Łatwe usuwanie plam z marchwi

Usuwanie plam z marchwi tak jak i innych plam jest łatwe dzięki naszym sprawdzonym pomysłom. Najlepiej znasz rodziców z małymi dziećmi: żółto-pomarańczowe plamki marchewki. Niestety pyszna owsianka nie zawsze trafia do ust, ale też często na ubranka dla niemowląt, tapicerkę, obrusy czy inne tekstylia. To, co prawie nie ginie w pralce, można skutecznie usunąć kilkoma domowymi sposobami.

Usuwanie plam z marchwi. Skuteczne domowe sposoby na plamy z marchwi

  • Mydło żółciowe
  • Olej dla dzieci lub do gotowania
  • Promienie słońca

Oczywiście wybielacze lub środki czyszczące zawierające chlor pomagają również w walce z uporczywymi plamami na marchwi. Ale szczególnie w przypadku ubranek dla niemowląt środki chemiczne są niechętne do stosowania, nawet jeśli zostaną całkowicie wyprane podczas późniejszego czyszczenia w pralce. Jednak w trosce o środowisko należy najpierw spróbować usunąć plamy za pomocą naturalnych środków. Jeśli to nie zadziała, zawsze możesz skorzystać z klubu chemicznego, ponieważ pomaga również w przypadku plam z prania.

Usuwanie plam z marchwi. Usuń plamy z marchwi krok po kroku

1. Moczenie

Plamę usuwaj jak najszybciej po zabrudzeniu. Zatrzymaj plamę wilgotną lub zwilż ją najpierw mocząc ją w ciepłej wodzie z mydłem, lub wodzie mineralnej.

2. Mydło

Nałóż na nią mydło żółciowe i dobrze wcieraj w tkaninę okrężnymi ruchami lub za pomocą miękkiej szczoteczki. Pozostaw mydło na kilka minut.

Alternatywnie możesz natrzeć plamę olejkiem dla niemowląt lub olejem spożywczym. Olejek rozkłada barwny beta-karoten, dzięki czemu rozpuszcza się w pralce. Metoda ta jest szczególnie polecana przy delikatnych tkaninach, takich jak wełna czy jedwab. Olej jest następnie całkowicie usuwany w pralce.

3. Mycie

Teraz włóż pranie do pralki i wypierz jak zwykle.

Jeśli plama z marchwi znajduje się na dywanie lub sofie, zmyj ją niewielką ilością wody z mydłem po nasączeniu mydłem żółciowym lub olejem i odessaj płyn z tapicerki lub dywanu chłonną ściereczką.

4. Kontynuacja leczenia

Plama nie wysunęła się z śliniaczka? Następnie umieść go na słońcu na kilka godzin. Ma to działanie wybielające i usuwa resztki plamy z marchwi. Ale zanika także inne kolory! Dlatego używaj tego wariantu tylko wtedy, gdy pranie jest białe.

Usuwanie plam z marchwi. Co zrobić z zaschniętymi plamami z marchwi

usuwanie plam z marchwi

W przypadku starych plam z marchwi konieczna jest obróbka wstępna. Plamy muszą nasiąknąć, aby można je było łatwiej oddzielić od włókien. W tym celu można na przykład namoczyć na noc zabrudzoną odzież w wodzie mineralnej, lub ciepłej wodzie i roztworze detergentu.
Następnie możesz potraktować plamę w sposób opisany powyżej.