Plamy z kamienia na granicie

Plamy z kamienia na granicie. Wytrzymałość kamienia naturalnego, jakim jest Granit, jest niestety ograniczona. Można go łatwo uszkodzić takimi kwasami, jak kwas solny, czy też fosforowy. Kiedy najczęściej zachodzi potrzeba wyczyszczenia granitu? Zazwyczaj, gdy resztki wody zaschną i pozostawią plamy wapienne zwane także osadem kamiennym. Granit ma porowatą powierzchnię, która ułatwia zatrzymanie twardej wody, jaka płynie kranami naszych mieszkań. Granit z kamienia naturalnego, pomimo swojej odporności i niewrażliwości, ma tendencję do tworzenia plam wapiennych. 

Jaki płyn usunie plamy z kamienia bez naruszenia granitu?

Istnieje na rynku płyn o nazwie BETOLIX-BIO, który z łatwością usuwa plamy z kamienia. Jest przeznaczony do rozpuszczania zaschniętego mleczka cementowego, ale wyśmienicie sobie radzi także z plamami z kamienia. Możesz go użyć na szybach prysznica, na lustrze w łazience, ale także na blacie z granitu, czy też płycie nagrobku, która jest z granitu. BETOLIX-BIO to preparat, który nie zawiera niebezpiecznych substancji. Jest bardzo łagodny dla wrażliwych powierzchni takich, jak: guma, plastik, drewno, kostka brukowa, płyty z kamienia. Możesz go zakupić w sklepie online: betolix.pl

Plamy z kamienia na granicie. Sprawdź zawartość środków czyszczących

Granit jest kamieniem, który tak samo jak marmur z łatwością możesz zabrudzić plamami wapiennymi. Zazwyczaj tego typu plamy powstają po długotrwałym kontakcie z wodą. Możesz to zaobserwować na nagrobkach, które zostały polane wodą bez dokładnego jej zmycia. Woda zasycha i pojawia się nalot zwany plamą z kamienia. Tego typu plamy są także widoczne na samochodach po ulewie, czy też po wyjechaniu z myjni samochodowej. Innymi miejscami, w których możesz zaobserwować powstanie plam wapiennych są: zlew, blat kuchenny, prysznic.

Na rynku możesz spotkać wiele produktów do czyszczenia powierzchni z kamienia naturalnego. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Koniecznie zapoznaj się z etykietą produktu i sprawdź, czy nie zawiera on jednego z poniższych kwasów:

 • Kwas solny
 • Kwas fosforowy
 • Siarkowy
 • Kwas cytrynowy
 • Kwas octowy
 • Fluorowy

Powyższe kwasy są niebezpieczne dla granitu!

Te konkretne kwasy mogą spowodować pojawienie się na granicie przebarwień i bielenia. Kwas solny może spowodować pojawienie się rdzy na granicie. Dzieje się tak, ponieważ po potraktowaniu granitu kwasem solnym, granit staje się bardziej miękki, co prowadzi do uwolnienia rudy metali, które granit zawiera.

plamy z kamienia na granicie
Plamy z kamienia na granicie

Ważne właściwości obróbki

Idealnym produktem do usuwania plam wapiennych z granitu jest płyn Betolix-BIO. Wspominaliśmy o tym powyżej, jednak w tej części artykułu przeprowadzimy Cię przez instrukcję użycia tego płynu na płycie z granitu. Jako środek odkamieniający wysokiej jakości, Betolix BIO należy nanosić według następujących procedur:

 • Zastosuj Betolix BIO jako koncentrat, nie rozcieńczaj go
 • Używaj szmatki lub gąbki
 • Możesz nanieść płyn polewając nim powierzchnię z granitu, lub poprzez butelkę z atomizerem
 • Zanim naniesiesz płyn na granit, dokładnie usuń z niego kurz i inne suche zabrudzenia. W ten sposób nie doprowadzisz do porysowania granitu
 • Nie używaj ściereczek z mikrofibry
 • Po naniesieniu płynu i rozpuszczeniu osadu z kamienia zmyj wszystko dużą ilością wody i wytrzyj suchą szmatką.

WAŻNE!!! Nie czyść granitu pastą do zębów, colą, czy też sodą!

TH!NK

Jak zapobiec powstawaniu plam z kamienia na granicie? Najlepszym rozwiązaniem jest przetarcie plam wody za każdym razem, gdy tylko powstaną. Miej pod ręką chusteczki, ręcznik papierowy, lub ścierkę. Co do prysznica i jego szklanych drzwi to warto za każdym razem, gdy wyjdziesz spod prysznica, przetrzeć je ściągaczką. Jej gumowe zakończenie idealnie ściąga wodę.

Sprawdź także inne nasze artykuły: