Usuń plamy z moczu – gdziekolwiek się pojawią

Usuń plamy z moczu dzięki naszym trikom. Rodzice z małymi dziećmi aż za dobrze znają ten problem: plamy z moczu, w najgorszym przypadku nawet na materacu. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także mocno pachną. Zwierzęta również lubią zostawiać żółtawy ślad. Ale przy użyciu odpowiedniego środka domowego, plamy moczu można zwykle bardzo dobrze usunąć z materacy, dywanów i tekstyliów.

Usuń plamy z moczu. Domowe sposoby na plamy z moczu

  • Przeczytaj także – Jak usunąć plamy ze skóry syntetycznej
  • Przeczytaj także – Usuwanie zabrudzonych plam
  • Sprawdź także – Jak usunąć plamy z jedwabiu

Usuń plamy z moczu. Krok po kroku usuwaj plamy moczu z materaca, dywanu lub sofy

Materiały:

Narzędzia:

  • Szczotka domowa
  • Ściereczki do wchłaniania płynu
  • Odkurzacz parowy

1. Zanurzyć się

Jeśli plama jest świeża, należy najpierw jak najdokładniej odkurzyć ją chłonną ściereczką. Nie pocieraj! Po prostu dociśnij szmatkę do plamy i znajdź suche miejsce na szmatce, gdy tylko część szmatki się zapełni, i dociśnij ją do plamy. Powtarzaj to, aż ściereczka pozostanie sucha.

2. Traktuj kwasem

Obróbka kwasem jest zalecana do niewrażliwych powierzchni, takich jak materace. Drogie dywany lub kanapy lepiej jest czyścić specjalnym środkiem czyszczącym. Możesz również użyć pianki do golenia lub środka do czyszczenia dywanów do delikatnych dywanów.

Ponadto kwas może mieć lekkie działanie wybielające. W razie wątpliwości sprawdź, czy kolor dywanu ściera się po potraktowaniu kwasem, testując go na niewidocznym kącie.

Następnie pokryj plamę kwasem cytrynowym lub esencją octu i posmaruj środek. Możesz pozwolić, aby na krótko zadziałało, a następnie wyczyścić je na mokro (patrz krok 3) lub – niektórzy eksperci od plam przysięgają – pozostawić kwas do całkowitego wyschnięcia i wyszczotkować go szczoteczką.

3. Odkurzacz parowy lub łagodna kąpiel z detergentem

W przypadku dużych plam zalecamy czyszczenie parą jako ostatnią obróbkę. Możesz go pożyczyć w drogerii za niewielkie pieniądze. Aby to zrobić, kup specjalny środek czyszczący (środek do czyszczenia dywanów lub środek do czyszczenia tapicerki).

W przypadku mniejszych plam wystarczy je odpowiednio zmyć. Aby to zrobić, wymieszaj łagodny detergent lub szampon z ciepłą wodą i za pomocą gąbki nanieś część mieszanki na poplamiony obszar. Posmaruj obszar szczoteczką, a następnie wyciągnij płyn ściereczką.

Następnie zalać plamę czystą wodą i również ją zassać. Powtarzaj ten krok, aż nie będzie już piany podczas szczotkowania obszaru. Zaaplikuj tyle płynu, ile możesz.

4. Niech wyschnie

Upewnij się, że dywan, sofa lub materac dobrze wyschną! Jeśli to możliwe, umieść poplamiony obszar na słońcu lub połóż go na grzejniku.

Pod żadnym pozorem nie przykrywaj materaca, gdy jest jeszcze wilgotny – w przeciwnym razie mogą pojawić się plamy pleśni!

Usuń plamy z moczu
mocz

Usuń plamy moczu z tekstyliów

W zasadzie postępuje się tak samo, jak przy usuwaniu plam z moczu z tapicerki lub materaca:

  • Traktuj plamę esencją octu lub kwaskiem cytrynowym. Używaj pianki do golenia w przypadku delikatnych, lub bezbarwnych materiałów. Pozostaw na 15 minut.
  • Następnie włóż odzież do pralki (bez płukania) i wypierz ją jak najgorętszą (przestrzegaj metki).