Płyty gipsowo-włóknowe w praktyce

Płyty gipsowo-włóknowe

Płyty gipsowo-włóknowe są również dostępne w Saint Gobain, producenta płyt gipsowo-kartonowych – ale nie mają one nic wspólnego z klasycznymi płytami gipsowo-kartonowymi. W przeciwieństwie do tradycyjnych płyt GKB, płyty gipsowo-włóknowe nie są pokryte warstwą tektury, lecz składają się w całości z gipsu wzmocnionego włóknami szklanymi lub celulozowymi. Dzięki temu są znacznie bardziej sprężyste niż klasyczne płyty gipsowo-kartonowe. Saint Gobain sprzedaje je pod nazwą „Rigidur”. Są również znacznie droższe niż konwencjonalne płyty gipsowo-kartonowe, ale oferują zalety materiałowe w wielu pomieszczeniach.

Właściwości płyt gk

Dzięki wzmocnieniu włóknami w tynku paryskim płyty gipsowo-włóknowe są znacznie bardziej sprężyste niż konwencjonalne płyty gipsowo-kartonowe. Dlatego mogą być również stosowane w obszarach o większym natężeniu ruchu. Dzięki wzmocnieniu są również odporne na wilgoć i dlatego można je stosować również w pomieszczeniach mokrych – biorąc pod uwagę zwykłe środki uszczelniające i inne środki ostrożności, które dotyczą również płyt GKB. Ponadto zgodnie z normą DIN 4102 płyty gipsowo-włóknowe zaliczane są również do klasy materiałów budowlanych A2, tj. Nie są palne. Może to być również ważne w niektórych obszarach.

Gips naturalny lub gips REA

Płyty gipsowo-włóknowe
Majster na budowie

Zastosowany do produkcji tynk parisowy ma duże znaczenie dla właściwości materiałowych płyty. Naturalny tynk parisowy jest odrobinę cięższy od gipsu REA, który jest odpadem kopalni węgla brunatnego. Jednak jest bardziej elastyczny i łatwiejszy do zginania. Obecnie stosuje się oba rodzaje tynków, które w zasadzie są równoważne, z wyjątkiem ich elastyczności. Jednak zawsze odgrywa to rolę w niektórych obszarach lub w specjalnych konstrukcjach.

Nakładanie płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-włóknowe można stosować praktycznie w taki sam sposób jak płyty GKB. Są po prostu bardziej stabilną, odporną na wilgoć, ale znacznie droższą alternatywą. Podobnie jak panele GKB, można je przykręcić do metalowych słupków lub przykleić bezpośrednio do ścian za pomocą ściągów.

Standardowe wymiary płyt gk

Z reguły standardowy rozmiar płyt gipsowo-pilśniowych jest nieco mniejszy niż w przypadku płyt GKB dostępnych w handlu. Wynosi tylko 100 x 150 centymetrów, a zwykła grubość to 10 milimetrów. Z tego powodu płyty gipsowo-włóknowe często można łatwiej montować samodzielnie niż płyty GKB w standardowym formacie. Istnieją również tak zwane płyty jednowarstwowe, które mają podobny wymiar do płyt gipsowo-włóknowych. Istnieją również specjalne formaty płyt gipsowo-włóknowych do celów specjalnych.