizalowego mogą być gęsto lub luźno tkane. Kolory dywanów sizalowych mogą być neutralne lub bardzo odważne. Dywan sizalowy możesz zakupić z podkładem lub bez podkładu.

Dlaczego dywany sizalowe są tak kochane przez designerów?

Każdy projektant wnętrza szuka w danej rzeczy określonych cech. Wygląd, wszechstronność użycia, wytrzymałość, indywidualne są w cenie. Wyżej wymienione cechy sprawiają, że dywany sizalowe stają się bardzo atrakcyjne. W czym dokładnie tkwi sekret dywanu sizalowego i jego popularności? Myślę, że w kolorach, które mocno zbliżają się do kolorów, jakie znamy z natury. Faktury dywanów sizalowych także są bardzo ciekawe. Nasycony brąz, złoty połysk, piaskowa opalenizna sprawiają, że pod względem kolorystycznym dywany sizalowe są bardzo atrakcyjne. Każdy styl projektowania może zostać ubogacony tymi naturalnymi odcieniami. Zarówno styl minimialistyczny, jak i nowoczesny, a także tradycyjny chętnie spoglądają w stronę dywanów sizalowych.

Różnorodna faktura, a także wzory to kolejna przewaga dywanów sizalowych nad innymi dywanami. Dywany sizalowe są ciasno tkane, mają klasyczny lub jodełkowy splot, w to wszystko wplata się zabawny geometryczny wzór. Właśnie takie dywany sizalowe pobudzają wyobraźnię projektantów wnętrz. Aby pomieszczenie było interesujące, dywan powinien mieć odpowiednią fakturę i wzór. Te cechy wpływają na decyzyjność projektantów co do tego, gdzie pójść, w którym kierunku myśląc o innych elementach wykończenia, urządzenia pomieszczenia. Czy pomieszczenie ma być eleganckie, spokojne, świeże, ciepłe? Dywan sizalowy znajdzie swoje miejsce dosłownie w każdym pomieszczeniu. Ton pomieszczenia dzięki dywanowi sizalowemu jest podkreślany, a nie nachalnie narzucany. Dywan sizalowy do zdecydowanie dywan na długie lata. Sizal to najtrwalszy materiał spośród wszystkich, które są z naturalnego włókna.

Czy naturalny sizal nadaje się do tego, by położyć go na zewnątrz?

Odpowiedź jest bardzo prosta, NIE!. A to dlatego, że sizal źle znosi wilgotne warunki. Sizal ma włókna pochodzenia roślinnego i mimo tego, że jest trwały to bardzo łatwo go poplamić. Nawet woda, którą rozlejesz na sizalu, może go wypaczyć i poplamić.

Czy syntetyczny sizal nadaje się do tego, by go położyć na zewnątrz?

Tak syntetyczne sploty sizalowe, które nawiązują wyglądem do naturalnego sizalu, zdadzą egzamin na zewnątrz. Syntetyczny sizal łatwo jest czyścić i jest odporny na wilgotne warunki, a także na plamy.

Dywan sizalowy i chodzenie po nim

Czy dywan sizalowy jest wygodny? Dywany sizalowe są wykonane z liści AGAWY, są one długie i sztywne, więc dywan sizalowy może być nieco szorstki. Jednak tego typu podłoża wspaniale wpływają na nasze krążenie. Oczywiście istnieją firmy, które produkują dywany sizalowe z dodatkiem wełny i te już są wygodniejsze, ale 100% sizal raczej nigdy taki nie będzie. Alternatywą dla dywanu sizalowego są dywany z juty, które są bardzo wygodne, ale mniej odporne na ścieranie. To, co łączy dywany sizalowe z dywanami z juty to fakt, że oba rodzaje dywanów są nietoksyczne.

Czy dywany sizalowe są przyjazne dla zwierząt?

Jeśli Twój pies lub kot mogłyby mówić, to zapewne powiedziałyby, że nie ma dla nich idealnego dywanu. W przypadku sizalu i czworonogów preferujemy zakupić dywan, który będzie miał ciemne kolory. A najlepiej jeśli wybierzesz kolor podobny do koloru sierści twojego pupila. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy Twój zwierzak mocno linieje.

W przypadku zwierzaków odradzamy zakup dywanu, który ma frędzle i luźne nitki. Raczej odradzamy wkładanie podkładu pod dywan, po którym będzie się przechadzał domowy zwierzak. Zdecydowanie powinieneś zakupić sizal syntetyczny, który będzie łatwy w utrzymaniu. Syntetyczny dywan sizalowy jest odporny na rozdarcia i zarysowania, co zdecydowanie sprawi, że Twój dywan sizalowy dłużej będzie cieszył Twoje oko.

Dywan sizalowy a duże natężenie ruchu

Tak jak już wspominaliśmy, dywany sizalowe są bardzo odporne, więc zdecydowanie nadają się do tego, aby położyć je w miejscu, gdzie jest duże natężenie ruchu. Dywany sizalowe można spotkać w przedpokojach, w holach hotelowych, a także w przestrzeni biurowej. Istnieją na rynku dywany sizalowe, które są pokryte fluocarbonem. Ta substancja sprawia, że dywan sizalowy jest ognioodporny i bardziej odporny na plamy. Olej, woda, alkohol także takiemu dywanowi nie są straszne.

Niestandardowe dywany z sizalu

Niektóre pomieszczenia wymagają niestandardowych zastosowań. Nasz zespół może przygotować dla ciebie dywan sizalowy o niestandardowym zastosowaniu. Na taki dywan składa się nie tylko jego wygląd i kształt, ale także odpowiedni splot.

Jaka jest cena dywanu sizalowego?

Cena zależy od grubości włókna, wymiaru, kolorystyki, budowy splotu. Klasyczny dywan sizalowy, który ma wymiary 8×10 to koszt 4000 zł. Gruby sizal, który ma na sobie graficzny wzór o tych samych wymiarach to koszt prawie 8000 zł. Cena zostanie zwiększona w momencie, gdy zechcesz dodać do dywanu nietypowe obszycie lub inny designerski element.

Gdzie mogę kupić dywaniki sizalowe online?

Dywany sizalowe może zakupić w naszym sklepie online. Stworzysz taki dywan dzięki naszemu systemowi, w którym możesz w łatwy sposób dodawać i odejmować różne elementy.