Gumowe dywaniki samochodowe

Czyszczenie gumowych dywaników samochodowych

Gumowe dywaniki samochodowe często ulegają zabrudzeniom, ma to miejsce zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dywaniki gumowe zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do wykonanej z materiału podłogi. Gdyby taka materiałowa podłoga została zamoczona, mogłoby nawet dojść do jej zabrudzenia pleśnią. Gumowe podłoże pomaga kierowcy utrzymać nogę w pozycji wygodnej do prowadzenia pojazdu, więc znaczenie gumowych dywaników samochodowych jest duże. Najlepszym sposobem na wyczyszczenie gumowych dywaników jest energiczne czyszczenie mechaniczne.

Gumowe dywaniki samochodowe
Dywaniki samochodowe występują także w wersji materiałowej

Gumowe dywaniki samochodowe. Jak czyścić gumę?

Guma ma właściwości, które pozwalają na jej wyginanie i zmiękczanie. Podczas czyszczenia gumowych elementów należy zwrócić uwagę na to, jakimi środkami czyszczącymi mamy zamiar gumę wyczyścić. Jeśli użyjesz zbyt mocnego środka i o zupełnie innym przeznaczeniu to może się okazać, że czarna do tej pory guma bardzo mocno zmatowieje, lub nawet popęka. Brud, który zazwyczaj się osadza na gumowych dywanikach samochodowych, można usunąć w 5 krokach. Po pierwsze zmyj błoto wodą pod ciśnieniem, możesz do tego użyć myjki ciśnieniowej. W drugiej kolejności spryskaj gumowy dywanik preparatem, który jest przeznaczony do czyszczenia elementów gumowych, nie musi to być koniecznie płyn z serii produktów motoryzacyjnych, zwykły płyn do czyszczenia uniwersalnego też się sprawdzi. W dalszej kolejności przetrzyj szmatką gumową powierzchnię, a na końcu odczekaj, aż gumowy dywanik dokładnie wyschnie.

Oto narzędzia, których możesz użyć, by wyczyścić gumowy dywanik samochodowy:

  • Pędzel: Pędzle ręczne nadają się nie tylko do malowania ścian, ale także do równomiernego rozprowadzania płynów czyszczących na różnych powierzchniach.
  • Myjka wysokociśnieniowa: Woda i wysokie ciśnienie potrafią zdziałać cuda. Gdyby sama woda nie wystarczała, zawsze można dodać odrobinę detergentu.
  • Myjka na parę: Para doskonale usuwa wszelki brud. Parą usuwane są zabrudzenia nawet z delikatnej bawełny.

Poniższe substancje są pomocne jako środki czyszczące gumę:

  • uniwersalny płyn do czyszczenia
  • Odkamieniacz do czajnika
  • Dodatki do myjki parowej lub wysokociśnieniowej
  • Ocet wymieszany w wodzie. Możesz użyć esencji octu albo jego kwas. Woda z octem, esencja octu lub kwas octowy (tutaj musisz uważać na dywaniki gumowe gorszej jakości, które mają w sobie dużą ilość plastyfikatorów)
  • Kwas cytrynowy zawsze świetnie się sprawdza
  • Wszelkiego rodzaju środki czyszczące do gospodarstwa domowego, które nie są alkaliczne (płyny do mycia naczyń i detergenty, a także mydła acetonowe)
  • Spray lodowy, który rozpuszcza zaschnięty brud, błoto, ślady ziemi

Gumę można czyścić na wiele sposobów, najważniejsze, aby nie pozostawić środka czyszczącego, bez dokładnego późniejszego wypłukania. Im mniej dotyku z twojej strony podczas czyszczenia gumy, tym lepiej, gdyż guma ma zdolność do wycierania się.

Pleśń na powierzchniach gumowych można usunąć poprzez ogrzewanie, namoczenie, zamrożenie, lub ogrzanie.

TH!NK

Niektóre stacje benzynowe oferują sprzedaż specjalnych płynów, którymi możesz wyczyścić powierzchnie gumowe. Możesz także jechać na myjnię samochodową, która ma specjalne stanowisko do czyszczenia gumowych dywaników samochodowych. Na takim stanowisku możesz włożyć gumową matę między rolki, które poprzez ruch Twoich rąk przesuwają matę w dół i w górę, dokładnie ją czyszcząc.

Przeczytaj także inne nasze artykuły:

Gumowe dywaniki samochodowe