Jak samodzielnie zamontować okno? Dominują wymogi prawne, rosnące ceny energii oraz wydajna technologia termoizolacyjna. Jednak jako wykwalifikowany majsterkowicz możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli sam zmontujesz okna. Z tego powodu oferujemy szczegółowe instrukcje dotyczące montażu okien.
Jak samodzielnie zamontować okno?Przed zainstalowaniem nowych okien
Zanim jednak będzie można zainstalować nowe okna, należy usunąć stare okna . Zanim to zrobisz, zdecydowanie powinieneś wykonać pomiary dla nowych okien i zamówić je. Stosowanie standardowych rozmiarów wnęk okiennych nie zawsze jest oczywiste.
- Przeczytaj także – Zbuduj własne okna
- Przeczytaj także – umieszczanie i instalowanie okien
- Sprawdź również – Cena rolety: w zależności od materiału
Jak samodzielnie zamontować okno? Dlatego te prace przygotowawcze są tak ważne
Ale jeśli już usunąłeś swoje okna, będziesz potrzebować nowych elementów tak szybko, jak to możliwe. Ale jeśli twoja nisza okienna nie jest wykonana według standardowych rozmiarów, oznacza to różne podejścia.
- dostosowanie niszy okiennej do znormalizowanych rozmiarów okien poprzez zmniejszanie lub powiększanie
- okna wykonane indywidualnie, dopasowane do własnych wymiarów
Cokolwiek wybierzesz, faktem jest, że obie opcje są czasochłonne. Dlatego zdecydowanie powinieneś pomyśleć o rozmiarze okna przed zdjęciem okna. Po wyjaśnieniu dalszej procedury możesz zainstalować nowe okno.
Jak samodzielnie zamontować okno?Instrukcje krok po kroku dotyczące montażu okna
- nowe okno
- skompresowane taśmy uszczelniające (na zewnątrz lub do wewnątrz)
- alternatywnie pianka PU
- Kompensacyjne kliny montażowe
- Śruby ramowe
- Wiertarka
- Wiertła do kamienia i drewna
- Poziom duchowy
- Miara składana
- Młotek gumowy
- młotek
- w razie potrzeby kierownik pracy
1. Prace przygotowawcze
Aby móc zamontować swoje okno zgodnie z wytycznymi RAL, należy najpierw przeprowadzić niezbędne prace przygotowawcze. Obejmuje to nałożenie drobnej szpachlówki na boczną oścież i uszczelnienie ściany, która została umieszczona przed nią.
2. Mocowanie taśm uszczelniających
Zespoły są niezwykle drogie. Dlatego wiele firm uszczelnia pianką poliuretanową, ale stosuje również wodoodporne listwy tynkarskie na zewnątrz. Wewnątrz znajduje się folia otwarta na dyfuzję. Prawidłowo postępować zgodnie z RAL, jednak ze ściśniętymi taśmami uszczelniającymi. Wodoszczelna taśma uszczelniająca jest montowana na zewnątrz, a paroprzepuszczalna taśma uszczelniająca od wewnątrz.
3. Ustawienie ramy okiennej
Po zakończeniu tej pracy przystąp do ustawiania ramy okiennej. Ustaw go dokładnie. Następnie umieść poszczególne boki w wodzie za pomocą poziomicy i zamocuj ramę klinami montażowymi.
4. Mocowanie ramy okiennej
Teraz rama okna jest mocowana za pomocą śrub. W tym celu należy wywiercić otwory w odległości do 10 cm od narożników, od jednej śruby do drugiej należy (w zależności od rozmiaru okna) zachować średnią odległość 70 cm. Nie stosuje się już kołków do wkrętów zgodnych z montażem RAL, ponieważ tworzą one niepożądane mostki termiczne.
5. Uszczelnienie ramy okiennej (montaż bez taśm uszczelniających ściskanych)
Teraz połączenie między ościeżnicą okienną a murem wypełnia się pianką PU.
6. Montaż okna
Na koniec można teraz włożyć okno do zawiasów lub w łożysko kotwicy znajdujące się na dole w narożniku, dokładnie według instrukcji producenta. Następnie postępuj krok po kroku zgodnie z załączoną instrukcją (która różni się w zależności od typu używanego okna).
PORADY I WSKAZÓWKI
Jeśli instalacja nowych okien jest dla Ciebie zbyt kosztowna, możesz być w stanie odnowić stare okna. Jeśli jednak zdecydowałeś się zainstalować nowe okna, musisz albo uzgodnić z producentem okien, że przejmie stare okna, albo samodzielnie pozbądź się starych okien.