Wiosenne porządki w ogrodzie: Dokładnie oczyść staw

Dokładnie oczyść staw, aby żyjące w nim stworzenia dłużej mogły cieszyć Twoje oko. Raz w roku nadchodzi czas, kiedy to trzeba usunąć nagromadzony brud ze stawu! W przeciwnym razie szybko może się okazać, że glony zdobędą przewagę w wodzie, a Twój śliczny akwen po prostu przerośnie zieloną taflą, przez którą ciężko będzie ujrzeć jakiekolwiek życie w stawie. Ponadto toksyny mogą tworzyć się bez regularnego czyszczenia, wtedy woda staje się mętna, ginie flora i fauna, rozprzestrzenia się obrzydliwy zapach. Lepiej zainterweniować wcześniej i dokładnie wyczyścić staw!

Dokładnie oczyść staw. Kiedy najlepiej wyczyścić staw?

Wiosna to najlepszy czas na tę promocję. Ponieważ zimą i jesienią w wodzie zgromadziły się liczne martwe części roślin, które z czasem opadły na ziemię, by zgnić.

 • Przeczytaj także – Czyszczenie suszarki – jak to zrobić dokładnie
 • Przeczytaj także – Delikatnie, ale dokładnie wyczyść skórzaną torbę
 • Sprawdż także – Czyszczenie klatki schodowej

W procesie mnożą się błoto i brud, które stopniowo prowadzą do wyżej wymienionych konsekwencji. Najpóźniej latem, przy odrobinie pecha, wszystko się skończy, więc lepiej interweniować wcześnie!

Dokładnie oczyść staw. Tak radzisz sobie z błotem w oczku ogrodowym

Nie ma potrzeby corocznego spuszczania całej wody w celu oczyszczenia stawu. Ale część wody musi wypłynąć na wszystkich, abyś mógł pracować. Pożycz więc oko ze sklepu z narzędziami i zabierz się do pracy.

 • Wyposaż smoczek w sitko, aby uniknąć zasysania małych zwierząt.
 • Przenieś wrażliwe rośliny do pojemnika z wodą.
 • W przeciwnym razie upewnij się, że rośliny wodne nie pozostają długo suche.
 • Jeśli to konieczne, odetnij rośliny i usuń martwe części.
 • Oczyścić folię i żwir częściowo wytwornicą pary, a częściowo szorowarką.
 • W międzyczasie możesz również użyć oczyszczacza szlamu stawowego.
 • Naprawić dziury i rozdarcia w folii specjalnym klejem.
 • Pozostaw klej do wyschnięcia zgodnie z instrukcją, zanim wejdzie w kontakt z wodą.

Nie przejmuj się zbytnio, gdzie należy błoto z oczka wodnego. Może służyć jako nawóz do kwiatów i warzyw w pozostałej części ogrodu, ponieważ jest bardzo bogaty w składniki odżywcze.

Dokładnie oczyść staw. Po oczyszczeniu stawu: uzupełnij wodę

Teraz nadszedł czas, aby napełnić Twój staw nową wodą. Ten krok należy wykonywać bardzo ostrożnie i stopniowo, aby rośliny i zwierzęta nie doznały szoku temperaturowego. Więc daj sobie kilka godzin.

Do wody można dodać specjalne mikroorganizmy ze sklepów specjalistycznych, aby poprawić równowagę ekologiczną. W ten sposób trzymasz również w ryzach glony, które z pewnością już czyhają.

Dokładnie oczyść staw
Lilia w stawie

Kilka wskazówek dotyczących czyszczenia

Latem i jesienią nie zaszkodzi chodzić z podbierakiem i wyławiać dziwny brud lub dwa. Należy również stosować naturalne nasadzenia, które zapewniają równowagę ekologiczną.

Zajmij się trochę tematem chemii wody i regularnie sprawdzaj jakość wody w stawie. W razie potrzeby dodaj odpowiednie składniki odżywcze, takie jak fosforany.

PORADY & TRIKI

Czy zauważyłeś, że niektórzy właściciele stawów jesienią zakrywają wodę siatką? O wiele mniej liści dostaje się do wody, więc możesz zrobić to sam.