Delikatnie wyczyść obraz olejny, aby kolory ponownie zabłysły

Wyczyść obraz olejny stosując bezpieczne, ekologiczne preparaty czyszczące. Masz piękny, stary obraz olejny, który w międzyczasie stracił barwy? Nic dziwnego, że z biegiem czasu zbyt dużo brudu po prostu przykleja się do powierzchni. Jednocześnie przeźroczysta powłoka, którą ma każdy obraz olejny, żółknie z biegiem lat, powodując zanikanie wyrazistości kolorów. Ale nic z tego nie jest złamaną nogą, oznaki starzenia się można cofnąć.

Jeśli obraz jest bardzo cenny lub jeśli mają być prowadzone prace konserwatorskie, czyszczenie należy pozostawić ekspertowi

Wyczyść obraz olejny. Samemu wyczyścić obrazy olejne czy zlecić czyszczenie?

To pytanie powinno pojawić się jako pierwsze, gdy spojrzysz na stary obraz, który widział lepsze czasy. Odpowiadając, wszystko zależy od wartości Twojego obrazu i tego, jak głębokie są zamierzone interwencje.

W przypadku kosztownego historycznego dzieła sztuki bardzo jasne jest, że wyszkolony konserwator musi pomóc. Taki obrazek należy dokładnie odkurzyć z powierzchni! Jeśli dany obrazek ma dla Ciebie idealną wartość, możesz ostrożnie podejść do sprawy.

Jednak usuwanieUsuwanie plam z wosku z różnych powierzchni lakieru zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ można uszkodzić warstwy farby pod spodem. Wykonaj ten krok tylko wtedy, gdy masz pewność, że nie spowodujesz poważnych szkód.

Wyczyść obraz olejny. Co jest konieczne: czyszczenie powierzchni – czy usunięcie lakieru?

Przyjrzyjmy się bliżej: czy mamy do czynienia tylko z powierzchownymi zabrudzeniami, kurzem i plamami, które można usunąć niewielkim wysiłkiem? Jak się dowiedzieć!

 • Podnieś wacik.
 • Lekko zwilż watę śliną.
 • Użyj go, aby edytować mały punkt w obszarze krawędzi.
 • Co to ujawnia?
 • Jeśli widzisz jasny, piękny kolor, to: czyszczenie.
 • Jeśli widzisz pożółkłe kolory, to: usuwanie lakieru.

Ślina ludzka zawiera liczne enzymy, które mają piękny efekt oczyszczający. Oczywiście możesz również przeprowadzić ten test z wodą destylowaną, ale ta nie ma tej samej »mocy przenikania«.

Przy okazji: Czasami lakier jest tak stary, że tworzy grudki, które z kolei powoli odklejają się od powierzchni. W takim przypadku nie można nic zrobić, aby odnowić warstwę ochronną.

Wyczyść obraz olejny. Jak usunąć kurz i brud z obrazu olejnego

Czy na podstawie ustaleń zdecydowałeś się po prostu wyczyścić powierzchnię? Proszę nie słuchać tak zwanych »wskazówek dla wtajemniczonych«, które radzą używać wszelkiego rodzaju żywności do czyszczenia obrazów olejnych.

Cebula, ziemniaki, chleb i mleko powinny pozostać tam, gdzie powinny: w kuchni. Zawsze pozostawiają po sobie pozostałości, które z czasem mogą wyglądać brzydko, a nawet pleśń.

Najlepszym środkiem czyszczącym do obrazów olejnych jest nasza ślina, jak widzieliśmy powyżej. Za pomocą bawełnianego wacika można go nakładać kawałek po kawałku i wcierać, a następnie czyścić na sucho. Jeśli lubisz, weź wodę destylowaną.

wyczyść obraz olejny
Obraz olejny

Wyczyść obraz olejny. Instrukcje: Jak usunąć lakier z obrazu olejnego?

W razie potrzeby za jednym razem oczyść obraz olejny z pożółkłego lakieru. Oczywiście nie działa to już ze śliną, ale z „cudownym lekarstwem” zwanym ANRA (Think eco Think bio), z którego korzystają również profesjonalni konserwatorzy.

ANRA składa się z kilku różnych rozpuszczalników i ma mydlany, płynny charakter. Możesz go kupić w dowolnym sklepie artystycznym, ale także w Internecie.

Wyczyść obraz olejny. Odnawianie obrazów olejnych: tak działa proces czyszczenia

Materiały:

 • Anakrozyna
 • woda destylowana (ciepła)
 • Lakier do malowania

Narzędzia:

 • miękka szczoteczka
 • miękka bawełniana szmata
 • wacik
 • miękka, czysta naturalna gąbka
 • Pędzel do lakieru

1. Zdejmij ramkę

Wyjmij zdjęcie z jego ramy, aby móc edytować również skrajne krawędzie. Aby to zrobić, usuń wszelkie kliny z tyłu i postępuj ostrożnie.

2. Czyszczenie na sucho powierzchni

Najpierw całkowicie odkurz powierzchnię miękką, niestrzępiącą się szmatką, aby pozbyć się luźnego brudu.

3. Sprawdź stan obrazu

Podczas tego procesu sprawdź, czy obraz jest nadal ogólnie stabilny, czy też grudki znajdują się już na krawędziach lub się łuszczą. Tylko wtedy, gdy zdjęcie jest w dobrym stanie, należy postępować ręcznie. W przeciwnym razie lepiej dla konserwatora.

4. Zastosuj anakrozynę

Nałóż anacrosinę na całą powierzchnię obrazu za pomocą miękkiego pędzla. Lekkie, okrężne ruchy bez ucisku przyczyniają się do stopniowego zmydlania.

5. Niech to zacznie obowiązywać

W kolejnym kroku odczekaj około 15 minut, aby środek zadziałał i wyschnął.

6. Usuń warstwę wodą

Teraz delikatnie zwilż naturalną gąbkę ciepłą wodą destylowaną i przetrzyj obraz olejny, aby go całkowicie wyczyścić. Kontynuuj, aż powierzchnia będzie całkowicie czysta.

7. Niech obraz olejny całkowicie wyschnie

W tym momencie bezwzględnie ważne jest, aby obraz dokładnie wyschnął ze wszystkich stron, zanim zostanie polakierowany i włożony z powrotem w ramę. Zapobiegnie to tworzeniu się pleśni i wynikających z tego uszkodzeń.

8. Zastosuj nowy lakier

Oczywiście twój obraz olejny potrzebuje teraz świeżego lakieru. Użyj werniksu malarskiego wykonanego z naturalnych składników. Do nakładania użyj specjalnego pędzla do lakieru. Wreszcie pozwól mu wyschnąć.

PORADY & TRIKI

Spróbuj wyczyścić obraz preparatem ANRA marki Think eco Think bio małe miejsce na krawędzi, zanim zajmiesz się całym obszarem. W ten sposób od samego początku możesz wykluczyć wszelkie uszkodzenia.