Jak prawidłowo czyścić skórzaną kurtkę?

Jak prawidłowo czyścić skórzaną kurtkę? Skórzane kurtki mogą służyć latami, a nawet dziesięcioleciami. Naturalny materiał jest bardzo wytrzymały i właściwie zawsze pozostaje modny. Ważne jest jednak ostrożne obchodzenie się ze skórą, czyli regularne czyszczenie i pielęgnacja, aby wyglądała trwale pięknie. Zebraliśmy najlepsze wskazówki, które pomogą Ci ponownie i ponownie umieścić swoją kurtkę w centrum uwagi. Dla trwałej przyjaźni między ubraniem a użytkownikiem.

Skóra gładka jest mniej wrażliwa niż zamsz

Jak prawidłowo czyścić skórzaną kurtkę? Uwaga: Różne rodzaje skór należy traktować w różny sposób!

Nie każda skóra jest taka sama. Materiały nie tylko wyglądają bardzo różnie, ale również mają inne potrzeby pielęgnacyjne. Dlatego należy najpierw sprawdzić, z jakiego rodzaju skóry wykonana jest Twoja kurtka. To samo dotyczy oczywiście toreb skórzanych.

 • Czy posiadasz kurtkę wykonaną z gładkiej skóry?
 • Czy istnieje dobry kawałek zamszu?
 • A może masz zamszową kurtkę?

Jagnięcina i zamsz to zazwyczaj sprawa do profesjonalnego czyszczenia. Ponieważ ten materiał jest bardzo wrażliwy, laik może łatwo zrobić coś złego. Natomiast pozostałe dwa rodzaje kurtek możesz sobie sam zafundować – korzystając z naszych instrukcji.

Jak prawidłowo czyścić skórzaną kurtkę? Starannie czyste skórzane kurtki wykonane z zamszu

Zamsz ma otwarte pory, co oznacza, że ​​materiał wchłania płyn. Jeśli nałożysz kroplę wody na kurtkę, a następnie zaobserwujesz tworzenie się ciemnej plamy, masz przed sobą zamsz lub skórę anilinową.

Skóra anilinowa to skóra barwiona, która ma gładką powierzchnię, ale pory są otwarte. Brak uszczelnienia lub warstwy wierzchniej. Dlatego anilinę i zamsz należy traktować z grubsza w ten sam sposób, a mianowicie w następujący sposób:

 • Pierwszym krokiem jest zawsze czyszczenie na sucho miękką szczotką. W najlepszym przypadku w ten sposób usuniesz nawet cały brud, ponieważ: Czyszczenie na wilgotno nie jest szczególnie dobre w przypadku zamszu.
 • Jeśli plama jest wilgotna, zawsze nanieś natychmiast coś chłonnego, np. kawałek papieru kuchennego. Umożliwi to usunięcie jak największej ilości płynu, zanim będzie mógł wyschnąć i zastygnąć. Ale nie pocieraj plamy.
 • Spryskaj plamy suchym szamponem, zwracając uwagę na kolor: produkty do jasnych włosów na jasnej skórze, produkty do ciemnych włosów na ciemnej skórze. Pozostaw substancję na chwilę, a następnie zdejmij ją ponownie. Oczyść i powtórz, jeśli to konieczne.
 • Plamy możesz również usunąć sodą oczyszczoną lub odrobiną proszku dla niemowląt, jeśli masz go pod ręką. Oba domowe środki zaradcze okazały się skuteczne jako odplamiacze, ale jak zawsze: postępuj ostrożnie, aby uniknąć uszkodzeń.
 • Regularnie używaj specjalnego impregnatu do skóry, zwłaszcza po czyszczeniu, aby jak najlepiej chronić swoją kurtkę. Oznacza to, że znacznie mniej wilgoci i brudu dostaje się do otwartych porów i prawdopodobnie tam pozostaje.

Na koniec ostrzeżenie: nigdy nie moczyć zamszu ani skóry anilinowej, nie zanurzać kurtki w wodzie i na pewno nie wkładać do pralki. Wilgoć należy zawsze stosować bardzo ostrożnie, najlepiej wcale.

Jak prawidłowo czyścić skórzaną kurtkę? Czysta skórzana kurtka wykonana prawidłowo z gładkiej skóry

Skóra gładka jest znacznie mniej wrażliwa niż zamsz, co znacznie ułatwia czyszczenie. Nadal powinieneś być ostrożny, nigdy nie wiadomo! Jeśli otworzy się nowa plama, reaguj jak najszybciej, bo wtedy masz największą szansę.

 • Regularnie czyść skórzaną kurtkę ściereczką lub miękką szczotką, ewentualnie lekko wilgotną. Wejdź we wszystkie wcięcia i szwy, aby usunąć stamtąd kurz.
 • Wilgotne plamy najlepiej zmyć w ciągu pierwszych kilku sekund ręcznikiem kuchennym lub kawałkiem papieru toaletowego. Płyn nie wnika tak głęboko w ten materiał, ale nadal może pozostawiać nieprzyjemne plamy.
 • Najlepszym sposobem na uporanie się z uporczywymi plamami jest użycie połowy surowego ziemniaka. Brud należy zawsze przecierać od zewnętrznej krawędzi do wewnątrz, aby nie rozprzestrzeniać brudu. Gdy skrobia wyschnie, usuń resztki. Powtórzyć w razie potrzeby.

Oczywiście do czyszczenia skórzanej kurtki możesz również użyć specjalnego środka do czyszczenia skóry, który możesz kupić w sklepach obuwniczych i sklepach AGD. Duża zaleta: Substancje te nie tylko rozluźniają brud, ale także zapewniają jego prawidłowe nasmarowanie.

Poufną wskazówką jest stosowanie Nivea-Creme jako produktu do pielęgnacji skóry gładkiej. Ale lepiej najpierw wypróbować krem ​​na ukrytym obszarze, aby dowiedzieć się, czy działa on zgodnie z oczekiwaniami na kurtce.

Jak prawidłowo czyścić skórzaną kurtkę?

Delikatnie usuń uporczywe plamy ze skórzanej kurtki

Teraz dochodzimy do bardzo uporczywych plam, które mogą tworzyć się zarówno na szorstkiej, jak i gładkiej skórze. Jeśli brud zakrzepł miejscami i wbił się w materiał, pomoże tylko lekko wilgotne czyszczenie. Zawsze należy traktować cały obszar, aby nie tworzyć smug wodnych.

 • Weź letnią wodę z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń i dobrze wymieszaj, aby stała się równomierna.
 • Użyj niestrzępiącej się, miękkiej szmatki, którą zanurzasz w wodzie, a następnie energicznie wykręcasz.
 • Zawsze przecieraj plamę bardzo delikatnie od zewnętrznej krawędzi do środka, ale także delikatnie zwilż wodą okolice aż do szwów.
 • Spłucz niewielką ilością czystej wody, aby usunąć detergent.
 • Wtedy ważne jest, aby powierzchnia była jak najbardziej sucha. Działa to z niestrzępiącą się, czystą szmatką i suszarką do włosów, które trzymasz w pewnej odległości od kurtki i ustawiasz na niskim poziomie.

PORADY & TRIKI

Niektóre kurtki z gładkiej skóry z pewnością można włożyć do pralki, najlepiej zerknąć na metkę. Użyj specjalnego detergentu do skóry o działaniu nawilżającym, aby nie tylko wyczyścić kurtkę, ale także zadbać o nią w najlepszy możliwy sposób.