Drzwi wejściowe wykonane z aluminium czy tworzywa sztucznego?

Drzwi wejściowe.

Drzwi wejściowe. Ci, którzy budują lub remontują własny dom, prędzej czy później dojdą do tematu „drzwi wejściowe”. Podczas budowy domu trzeba go albo odnowić, albo całkowicie wymienić lub kupić nowy. Szybko pojawia się wtedy pytanie, czy lepiej mieć przednie drzwi aluminiowe czy plastikowe. W następnym artykule porównamy dla Ciebie oba materiały.

Drzwi wejściowe. Co jest ważne w przypadku drzwi wejściowych

Podobnie jak okna i inne elementy domu, musisz również konserwować drzwi wejściowe i w razie potrzeby je odnawiać, na przykład malując drzwi wejściowe. Ale jest też wiele powodów, dla których warto wymienić drzwi wejściowe:

  • Dźwiękoszczelność
  • Izolacja cieplna
  • Zabezpieczenie przed włamaniem i włamaniem
  • ewentualnie drzwi o określonych cechach (elektryczne, z wizjerem, przeszkleniem itp.)

Drzwi wejściowe. Typowe materiały do ​​drzwi domowych

Drzwi wejściowe.
Drzwi drewniane

Ponadto przy budowie domu istnieje możliwość wyboru nowych drzwi. Wówczas szybko pojawia się pytanie, z jakiego materiału powinny być wykonane nowe drzwi wejściowe. Zasadniczo można do tego użyć różnych materiałów:

  • Drewno
  • Plastikowy
  • Metal, metal lekki (aluminium)
  • Połączenie wymienionych materiałów

Drzwi do domu z tworzywa sztucznego a aluminium

Drewniane drzwi wejściowe są raczej rzadkie, ponieważ nakłady na konserwację są stosunkowo duże. Przecież drzwi wejściowe narażone są na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego wybierane są przede wszystkim drzwi do domu wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium. Ale który z dwóch materiałów jest lepszy czy gorszy?

Uprzedzenia dotyczące tych materiałów

Odpowiedź na to nie jest taka prosta. Osoby, które sceptycznie podchodzą do drzwi aluminiowych, często powołują się na argument, że w zimnych porach roku na drzwiach aluminiowych występuje tendencja do kondensacji wewnątrz. Jednak to nie może stać w miejscu. Oczywiście metal znacznie lepiej przewodzi temperaturę niż plastik.

Ale nowoczesne drzwi aluminiowe są również wyposażone w doskonałą izolację. To raczej kwestia „wewnętrznych wartości” drzwi aluminiowych. Z drugiej strony zwolennicy aluminiowych drzwi wejściowych chwalą rzekomo wysoki poziom bezpieczeństwa przed włamaniami. Zasadniczo metal jest oczywiście znacznie bardziej odporny niż plastik.

Z punktu widzenia izolacji i bezpieczeństwa ważna jest jakość

Jednak ponownie decydujący jest projekt konstrukcyjny drzwi. Gorszej jakości drzwi do domu wykonane z aluminium włamuje się szybciej niż wysokiej jakości drzwi plastikowe z odpowiednim poziomem bezpieczeństwa. Argumenty takie jak izolacja termiczna lub dźwiękowa oraz bezpieczeństwo nie mogą służyć do wyróżnienia plastiku lub aluminium jako lepszego materiału.

Istnieją różnice w kosztach

O tych cechach decyduje zawsze wykonanie drzwi do domu. Istnieje jednak różnica w cenie dwóch porównywalnych drzwi wykonanych z aluminium i tworzywa sztucznego. Aluminiowe drzwi o tych samych wysokiej jakości właściwościach, co porównywalne drzwi plastikowe, będą znacznie droższe w zakupie. Ale jest też drugi aspekt, który odróżnia jakość tych dwóch materiałów.

Drzwi wejściowe. Ponadto żywotność znacznie się różni

Nawet jeśli produkcja tworzyw sztucznych jest dziś bardzo zaawansowana, plastik ma w dłuższej perspektywie wyraźną wadę w porównaniu z drzwiami aluminiowymi. Istotny wpływ na właściwości materiałowe tworzywa sztucznego mają warunki atmosferyczne, takie jak zmienne ciepło, zimno, promieniowanie UV od słońca, wilgoć itp. W prawdziwym długoterminowym porównaniu aluminiowe drzwi poradzą sobie tutaj znacznie lepiej.

Na dłuższą metę najlepszym wyborem jest aluminium, podczas gdy plastik jest ekonomiczny

Ostatecznie równoważy to również wyższą cenę drzwi aluminiowych, ponieważ mogą być dłużej używane. Przy odpowiedniej konserwacji (np. Regularne malowanie) drzwi aluminiowe posłużą prawie w nieskończoność, natomiast drzwi plastikowe będą wykazywać pierwsze ślady zużycia po 10-20 latach, w zależności od jakości tworzywa sztucznego, którego po pewnym czasie nie można już naprawiać ani odnawiać.

Twoje osobiste wymagania są decydujące

Jeśli chcesz kupić drzwi wejściowe na całe życie, aluminium jest zdecydowanie pierwszym wyborem. Jeśli jednak chcesz nadążyć za duchem czasu co kilkadziesiąt lat, a może nawet wiesz, że w którymś momencie chcesz sprzedać swój dom, to oczywiście lepiej jest użyć tańszych plastikowych drzwi wejściowych.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli chcesz samodzielnie wymienić stare drzwi wejściowe, odpowiednie porady i instrukcje znajdziesz w dzienniku domowym. Na przykład zawieś lub skróć przednie drzwi.