Jakie jest zużycie energii przez kuchenkę elektryczną?

Większości ludzi trudno jest oszacować, ile energii elektrycznej zużywa kuchenka elektryczna do gotowania i pieczenia. Poniższy artykuł zawiera podstawowe wartości orientacyjne oraz informacje o klasach efektywności energetycznej i ich wpływie na zużycie energii elektrycznej.

Klasa efektywności energetycznej

Ilość energii elektrycznej zużywanej przez kuchenkę elektryczną zależy również od klasy efektywności energetycznej. Urządzenia z wyższych klas, na przykład A +++ lub A ++, zużywają o połowę mniej energii elektrycznej niż urządzenie dziesięcioletnie.

Gospodarstwo domowe czteroosobowe

W czteroosobowym gospodarstwie domowym (2 dzieci, 2 osoby dorosłe), w którym ludzie gotują około 45 minut dziennie i okazjonalnie korzystają z piekarnika, można przyjąć, że zużycie energii elektrycznej wynosi około 800 kWh. Powoduje to koszty energii elektrycznej w wysokości około 180 EUR rocznie.

Dwuosobowe gospodarstwo domowe

W dwuosobowym gospodarstwie domowym, w którym ludzie gotują coraz krócej, można przyjąć około 500 – 600 kWh zużycia energii rocznie. Oczywiście zawsze zależy to od indywidualnych nawyków kulinarnych. Koszty energii elektrycznej wyniosłyby wówczas około 120 EUR rocznie.

Inne wytyczne

Kurs pieczenia może zużywać od 0,7 do 1,6 kWh energii elektrycznej, w zależności od efektywności energetycznej urządzenia.

Porównanie z kuchenką gazową

Kuchenka gazowa jest znacznie tańsza w użytkowaniu. Zużycie w kWh jest prawie takie samo, ale koszty energii są o około trzy czwarte niższe (jedna kWh gazu kosztuje tylko około 6 centów). Roczne koszty kuchenki gazowej stanowią zatem tylko 25% kosztów kuchenki elektrycznej.

Oszczędzać prąd

Słup wysokiego napięcia

Konsekwentne działania mogą również oszczędzać energię elektryczną dzięki kuchence elektrycznej:

  • Użyj ciepła resztkowego
  • Zmień bieg w odpowiednim czasie
  • Zawsze używaj garnków, które pasują dokładnie, jak to możliwe i zakładaj pokrywki
  • Piekarniki nie muszą być podgrzewane (podgrzewanie wstępne zużywa około 20% więcej energii)
  • Podczas pieczenia z gorącym powietrzem temperaturę można ustawić o około jedną trzecią niższą, co również oszczędza energię elektryczną
  • Ciepło resztkowe można również wykorzystać w piekarniku (wyłączyć 10-15 minut przed końcem pieczenia)

PORADY & TRIKI

Jednym z największych pożeraczy energii jest funkcja samoczyszczenia piekarnika. Zużywa do 5 kWh energii elektrycznej za każdym razem, gdy sam się czyści – co odpowiada 4-5 pełnym cyklom pieczenia!