Formy żywiczne umożliwiają kreatywne odlewy

Formy żywiczne.

Formy żywiczne. Gdy poszczególne elementy mają być wykonane z żywicy syntetycznej, istnieją dwa rodzaje kształtów. Ciekłą żywicę można wlać do jednorazowej formy, która nie nadaje się już do użytku i jest nazywana formą zgubioną. Alternatywą jest formularz wielokrotnego użytku. W obu przypadkach ważny jest środek rozdzielający.

Formy żywiczne. Kup materiały artystyczne lub zrób to sam

Formy do żywic syntetycznych oferowane są w dużym asortymencie jako gotowe produkty z tworzyw sztucznych. Są podobne do pojemników do przechowywania żywności w lodówce i są dostępne w sklepach i punktach sprzedaży dzieł sztuki. Prostokątne i okrągłe kształty we wszystkich rozmiarach oraz popularne, popularne kształty specjalne, takie jak serca, półkule i kopuły, są głównie przeznaczone do wielokrotnego użytku.

Zasadniczo każdy szczelny pojemnik, który jest odporny na żywicę i ciepło oraz ma gładką powierzchnię wewnątrz, może służyć jako forma do odlewania żywicy syntetycznej. Naczynia metalowe, takie jak garnki, ceramika, gips, ceramika i szkło zwykle spełniają te wymagania. Dokładne rozprowadzenie środka ułatwiającego wyjmowanie z formy ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia późniejszego bezpiecznego i bez uszkodzeń utwardzonej żywicy syntetycznej lub lanej.

Formy żywiczne. Rozpuszczalne w wodzie środki antyadhezyjne

Formy żywiczne.

Środek ułatwiający wyjmowanie z formy umożliwia nie tylko usuwanie suchej żywicy syntetycznej, ale także chroni formy przed agresywnym składnikiem styrenu. Atakowałby w szczególności plastikowe formy, aw najgorszym przypadku mógłby nawet powodować nieszczelności.

Środki antyadhezyjne tworzą cienką warstwę oddzielającą po aplikacji o niskiej lepkości, która zapobiega kontaktowi ciekłej żywicy syntetycznej z wnętrzem formy. Środek jest jednak rozpuszczalny w wodzie, więc można go spłukać po wyschnięciu żywicy syntetycznej.

Kanał wodny i stabilność ciśnienia

Jeśli odlew jest trudny do usunięcia z formy, wtryskiwanie wody za pomocą strzykawki może pomóc w odłączeniu. W niektórych profesjonalnych lub wykonanych samodzielnie formach dostępny jest kanał wtrysku wody. Tutaj woda może być kierowana pod ciśnieniem między suchym odlewem a formą, co przyspiesza i upraszcza proces odrywania.

Wystarczająca stabilność ciśnieniowa wypraski jest szczególnie ważna w przypadku form samodzielnie budowanych. Ponieważ, w zależności od rozmiaru, podczas odlewania może być również konieczne ponowne zagęszczenie w celu usunięcia kieszeni powietrznych, ścianki form nie mogą ustępować ani wykazywać elastyczności.

PORADY I WSKAZÓWKI

Podczas mieszania zwracaj uwagę na powolne ruchy mieszania i unikaj ruchów „unoszenia”. W ten sposób przenosisz powietrze do ciekłej żywicy syntetycznej, co później prowadzi do uciążliwych wtrąceń powietrza.