Zawieś gobelin z trwałym naciągiem

Gobelin

Podczas wieszania gobelinu ważne jest, aby stworzyć dobre napięcie, które będzie utrzymywane przez długi czas. Po prostu przybijanie gwoździ lub przyklejenie tego nie robi. Tutaj możesz przeczytać o technikach, dzięki którym Twój dywan na ścianie będzie wyglądał atrakcyjnie przez długi czas.

Widoczne lub niewidoczne

Dwie techniki okazały się skuteczne przy wieszaniu gobelinu. Wariant niewidoczny optycznie polega na zamocowaniu go do dwóch listew mocujących, które biegną po ścianie za wykładziną. Alternatywnie, pasek na rzep przymocowany z tyłu dywanu można przymocować do odpowiedniego paska kontrującego.

Druga technika to mocowanie troków, które umożliwiają zawieszenie na drążku, podobnie jak zasłona. Dwustronne zawieszenie pętlowe jest odpowiednie do ciągłego naprężenia od góry do dołu. Pętelki zapobiegają uszkodzeniu lub perforacji dywanu.

Zawieś gobelin z pętelkami lub bez

Gobelin
Gobelin
  • Dwie listwy drewniane lub
  • jeden lub dwa karnisze
  • Śruby ścienne i kołki
  • Wiertarka
  • Śrubokręt
  • Ewentualnie pętle tekstylne i
  • Zestaw do szycia z grubymi skórzanymi igłami
  • Ewentualnie rzep i taśma zabezpieczająca

1. Przyszyć pętelki

Używając pasków materiału dopasowanych kolorystycznie, zszyj pętelki na górnej i, jeśli to konieczne, dolnej krawędzi dywanu w odległości od dwudziestu do czterdziestu centymetrów.

2. Zszyj lub przyklej taśmę Velcro

Przyklej lub przyszyj pasek na rzep z tyłu dywanu na górnej krawędzi. Z cienkimi i lekkimi dywanami również na dolnej krawędzi.

3. Przymocuj wspornik do ściany

Przykręć drewniane listwy do ściany centymetr poniżej górnej krawędzi wykładziny, która będzie później widoczna. Wywierć otwory co osiem cali. Alternatywnie przykręć opaskę na rzep. W przypadku zawieszenia pętlowego karnisz należy przymocować u góry i, w razie potrzeby, u dołu zgodnie z długością pętli.

4. Przymocuj dywan na górze

Przykręć lub przybij gwoździami dywan do drewnianego paska za pomocą wkrętów z szerokim łbem lub gwoździ papowych. Równomiernie dociśnij taśmę zabezpieczającą za pomocą rzepów. Pociągnij pętle karnisza i zawieś drążek na wspornikach.

5. Przymocuj dywan od spodu

Przymocuj dywan, lekko pociągając w dół, w zależności od rodzaju mocowania.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli chcesz, aby pętelki zostały profesjonalnie przyszyte do dywanu, jesteś we właściwym miejscu u szewca lub krawca. Profesjonalnie przyszywają również taśmę rzepową z otaczającym brzegiem z tyłu dywanu.