Jak samodzielnie zamontować drzwi?: przewodnik

Zmiana zamka drzwi

Jak samodzielnie zamontować drzwi? Piękne drzwi wejściowe dopełniają niepowtarzalny charakter każdej elewacji, są optycznym akcentem i elementem bezpieczeństwa w jednym. Ponadto dobrze ocieplone drzwi wejściowe zatrzymują zimno i ciepło, a ich montaż w nowym domu ma prawdziwie symboliczny charakter: kiedy budynek ma wreszcie prawdziwe drzwi, faktyczny okres budowy się kończy. Ale jak prawidłowo zamontować drzwi do domu? „

Jak samodzielnie zamontować drzwi? Przegląd zalet wysokiej jakości drzwi wejściowych

Zalety wysokiej jakości drzwi wejściowych mogą być w pełni rozwinięte tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo zamontowane. Wtedy wiatr już nie wdziera się przez pęknięcia w otworze drzwiowym, zimno i wilgoć są niezawodnie odcięte. Właściciel domu korzysta z tego po instalacji:

 • Strefa wejściowa ma reprezentacyjny wygląd.
 • Wysokiej jakości drzwi wejściowe zapewniają skuteczną izolację przed zimnem.
 • Zwiększa się efektywność energetyczna domu.
 • Po zamontowaniu drzwi wejściowych poprawia się również izolacja akustyczna.
 • Drzwi o wysokiej klasie odporności chronią przed włamaniem i wandalizmem.

Jak samodzielnie zamontować drzwi? Nowy budynek: w którym momencie montujesz drzwi wejściowe?

Podczas trudnych prac budowlanych przy nowym budynku drzwi wejściowe mogą szybko ulec uszkodzeniu, ponieważ maszyny i materiały są często przenoszone na plac budowy przez otwór w drzwiach wejściowych.

Nawet jeśli oczekiwanie jest tak wielkie, powinieneś raczej poczekać, aż ta faza się skończy. Aby zabezpieczyć wnętrze budowanego domu przed niepowołanym dostępem, najpierw użyj prowizorycznych drzwi wejściowych, które zamontujesz w atrapy bloku.

Montaż prawdziwych drzwi wejściowych należy odłożyć do czasu, aż do wykonania pozostanie tylko czysta pielęgnacja: w ten sposób możesz zachować tę atrakcję do końca. Profesjonalny montaż zapewni Ci wszystkie zalety nowych drzwi wejściowych.

Jak samodzielnie zamontować drzwi? Instrukcja montażu przednich drzwi

Jak samodzielnie zamontować drzwi?
Drzwi wejściowe
 • papier
 • ołówek
 • Poziomnica
 • Miara składana
 • Drewniane kliny
 • Wiertarka
 • Kołki rozporowe
 • Pianka montażowa
 • Nóż rzeźbiarski
 • Masa uszczelniająca lub listwy maskujące
 • Armatura

1. Zrób szkic

Wykonaj szczegółowy szkic przedstawiający wymiary i kształt otworu w drzwiach oraz skojarzone z nim drzwi przednie. Zmierz odsłonięcie w różnych punktach, aby upewnić się, że wychwytują również niedokładności strukturalne. Określ stronę, na którą skrzydło drzwi ma się otwierać.

2. Wyrównaj ościeżnicę

Do wykonania tego kroku potrzebne są co najmniej dwie osoby: Przed zamontowaniem skrzydła drzwiowego należy je prawidłowo wyrównać. Aby to zrobić, podnieś go do otworu w drzwiach i użyj drewnianych klinów, aby go unieruchomić. Poziomnica i miarka do składania ułatwiają wyrównanie.

3. Zamocować ościeżnicę po stronie zawiasów

Tylko wtedy, gdy ościeżnica jest zamocowana w pozycji pionowej, wywiercić w murze otwory na kołki rozporowe ościeżnicy po stronie zawiasów.

Ważne jest, aby nie wykonywać otworów w spoinach muru, aby zapewnić niezbędną trwałość. Teraz włóż odporne na włamanie kołki do ościeżnicy w wywiercone otwory.

4. Zawiesić w skrzydle drzwi

Kołki rozporowe po stronie zawiasów mocują ościeżnicę tak dokładnie, że można ją teraz zawiesić w skrzydle drzwi. Spróbuj sprawdzić, czy drzwi zamykają się prawidłowo i upewnij się, że skrzydło drzwiowe mocno przylega do ościeżnicy we wszystkich obszarach.

5. W razie potrzeby zaklinować dalej ościeżnicę

Jeśli skrzydło drzwi się zacina lub przecieka, zaklinuj je ponownie, przesuń istniejące kliny lub usuń jeden lub drugi. Jeśli wszystko pasuje, ponownie zdejmij skrzydło drzwi.

6. Zamocować ościeżnicę po stronie zamka

Teraz można również zamocować ościeżnicę po stronie zamka za pomocą kołków do ościeżnicy, aż zostanie prawidłowo osadzona. Brakuje tylko bocznej uszczelki ramy, wtedy wszystko jest idealne.

7. Zaizolować ościeżnicę po bokach

Zanim zaizolujesz ościeżnicę z boku pianką montażową, najpierw usuń wszystkie kliny. Zakryj widoczne części ramy taśmą klejącą, aby je zabezpieczyć.

Następnie ostrożnie spieniaj całą szczelinę po obu stronach. Jeśli piana się przeleje, nie martw się: poczekaj, aż wyschnie.

8. Odciąć suchą piankę montażową

Po wyschnięciu wystarczy odciąć nadmiar pianki montażowej tak, aby powstała gładka powierzchnia.

9. Przejścia okładek

Teraz gładkie przejścia pokryj specjalną masą uszczelniającą lub użyj do tego pasków maskujących. Można również wcześniej nałożyć taśmę klejącą zapobiegającą wnikaniu wilgoci, którą następnie tynkujesz.

10. Zawieś skrzydło drzwi i wyreguluj

Teraz możesz wreszcie zawiesić skrzydło drzwi i, jeśli to konieczne, wyregulować je prawidłowo za pomocą śrub regulacyjnych. Ukoronowaniem są okucia drzwiowe z klamką.

Pełni zmontowany? W trzeciej części naszej serii drzwi wejściowych możesz przeczytać, jak prawidłowo ustawić drzwi, aby wszystko pasowało.

PORADY I WSKAZÓWKI

Niektóre bramy odbiegają od typowych konstrukcji i stawiają szczególne wymagania przy montażu. Jeśli chcesz samodzielnie zamontować drzwi wejściowe, najlepiej poprosić producenta o instrukcje montażu.