Drewno impregnowane ciśnieniowo.

Drewno impregnowane

Czy musisz malować drewno impregnowane ciśnieniowo?

Nadal możesz spotkać się z mitem, że drewno impregnowane ciśnieniowo nie potrzebuje pomalowania. Impregnacja takiego drewna, jest potrzebna ze względu na grzyby i owady, a nie ze względu na pogodę i jej kaprysy. Z czasem drewno szarzeje i wręcz domaga się swoim wyglądem pomalowania.

Co to jest drewno impregnowane ciśnieniowo (drewno KDI)?

Te drewna w kolorze zielonym lub brązowym mają trudną do zmywania i odporną na warunki atmosferyczne impregnację, opartą głównie na nieorganicznych wiertłach i związkach miedzi. Impregnacja ciśnieniowa nie odbywa się poprzez malowanie, ale poprzez zastosowanie ciśnienia w zamkniętym zbiorniku.

  • Przeczytaj również – Nie maluj drewna impregnowanego ciśnieniowo zbyt wcześnie
  • Czytaj także – Malowanie drewna woskowanego
  • Czytaj także – Malowanie drewna oliwą z oliwek

Potrzeba trochę czasu, zanim ta impregnacja nie będzie mogła być zmyta. Proces suszenia może potrwać kilka tygodni. Dlatego kolory nie są odporne na warunki atmosferyczne i szybko blakną pod wpływem słońca i wilgoci, szarzeją.

W fazie schnięcia mogą wystąpić wykwity solne w wyniku reakcji pomiędzy drewnem a impregnatem. Przed malowaniem należy je całkowicie usunąć. W przypadku drewna KDI wykonanego z lokalnego drewna należy upewnić się, że impregnacja nigdy nie wnika całkowicie w drewno, a zatem wszelkie połączenia pozostają niezabezpieczone.

Czym można pokryć drewno impregnowane ciśnieniowo?

Istnieją trzy sposoby ochrony drewna impregnowanego ciśnieniowo przed słońcem i wilgocią.

Oleje do pielęgnacji drewna

Drewno impregnowane
Impregnacja drewna

W specjalistycznych sklepach dostępne są oleje do pielęgnacji drewna. Są dostępne w kolorze zielonym lub brązowym i odświeżają drewno. Olejek chroni również przed warunkami atmosferycznymi, ale należy go regularnie wymieniać.

Drewno impregnowane. Powłoka ochronna

Powłoka ochronna z lazurą ochronną do drewna jest zawsze konieczna, jeśli niezabezpieczone połączenia powstają na drewnie KDI przez piłowanie lub wiercenie. Obejmuje to również suche pęknięcia, które mogły powstać. Te szkliwa można łatwo nakładać pędzlem.

Kolor drewna impregnowanego, skąd na nim zielone smugi i plamy?

Kolor drewna impregnowanego mieni się w barwach zieleni, zazwyczaj jest to kolor lekkozielonkawy. Bierze się to stąd, że w impregnatach znajduje się miedź, która poprzez kontakt z powietrzem zmienia kolor na zielony. Wówczas możesz zobaczyć na impregnowanym drewnie smugi i plamy.

Obraz

Do malowania drewna KDI zaleca się tylko mocno kryjące lazury, które kryją zielony lub brązowy kolor. W tym celu w sklepach dostępne są silnie napigmentowane szkliwa cienkowarstwowe, lub ogrodzeniowe, które również maluje się pędzlem.

TH!NK

Zanim zaczniesz malować drewno KDI to upewnij się, że jest w 100% suche. Zazwyczaj świeże drewno potrzebuje od 1 do 2 miesięcy na wyschnięcie. Przed obróbką olejami, wilgotność resztkowa drewna nie powinna przekraczać 20%.