Czyszczenie suszarki – jak to zrobić dokładnie

Czyszczenie suszarki jest niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania. Jak każde urządzenie gospodarstwa domowego, również suszarki od czasu do czasu wymagają gruntownego czyszczenia. W tym artykule można szczegółowo przeczytać, które części można w ogóle czyścić i jakie środki czyszczące są konieczne dla różnych modeli suszarek.

Czyszczenie suszarki. Czyszczenie sit

Najważniejszym czyszczeniem, które w miarę możliwości należy wykonać po każdym cyklu suszenia, jest czyszczenie wszystkich sit w suszarce.

  • Przeczytaj także – Suszarki: czyszczenie filtra
  • Przeczytaj także – Jak czyścić filtr kłaczków suszarki?
  • Sprawdź też – suszarka pachnie spalenizną – co robić?

Większość modeli suszarek ma filtr kłaczków w pobliżu drzwi suszarki. Można go łatwo wyjąć. Najlepszym sposobem usunięcia kłaczków z filtra kłaczków jest użycie grubej szczotki.

Sitko można również łatwo wyczyścić wilgotnymi palcami, na których przykleją się kłaczki.

Jednak zawsze należy również dokładnie wyczyścić część za wkładem sitowym. Najłatwiej to zrobić za pomocą pędzla z długim uchwytem.

Ponadto dokładnie wyczyść wszystkie filtry wokół drzwi. Zawsze bądź dokładny podczas usuwania kłaczków.

Nieusunięte kłaczki, które zatykają wewnętrzne części suszarki, są najczęstszą przyczyną wadliwego działania suszarki. Mogą również spowodować, że suszarka nagle przestanie działać.

Czyszczenie suszarki. Czyszczenie osuszacza powietrza wywiewanego

Wąż powietrza wylotowego osuszacza powietrza wylotowego należy regularnie czyścić. W każdym razie powinieneś to robić kilka razy w roku. Do czyszczenia używać wyłącznie ciepłej wody, aby usunąć osady z węża powietrza wylotowego. Nie używaj żadnych dodatków.

Czujniki wilgotności wewnątrz suszarki również muszą być regularnie czyszczone. Sprawdź również, czy nie ma zwapnień i użyj ciepłej wody, do której dodałeś odrobinę octu, aby usunąć wszelkie nagromadzenie. W tym celu można również użyć specjalnego odkamieniacza (przestrzegać instrukcji producenta).

Jeśli czujniki wilgotności są zatkane, może to spowodować, że suszarka zbyt wcześnie zakończy programy. Więc bądź dokładny podczas czyszczenia.

Elementy grzejne również należy czyścić kilka razy w roku. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak je usunąć, jest instrukcja obsługi suszarki. Zawsze upewnij się, że jesteś dokładny podczas czyszczenia grzałek.

Czyszczenie suszarki

Prace porządkowe przy suszarce kondensacyjnej

Pojemnik na skondensowaną wodę należy opróżniać po każdym cyklu suszenia, aw każdym razie czyścić kilka razy w roku. Aby to zrobić, użyj wilgotnej szmatki i trochę ciepłej wody i ostrożnie usuń osady i brud.

W przypadku urządzeń z technologią pompy ciepła wymiennik ciepła należy również czyścić kilka razy w roku. Zwykle można go łatwo rozbudować. Zapoznaj się z instrukcją obsługi. Otwórz wymiennik ciepła i dokładnie wyczyść wszystkie części wewnętrzne wilgotną szmatką.

W przypadku osuszacza kondensacyjnego należy również regularnie czyścić czujniki wilgotności i elementy grzejne. Jeśli instrukcja obsługi suszarki przewiduje dalsze prace związane z czyszczeniem lub konserwacją, należy zawsze ich przestrzegać.

PORADY & TRIKI

Regularne czyszczenie pozwala zachować funkcjonalność suszarki. Jeśli nie planujesz używać suszarki przez dłuższy czas (np. na początku ciepłego sezonu), dokładnie i dokładnie wyczyść wszystkie części.