Kołki w glinianej ścianie. Jak je zamontować?

Kołki w glinianej ścianie.

Kołki w glinianej ścianie. Stare domy i apartamenty mają ściany wykonane z gliny. Mocowanie kołka w takiej glinianej ścianie jest prawie niemożliwe przy zastosowaniu zwykłej metody mocowania. Mimo to istnieje kilka technik i sztuczek, których możesz użyć, aby przymocować kołek do glinianej ściany.

Kołki w glinie są złe

Stare domy mają dla wielu ludzi szczególny urok. Ale urok szybko mija, gdy trzeba ustawić kołki. Ponieważ prawie żaden kołek nie trzyma się gliny. Przynajmniej nie, jeśli umieścisz kołek konwencjonalnie w wywierconym otworze, a następnie chcesz go przykręcić. Istnieją jednak sposoby na zamocowanie kołka w glinianej ścianie.

Sztuczki do mocowania kołka w glinianej ścianie

Jak to często bywa, najważniejsze jest to, co chcesz zamocować, czyli przede wszystkim nośność kotwy, która będzie potrzebna później . W zależności od tego istnieją różne techniki i sztuczki, których możesz użyć:

  • Pokryj śrubę owijką
  • Kantówka z tynku lub zaprawy murarskiej
  • Użyj kołkowania do kołkowania

Kołki w glinianej ścianie. Co z tynkiem, jeśli nośność jest niska?

Kołki w glinianej ścianie.
Gliniana ściana

Możesz użyć prostej sztuczki dla kołków, które prawie nie muszą niczego nosić, na przykład obraz. Weź śrubę i owiń wokół niej drut. Śruba powinna wkręcać się i wychodzić z drutu. Średnica powinna teraz odpowiadać średnicy kołka.

Teraz wywiercony otwór w glinianej ścianie jest mocno nawilżony i wypełniony tynkiem paryskim. Następnie wsuń śrubę owiniętą drutem. Tuż przed całkowitym stwardnieniem tynku paryskiego odkręć śrubę. Teraz pozwól tynkowi całkowicie stwardnieć i włóż kołek. Teraz kołek bezpiecznie trzyma się w ścianie.

Wypełnij kantówki o średniej nośności

Ta sztuczka była używana wcześniej. Dotyczy to również następnej sztuczki. Wyciągnij nieco większy kawałek z komory na glinę i włóż kwadratową belkę o odpowiednim rozmiarze. Jest teraz również wypełniony zaprawą lub tynkiem. Niech wszystko stwardnieje. Teraz możesz wywiercić otwór na kołek w drewnie. Nośność jest przeciętna.

Kołki w glinianej ścianie. Nie mocuj kołków w glinie

Ostatnia sztuczka jest również oparta na poprzednich zastosowaniach. Jednak kluczowy jest sposób przeprowadzania obstawiania. W domach z muru pruskiego często jest to drewniana siatka, która zatrzymuje glinę. Ta sztuczka nie działa przy takim obstawianiu. Ale są też słupki, które składają się z solidnych profili i są osadzane w ramie na pióro i wpust.

Profilowane drewno na kołkowanie i szerokość mocowania

Albo włożysz swoje kołki bezpośrednio do takiego kołkowania, albo odsłaniają one kołek tak daleko, że w kilku miejscach można do niego przymocować solidne profilowane drewno. To profilowane drewno jest ponownie zamykane gliną lub tynkiem. Dzięki czystej konstrukcji możesz nawet zamocować ciężkie szafki ścienne w kuchni w glinianej ścianie.

PORADY I WSKAZÓWKI

W zależności od obciążenia istnieją inne opcje. W ten sposób można przymocować kołek za pomocą kleju montażowego. Gdy są duże obciążenia i jeśli podłoże jest odpowiednie, można również użyć kotew iniekcyjnych, jak opisujemy je w artykule „Kołki w betonie”.