Usuwanie starego dywanu.

Usuń stary dywan łatwo i skutecznie

Usuń stary dywan łatwo i skutecznie

Usuwanie starego dywanu. Większość majsterkowiczów aż za dobrze zna problem: usuwania starych dywanów, ale nawet luźno ułożone dywany rozpuszczają się, a duża część pianki z tyłu przykleja się do podłogi. Usunięcie go szpatułką jest żmudne i czasochłonne. Dzięki wielu narzędziom, które można teraz tanio pożyczyć, usuwanie dywanów nie jest już dużym problemem. Poniżej znajdziesz różne opcje usuwania starego dywanu.

Usuwanie starego dywanu. Problemy z usunięciem starego dywanu

W wielu przypadkach nie ma już znaczenia, w jaki sposób dywan został sklejony, ponieważ spieniony tył dywanu i tak prawie całkowicie się kruszy i pozostaje mocno przymocowany do podłogi za pomocą kleju. Mimo to dość ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób przyklejono stary dywan.

  • luźno ułożony, tylko spieniony spód dywanu przykleja się do podłoża
  • z taśmami klejącymi
  • z klejem do dywanów

Usuwanie starego dywanu. Produkty usuwujące klej do dywanów

Usuwanie starego dywanu
Dywan

Trudno jest zidentyfikować klej do wykładzin. Pierwszą wskazówką może być dywan wrażliwy na wodę. Wtedy możesz założyć, że nie zastosowano kleju rozpuszczalnego w wodzie. Jednak wybór klejów jest nadal duży.

  • klej rozpuszczalny w wodzie
  • kleje na bazie rozpuszczalników
  • Klej na bazie żywicy reakcyjnej
  • Klej gumowy

Usuwanie starego dywanu. Usuń rozpuszczalny w wodzie klej do dywanów

W przypadku klejów rozpuszczalnych w wodzie możesz wypróbować zwykłą wodę. Dobre wyniki można również osiągnąć stosując zmywacz do tapet. Wlej mieszankę wody i środka do usuwania tapet do konewki i dobrze „wylej” dywan. Możesz pozwolić solverowi pracować przez kilka godzin.

Klub chemiczny

Specjalistyczne sklepy detaliczne i sklepy z narzędziami oferują szeroką gamę produktów do usuwania wykładzin i klejów. Jeśli byłeś w stanie w jakimś stopniu zidentyfikować klej lub jeśli wybrany produkt jest odpowiedni, możesz również skorzystać z chemikaliów. Następnie musisz w pełni przestrzegać instrukcji producenta.

Usuwanie mechaniczne, lekko lepkie dywany

Aby uzyskać stosunkowo luźne pozostałości kleju, wystarczy zwykła szpatułka. Jeśli klej do dywanów jest również wrażliwy na ciepło, możesz również użyć opalarki, aby go podgrzać na tyle, aby był łatwiejszy do usunięcia.

Usuwanie mechaniczne, dywany o średniej przyczepności

Jeśli dywan jest łatwy do usunięcia, ale nie bez pozostawiania dużej ilości osadu na podłodze, zalecany jest tzw. Striptizerka. W zasadzie jest to nic innego jak elektryczna szpatułka.

Najlepiej pociąć dywan na długie paski. W przypadku dużych ściągaczy szerokość wstęgi powinna odpowiadać szerokości ostrza. Od zewnątrz do wewnątrz można usunąć dywan, prowadząc zdzierak pod stary dywan zgodnie z instrukcją obsługi.

Mechaniczne usuwanie, masywnie przyklejony dywan i pozostałości kleju

Jeśli nic nie pomaga, a dywanu lub kleju nie można w ogóle usunąć, często zaleca się użycie szlifierki tarczowej. Ale nawet im zwykle się to nie udaje, ponieważ klej nagrzewa się i po prostu rozmazuje.

Zamiast tego należy na przykład wypożyczyć frezarkę do fasad do podłóg jastrychowych, które są klejone w ten sposób. Jednak zamiast zwykle używanej płytki diamentowej potrzebny jest zestaw do frezowania gwiazdowego. Pozwala to bardzo szybko usunąć stary, uparcie przyklejony klej. Ale zawsze zwracaj uwagę na prawidłową wysokość roboczą. Należy go jednak używać tylko wtedy, gdy można obsługiwać maszynę bez powodowania trwałego uszkodzenia gleby.

PORADY I WSKAZÓWKI

Możesz również usunąć ostatni dywan i resztki kleju przez podgrzanie. Najpierw elementy są podgrzewane suszarką na gorące powietrze, a następnie powoli usuwane szpachelką Pozostawienie starej wykładziny pod nowo położoną podłogą jako ochrona izolacji (izolacja od dźwięków uderzeniowych i izolacja termiczna) jest kontrowersyjne. Należy pamiętać, że dywan mógł być już bardzo stary, gdy pokój był remontowany i jest pełen kurzu i roztoczy. To zdecydowanie nie byłoby rozsądne dla alergików. Ponadto, w przypadku szkód spowodowanych przez wodę, ubezpieczenie pokrywa tylko pokrycie pierwszego piętra, którym byłby stary dywan wszystkich miejsc.