Wielkość okna

Wielkość okna

Wielkość okna. Każdego dnia dosłownie masz okna przed oczami. Ale nie martwisz się o ich rozmiar. Wiele osób zakłada nawet, że rozmiary okien powinny oczywiście zostać ujednolicone również w kraju takim jak Niemcy, gdzie wszystko jest faktycznie znormalizowane. Jednak ku zaskoczeniu wielu budowniczych i remontów domów, nie ma „prawdziwych” norm dotyczących wielkości okien. Dlatego poniżej podsumowaliśmy dla Ciebie, co musisz wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o rozmiar okna i na czym się ono opiera.

Wielkość okna. Podstawowe zadania okien

Windows zawsze służył przede wszystkim celom funkcjonalnym. W dzisiejszych czasach zakres funkcji można podsumować jako powietrze i światło. Ale są też właściwości definiujące styl. Okna ze względu na swoją wielkość decydują o stylu elewacji. W związku z tym, oprócz klasycznego prostokątnego kształtu okna, ugruntowały się niezliczone inne projekty.

Rozmiar okien określają różne zestawy reguł

Ale bardzo niewiele informacji dotyczy rozmiaru. Raczej zawsze mówi się o standardowych rozmiarach. Nie jest to zaskakujące, ponieważ jeśli chodzi o drzwi, nie ma określonych norm dotyczących wielkości okien.

Jedynie w normie DIN 18050 podano wytyczne dotyczące wymiarów konstrukcyjnych otworów drzwiowych i okiennych. Ponadto przepisy mogą się różnić w zależności od kraju związkowego. Dlatego warto zapoznać się z aktualnie obowiązującymi krajowymi przepisami budowlanymi.

Różne reguły określają rozmiar konkretnego okna

Wszystkie te wytyczne i „podstawowe normy” (wymiary konstrukcyjne) skutkują dzisiejszymi standardowymi rozmiarami. Mimo wszystko mogą się one od siebie różnić, bo według obowiązujących dziś wytycznych nie obowiązuje jednoznacznie określony standardowy rozmiar okna. Raczej rozmiar okna zależy przede wszystkim od wielkości budynku i pomieszczenia. Ważną rolę odgrywa również wymagana żywotność okna.

Wymagania dotyczące rozmiaru okna

Wielkość okna wynika z różnych minimalnych wymagań, które regulują wspomniane wytyczne i przepisy.

  • podstawowa minimalna wysokość szyby w oknie
  • Minimalna powierzchnia okna w stosunku do budynku
  • Minimalna szerokość okna w stosunku do budynku
  • maksymalna szerokość okna na podstawie obciążenia układu mechanicznego

Przestrzeń i szerokość są ważne

Minimalna wysokość półprzezroczystej powierzchni szklanej powinna generalnie wynosić co najmniej 1,30 m, ale nie jest wiążąca. Całkowita powierzchnia okna wynika wówczas z powierzchni pomieszczenia, dla którego przeznaczony jest otwór okienny. Powierzchnia okna powinna wynosić co najmniej 1/20 powierzchni odpowiedniego pomieszczenia. W związku z tym pomieszczenie o powierzchni 20 metrów kwadratowych powinno mieć 4 metry kwadratowe powierzchni okna (powierzchnia przezroczystego szkła!).

Do określenia minimalnej szerokości stosuje się dwa różne wzory.

  • 55 procent szerokości pomieszczenia od wewnątrz
  • 1/10 całkowitej długości ściany pomieszczenia

Te wymiary powinny mieścić się w wymiarach standardowych

Z kolei wymiary powłoki są oparte na standardowej ścianie z cegły o grubości 12,5 cm i określają podstawowe minimalne i maksymalne wymiary. Ponadto maksymalna szerokość okna jest określana na podstawie przewidywanego okresu użytkowania. Im szersze okno, tym większe siły mechaniczne potrzebne do otwarcia, uchylenia, zamknięcia itp.

Stwierdzono, że maksymalna szerokość zapewniająca maksymalną żywotność mechaniki była 1,5 raza większa w stosunku do wysokości okna. Dlatego okno o wysokości 1,50 m nie powinno być szersze niż 2,25 m. Powoduje to również konieczność posiadania wielu lub podwójnych okien w pokoju.

Pozycja okna

Ostatecznie jednak określane jest również dokładne położenie okna (jak wysoko od podłogi, jak blisko sufitu). Nadproże (na górze) powinno być na tyle wysoko, a attyka (na dole) na dole, aby w każdej chwili można było wygodnie wyjrzeć przez okno od wewnątrz – nawet siedząc.

Zatem wszystkie ważne wymiary są opisane.

  • Wysokość okna
  • Szerokość okna
  • Powierzchnia okien
  • Przestrzeń wewnętrzna do podłogi i sufitu

Dlatego rozmiary okien są zawsze indywidualne

Wielkość okna
Okno w oknie

Teraz każdy dom ma swoje indywidualne wymiary. Nawet w przypadku domów prefabrykowanych i deweloperskich kupujący może znacząco wpłynąć na wielkość pomieszczeń, aw niektórych przypadkach na długość i szerokość domu. Oznacza to, że dla każdego domu istnieją również indywidualne wymiary okien. Początkowo nie ma znaczenia, czy chcesz wymienić stare okna, czy też musisz zamontować okna w nowym budynku. Okna wykonywane są zawsze pod indywidualne wymiary.

Coraz popularniejsze stają się standardowe wymiary w ramach przepisów

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat ustalono wiele standardowych wymiarów okien. Zasadniczo całkowita powierzchnia okna może się zmieniać, nawet jeśli powierzchnia szyby pozostaje taka sama. Ponieważ pod oknem zespolonym rozumie się dzisiaj połączenie poszczególnych szyb, które są połączone na ramie w solidny kompozyt. Ościeżnice (skrzydła) okienne mogą wtedy zmieniać szerokość bez ponoszenia dodatkowych kosztów (poza oczywiście kosztami materiałowymi).

PORADY I WSKAZÓWKI

Nie trzeba dodawać, że w naszym dzienniku wewnętrznym mamy inne artykuły informacyjne dotyczące wielkości okien. W sekcji „Pomiar okna” znajdują się dalsze informacje, dzięki którym można przy wymianie starych okien przyjąć prawidłowe wymiary zamówienia dla nowych elementów. Podane tutaj informacje są ogólnie obowiązujące. Należy pamiętać, że o ostatecznym dopuszczalnym rozmiarze okien decydują odpowiednio obowiązujące stanowe przepisy budowlane danego kraju związkowego.