Czyszczenie agresywnym kwasem solnym: naprawdę dobry pomysł?

Czyszczenie agresywnym kwasem solnym nie zawsze ma sens. Kwas solny ma niską wartość pH i z tego powodu atakuje wiele materiałów. Nawet wszelkiego rodzaju plamy ledwo to wytrzymują, ale kwas nie jest też zbyt przyjazny dla powierzchni. Przyjrzymy się bliżej, czy kwas solny może być rzeczywiście rozsądnie używany w gospodarstwie domowym i jakie inne środki są dostępne jako alternatywy. Kwas solny jest wielokrotnie zalecany do czyszczenia toalety: Czy to pomaga?

Kwas solny jest bardzo szkodliwy – także w powietrzu, którym oddychamy

Czyszczenie toalety kwasem solnym: jak przydatne?

Kwas solny ma naprawdę silne działanie w toalecie. Uparty kamień rozpuszcza się szybko i dokładnie, a cały kamień moczowy znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Pozostaje cudowna biała i pozornie całkowicie nietknięta ceramika.
Niestety jest więcej niż jeden haczyk: po pierwsze ceramika nie jest całkowicie odporna na działanie kwasu solnego, jej powierzchnia stopniowo się rozpuszcza. Sprawia to, że podłoże staje się szorstkie, a kolejne wapno będzie mogło jeszcze lepiej osiadać. Zarazki uwielbiają również szorstkie powierzchnie.

Kwasu solnego w żadnym wypadku nie można nazwać przyjaznym dla środowiska czy zdrowia. Nie ma na nią miejsca w kanalizacji ani w powietrzu, którym oddychamy! Lepiej wyczyścić toaletę sodą oczyszczoną i colą, to też bardzo dobrze pomaga i nie powoduje trwałych uszkodzeń.

Czyszczenie agresywnym kwasem solnym. Co w ogóle można czyścić kwasem solnym?

Jakkolwiek kuszące jest użycie ostrego kwasu i dosłownie rozpuszczenie całego brudu w powietrzu: w normalnym gospodarstwie domowym nie ma prawdziwego powodu, aby czyścić cokolwiek czystym kwasem solnym.

Narażasz się na ryzyko, ponieważ działanie żrące może uszkodzić oczy i skórę i nie ma szczególnie dobrego wpływu na płuca. Jeśli naprawdę chcesz użyć kwasu solnego, użyj detergentu, który ma niewielką dawkę na liście składników.

Oczywiście wszelkiego rodzaju rzeczy można czyścić czystym kwasem solnym, ale zagrożenie dla zdrowia, środowiska i obrabianych powierzchni jest po prostu zbyt duże. Dlatego w tym momencie proponujemy skuteczne domowe środki zaradcze.

Czyszczenie agresywnym kwasem solnym
Kwas solny

Te domowe środki mogą zastąpić kwas solny

  • Ocet
  • Esencja octowa
  • kwas cytrynowy
  • Krem do golenia
  • Cola
  • Proszek do pieczenia
  • Para

PORADY & TRIKI

Soda jest również doskonałym nieszkodliwym środkiem czyszczącym, ale w przeciwieństwie do kwasu solnego ma działanie lekko zasadowe. Z tego powodu nie można z nim rozpuszczać wapna, mogą to zrobić tylko kwasy, takie jak ocet i cola