Środki wybielające na bazie tlenu

Środki wybielające na bazie tlenu to skuteczne narzędzie w walce zabrudzeniami. Z grubsza rzecz biorąc, wybielacz na bazie tlenu nie jest tak agresywny jak wybielacz z czystym chlorem. W niektórych produktach handlowych występują formy mieszane, ale zasadniczo są one oparte na różnych substancjach chemicznych i reakcjach. Środek wybielający, zwykle stosowany w postaci proszku, taki jak odplamiacz, jest ekologicznie nieszkodliwy.

Wybielacz na bazie tlenu w proszku jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż wybielacz w płynie chlorowym.

Środki wybielające na bazie tlenu. Skoncentrowana reakcja chemiczna

Prawie każdy detergent do zwykłego prania zawiera wybielacze na bazie tlenu w małej dawce. Aby usunąć plamy w sposób celowy, do obróbki wstępnej można zastosować bardziej stężone roztwory. Typowymi i znanymi przedstawicielami są odplamiacz i soda do prania.

W przeciwieństwie do wybielania chlorem z płynnymi związkami chlorków, wybielacz na bazie tlenu jest sproszkowanym związkiem węglanu sodu lub sody i nadtlenku wodoru. Kiedy wchodzi w kontakt z wodą, rozpoczyna się utleniająca reakcja chemiczna, która składa się na proces wybielania. Po procesie bielenia pozostaje tylko bezpieczny dla środowiska węglan sodu.

Środki wybielające na bazie tlenu. Trzy rodzaje działań

Utlenianie wybielaczy na bazie tlenu działa najlepiej na zanieczyszczenia organiczne. Tłuste plamy prawie nie schodzą. Oprócz działania wybielającego, rozjaśniającego i czyszczącego utlenianie dezynfekuje pranie lub inne czyszczone nim powierzchnie.

Skuteczność rozciąga się również na przedmioty wykonane z różnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne i drewno. Wybielacza nie należy stosować na delikatnych powierzchniach i tkaninach, takich jak jedwab i wełna.

Środki wybielające na bazie tlenu. Jak stosować wybielacz na bazie tlenu?

Materiały:

Narzędzia:

  • Butelka z rozpylaczem

1. Moczyć pranie

Wymieszaj dwie łyżki wybielacza tlenowego z około 5 litrami wody. Czas namaczania zależy od rodzaju tkaniny i stopnia zabrudzenia. Średnie zabrudzenia, zażółcenia i szare zamglenia można usunąć po około godzinie. Usuwanie uporczywych plam może zająć do 24 godzin.

2. Wypierz ubrania

Jeśli chcesz uzyskać ogólny efekt wybielający i dezynfekujący, dodaj do proszku do prania około dziesięciu procent wybielacza tlenowego. Nie mieszaj wybielacza z płynnym detergentem bez uprzedniego sprawdzenia reakcji i wpływu na pranie.

Środki wybielające na bazie tlenu

3. Czyste powierzchnie

Cienko i równomiernie rozprowadź proszek jak cukier puder na cieście. Spryskaj wodę z butelki z rozpylaczem i obserwuj reakcję. Nie zwiększaj dawki, ale powtórz proces, jeśli wynik jest niezadowalający.

PORADY & TRIKI

Wymieszaj mało lub wcale wybielacza tlenowego z innymi środkami, ponieważ interakcje mogą wpływać na jego skuteczność.