Kołki do ścian i płyt gk. Prawidłowe kołki do płyt i ścian

Kołki rozporowe

Kołki do ścian i płyt gk. Należy się nauczyć prawidłowego kołkowania. Zwłaszcza w przypadku suchych elementów konstrukcyjnych stosowanych obecnie w prawie każdym nowym budynku ustawienie kołków uległo znacznej zmianie. Dlatego oferujemy szczegółowe instrukcje dotyczące kołków, zwłaszcza w płytach kartonowo-gipsowych.

Kołki do ścian i płyt gk. Prawidłowe umieszczenie kołków wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia

Rozmowa z inżynierem wywodzącym się z tego obszaru technicznego pokazuje, jak wysokie są obecnie wymagania dotyczące prawidłowego osadzenia kołków – choćby ze względu na zmienione warunki, głównie w przypadku elementów z płyt kartonowo-gipsowych. Inżynier ten powiedział, że umieszczenie takich kotwic wymaga dużej wiedzy specjalistycznej.

Należy przestrzegać przed nieprawidłowym umieszczeniem kołków

Kołki do ścian i płyt gk.
Kołki rozporowe

Ponieważ ekspansja za pomocą elementów z płyt kartonowo-gipsowych, takich jak płyta gipsowo-kartonowa (GK), jest obecnie standardem budowlanym, wykonujemy również te instrukcje dotyczące kołkowania specjalnie dla tego obszaru. Zanim zaczniesz właściwy montaż, należy wyjaśnić różne pytania:

  • Jak przebiega krok po kroku budowa ściany z płyty gipsowo-kartonowej?
  • Jak jest wymagana nośność?
  • Jakich kołków powinieneś użyć?

Nośność konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych

Staje się to skomplikowane nawet przy nośności kołków w płycie gk. Nośność w dużej mierze zależy od konstrukcji płyt kartonowo-gipsowych. Specyfikacje konstrukcji są regulowane w różnych normach, takich jak DIN 18180 i DIN 18182. Rozróżnia się nie tylko grubość płyt kartonowo-gipsowych i właściwości ościeżnicy.

Konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych nie zawsze są wykonywane w jednej warstwie, ale także w dwóch warstwach. W przypadku większości elementów z płyt kartonowo-gipsowych można przyjąć maksymalne obciążenie 40 kg. Należy jednak pamiętać, że ze względu na konstrukcję piszemy o maksymalnej, a nie minimalnej nośności!

Kołki do ścian i płyt gk. Wybierz odpowiedni kołek

Teraz trzeba wybrać odpowiednią kotwicę. Ponieważ istnieją nie tylko ogólne rodzaje kołków. Istnieją również znaczne różnice w kołkach odpowiednich do płyt kartonowo-gipsowych:

  • Kołki do płyt gipsowo-kartonowych (kołki do płyt gipsowo-kartonowych, wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu)
  • Kołki rozporowe z tworzywa sztucznego lub metalu
  • Kotwica sprężynowa

Kołki do ścian i płyt gk. Umieść kołki samonacinające do płyt gk

Kołki do płyt gipsowo-kartonowych są ponownie najczęściej używanymi kołkami do elementów Rigips. Wymagają jednak optymalnych warunków. W przeciwnym razie taki kołek GK szybko się obróci. Grubość ściany płyty gk powinna być jak największa. Niektórzy producenci kołków zalecają nawet używanie ich tylko z dwuwarstwową strukturą.

Wkładka do uchwytu wiertarskiego do wiertarki lub wkrętarki akumulatorowej jest sprzedawana z kołkiem. Oznacza to, że kołek wkręca się początkowo bez wkrętu (posiada gwint samogwintujący). Jak tylko kołek znajdzie się na swoim miejscu, musisz przestać go wkręcać. W przeciwnym razie struktura płyty gk ulegnie zniszczeniu.

Następnie wkręca się śrubę. W żadnym wypadku nie powinno to być zbyt duże. Jeśli zostanie wybrany za duży, zaciśnie się za pomocą kołka i obróci nim. Również w tym przypadku konstrukcja płyty gk jest teraz zniszczona.

Kołki do ścian i płyt gk. Umieść prawidłowo kołki rozporowe

W przypadku kotew szczelinowych należy wybrać rozmiar wiertła określony przez producenta kotwy na opakowaniu. Następnie kołek jest ostrożnie wbijany (równo). Teraz również ostrożnie wkręć śrubę. Zbyt mocne dokręcenie śruby spowoduje, że ściśnięty kołek będzie coraz mocniej wypychał płytę gk i niszcząc ją.

PORADY I WSKAZÓWKI

Kołki chemiczne są również coraz częściej stosowane do innych konstrukcji ściennych lub sufitowych. Jak osadzić taki kołek w betonie, kiedy jest odpowiedni i co jeszcze należy wziąć pod uwagę, można znaleźć w połączonym poradniku.