Usuń plamy oleju lub tłuszczu ze skóry

Usuń plamy oleju lub tłuszczu ze skóry dzięki radom specjalistów Think eco Think bio. Skóry nie można prać. Tym bardziej denerwujesz się, gdy znajdziesz plamy. Najgorsze miejsca, na których widnieją plamy tłuszczu lub oleju to zamszowe buty, lub na innych skórzanych akcesoriach. Ale nie martw się, dzięki odpowiedniej procedurze i odpowiednim środkom możesz samodzielnie całkowicie usunąć tłuste plamy ze skóry.

Te domowe środki pomogą usunąć tłuste plamy na skórze

 • proszek do pieczenia
 • Mąka ziemniaczana lub świeży ziemniak
 • Suchy szampon
 • detergent zawierający enzymy
 • Puder dla dzieci
 • Talk
 • Żelazo i bibuła

To, czy zabrudzona skóra jest zamszowa, czy syntetyczna, czy to buty, czy torebka, czy nawet mebel, nie ma znaczenia przy usuwaniu plam. Jeśli jednak skóra jest lakierowana lub w inny sposób poddawana obróbce, możesz zapobiec przedostawaniu się tłuszczu lub oleju do skóry poprzez szybkie odkurzanie, a tym samym zapobieganie tworzeniu się plam. W przypadku skóry niepoddanej obróbce tłuszcz jest zwykle wchłaniany szybciej, niż można zareagować. Oczywiście zdecydowanie warto spróbować usunąć każdy rodzaj plamy niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.

Krok po kroku usuwaj tłuste plamy ze skóry

Narzędzia:

 • Żelazo
 • Miękka szczoteczka (np. stara szczoteczka do zębów) lub szmata

Materiały:

 • Ręczniki papierowe lub inny chłonny ręcznik
 • Bibułka matująca
 • Jeden z powyższych odplamiaczy

1. Reaguj szybko

Postaraj się wchłonąć tłuszcz chłonną szmatką (np. serwetką lub ręcznikiem papierowym) jak najszybciej po wypadku. W ten sposób możesz usunąć dużą część tłuszczu, nawet jeśli w większości nadal będziesz widzieć plamę.

Dociśnij ściereczkę do plamy, a następnie przejdź do wolnego od tłuszczu obszaru na ściereczce i ponownie naciśnij. Powtarzaj proces, aż tłuszcz nie będzie już zasysany. Po prostu wykonuj ruchy i nie pocieraj! W przeciwnym razie plama tłuszczu lub oleju rozprowadzi się tylko głębiej w skórze!

Usuń plamy oleju lub tłuszczu ze skóry

2. Rozgrzewka

Ten krok jest szczególnie zalecany w przypadku starszych tłustych plam na skórze, ponieważ ciepło zmiękcza tłuszcz i może pozwolić wyssać brud ze skóry.

Aby to zrobić, nałóż bibułę na plamę i wyprasuj ją żelazkiem na najniższym ustawieniu. Następnie umieść czystą, odtłuszczoną powierzchnię bibuły na plamie i ponownie wyprasuj. Powtarzaj proces, aż tłuszcz nie będzie już widoczny.

3. Traktuj odplamiaczem

Następnie nanieś na plamę jeden z wyżej wymienionych suchych odplamiaczy, odczekaj chwilę, a następnie wyklep. W razie potrzeby powtórz proces.

4. Traktuj plamę na mokro

Jeśli plama nadal nie zniknęła, możesz wypróbować kilka kropel wody zmieszanych z detergentem na bazie enzymów lub innym, mniej agresywnym środkiem odtłuszczającym. Nałóż mieszankę na plamę, pozostaw na 30 sekund, a następnie przetrzyj plamę chłonną szmatką. Nie pocieraj! Plamy nie da się zmyć, można ją tylko odkurzyć!

PORADY & TRIKI

A jeśli nic z tego nie pomoże? Natrzyj całą skórę olejkiem pielęgnacyjnym! Najprawdopodobniej reszta skóry przyjmie wtedy podobny kolor do plamy, dzięki czemu zniknie.