Czyszczenie fletu: W ten sposób instrument jest ponownie higienicznie czysty

Czyszczenie fletu nie należy do najłatwiejszych zadań. Flet ciągle styka się z ustami, nie można go obejść. Już z tego powodu bezwzględnie ważne jest, aby instrument był jak najczystszy, w końcu nie chcesz być ciągle obciążony brudem i zarazkami. Ponadto jakość dźwięku jest z czasem oczywiście tracona, ponieważ wewnątrz fletu gromadzi się coraz więcej zabrudzeń. Dlatego niezbędne jest regularne czyszczenie.

Flet należy czyścić bardzo dokładnie

Czyszczenie fletu. Jak często muszę czyścić flet?

Flet podczas użytkowania staje się nieco wilgotny. Nawet brud jest postrzępiony, dostaje się przez każdy otwór i ma tendencję do przyklejania się do powierzchni zwilżonych śliną i wilgocią.

Zalecamy czyszczenie fletu po każdym użyciu, aby następnym razem była naprawdę ładna i czysta. Oznacza to, że w ogóle nie mogą tworzyć się nieprzyjemne zarazki i uporczywe złogi!

Sprzątanie powinno odbywać się od wewnątrz i na zewnątrz, ponieważ obciążone są obie strony. Zewnętrzna strona musi radzić sobie przede wszystkim z pozostałościami tłuszczu z palców gracza: nie ma sensu, szczególnie w przypadku powierzchni ze srebra i złota, ponieważ tłuszcz powoduje matowienie materiału.

Czyszczenie fletu. Tak należy czyścić flet: przewodnik

Materiał:

  • alkohol

Narzędzia:

  • Srebrna ściereczka do czyszczenia
  • Miękka szmata
  • Pręt do czyszczenia

Czyszczenie fletu. 1. Czyszczenie części funkcjonalnych

Lepiej zostaw w spokoju klapy, osie i resory. Te części powinny być czyszczone tylko przez profesjonalistów, aby nic się nie zgięło.

Czyszczenie fletu. 2. Wyczyść wnętrze fletu

Zdejmij główkę i stopkę fletu. Użyj patyczka do czyszczenia, aby wyczyścić wnętrze, jeśli to możliwe, owiniętego miękką bawełnianą szmatką. Trzymaj flet z boku, na którym nie ma kluczy.

Czyszczenie fletu. 3. Wyczyść podstawę

Możesz również wyczyścić stopkę za pomocą patyczka do czyszczenia. Po prostu wsuń narzędzie i nie ciągnij, aby chronić tapicerkę.

4. Oczyść główkę

Z nagłowiem należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością. Proszę pozostawić korki stroikowe nietknięte, należy obchodzić się z wycieraczką tak ostrożnie, jak to możliwe. Jeśli korki do strojenia się ześlizgną: udaj się do specjalisty!

5. Wytrzyj na zewnątrz

Regularnie polerujesz zewnętrzną stronę srebrnego fletu specjalną srebrną szmatką do czyszczenia. Inne materiały można przetrzeć miękką szmatką, do odtłuszczania można użyć odrobiny alkoholu.

Czyszczenie fletu
Flet

PORADY & TRIKI

Prawdziwe czyszczenie podstawowe, które obejmuje również części funkcjonalne, należy do profesjonalisty!