Rozszczelnienie okien

Rozszczelnienie okien

Rozszczelnienie okien. Kiedy okna zaczynają się otwierać, większość ludzi od razu myśli o niewłaściwej wentylacji lub wadach jakościowych w oknach, a nawet w budynku domu. Okna mogą również matowieć na nowoczesnych i bardzo dobrze izolujących oknach, które zostały zainstalowane całkowicie poprawnie. Wówczas ta kondensacja na szybach okiennych podkreśla nawet doskonałe właściwości termoizolacyjne Twojego mieszkania lub domu. Z drugiej strony zmatowione okna mogą być problemem.

Rozszczelnienie okien. Od pojedynczych szyb po okna o wysokiej izolacyjności

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, nastąpił ogromny postęp w technologii izolacji termicznej. Wiele się wydarzyło, zwłaszcza w ciągu ostatnich 20 lat. Widać to szczególnie dobrze w różnych kształtach okien, które były montowane w ciągu ostatnich 100 lat.

  • Okna jednoszybowe (pierwsza połowa XX wieku)
  • Okna skrzynkowe z dwoma skrzydłami otwieranymi po kolei (od połowy XX wieku)
  • Okno izolacyjne z podwójnymi szybami, otwierane do czyszczenia (od lat 70-tych XX wieku)
  • Okno izolowane, nieotwierane, wypełnione suchym powietrzem (lata 80-te)
  • Okienko termoizolacyjne, podwójne, z wypełnieniem próżniowym lub gazem obojętnym, metalizowane (od lat 90-tych)
  • Okna wysoko izolujące, dwu i trzyszybowe, z wysokiej jakości oknami kompozytowymi
  • Przeczytaj także – Zbuduj własne okna
  • Przeczytaj także – Montuj okna
  • Sprawdź również – Kratki okienne zapewniają bezpieczeństwo za umiarkowane ceny

Rozszczelnienie okien. Wszystkie okna mogą działać

Choć może się to wydawać irytujące dla niektórych czytelników, wszystkie te okna mogą się otworzyć. Nawet jeśli montaż i cała budowa domu w domu niskoenergetycznym lub pasywnym została przeprowadzona absolutnie poprawnie. Aby jednak zrozumieć, dlaczego okna matowią, warto wiedzieć, co dokładnie się dzieje.

Przyczyny matowienia okien: wilgotność i temperatura

Powietrze może pochłaniać wilgoć. Im cieplejsze powietrze, tym więcej wilgoci może wchłonąć. Wraz ze spadkiem temperatury powietrze może zatrzymywać coraz mniej wilgoci i musi uwalniać nadmiar wody.

Okna musiały być zimne

Rozszczelnienie okien
Okna w zamku

Kiedyś okna budowano w taki sposób, że stanowiły najzimniejszy punkt fasady. Ciepłe powietrze w pomieszczeniu doprowadzane jest do okna, ochładza się i skrapla się woda – okna zaczynają pracować. Gdyby tak nie było, wilgoć skropliłaby się na przykład na zimnej ścianie, czego wynikiem byłaby pleśń.

Ponadto zasada wentylacji starych budynków

Jednocześnie jednak stare okna nie są hermetyczne. Wilgotność w domu jest regulowana przez cały rok, umożliwiając ucieczkę powietrza i wilgoci. Temperatura ścian niekoniecznie musi być tak niska, aby nastąpiła kondensacja. To „zasada wentylacji” domów, która istnieje od dawna.

Ciepło ucieka również z powietrzem

Ale uciekające powietrze nie przenosi również ciepła, a tym samym energii. Dzięki temu okna stawały się coraz bardziej szczelne. Dlatego nowoczesne domy niskoenergetyczne mają ukierunkowaną wentylację, dzięki czemu okna mogą być całkowicie szczelne. Również ich połączenie z elewacją. Dlatego zmienił się montaż: montaż okien i drzwi wg RAL

Rozszczelnienie okien. Zszarzałe okna chronią mur

Teraz może być tak, że stary budynek dosłownie czerpie wodę z dołu. Ponadto ściany otwarte na dyfuzję pomagają regulować klimat i wilgotność w pomieszczeniu. Jeśli zostaną zamontowane okna o wysokiej izolacyjności termicznej, wilgoć nie będzie już odprowadzana i będzie się skraplać w najzimniejszym miejscu. Gdyby to była ściana, byłaby mokra. 

Potrójne szyby termoizolacyjne, które matowieją

Aby w domu, który został odnowiony w ten sposób, nie wzrosła wilgotność, należy teraz zmienić zachowanie wentylacji. Wreszcie wilgoć nie może już uciec. Ale teraz jest możliwe, że okna domu pasywnego również matowieją. Dzieje się to jednak na zewnątrz, głównie w przypadku potrójnego oszklenia.

Oznaka dobrego efektu termoizolacyjnego

To przeszklenie tak dobrze izoluje, że zewnętrzna szyba w nocy wychładza się do temperatury zewnętrznej, ale rano nie nagrzewa się tak szybko, jak powietrze na zewnątrz. Jeśli uderzy w zimną powierzchnię okna, powietrze ochładza się i musi ponownie wypuścić wilgoć – szyby od zewnątrz zmatowiały. Jeśli masz zmatowiałe okna, niekoniecznie musi to być wada jakościowa. Może raczej wzmacniać pozytywne właściwości izolacji termicznej.

PORADY I WSKAZÓWKI

Przyczyny matowienia okien w starych budynkach często można znaleźć szybko: gotowanie, kąpiel i prysznic, przemoczona deszczem odzież, która jest suszona. Ale może to być również niewłaściwa wentylacja lub wilgotna substancja budowlana. Jeśli nie masz pewności, zwróć się o poradę do doradcy energetycznego Jeśli chcesz wymienić okna, mamy również wiele szczegółowych artykułów i poradników.