Drzwi wejściowe piszczą

Jeśli Twoje drzwi wejściowe piszczą, to zapewne powodem tego jest uszczelka. Ten nieznośny hałas można w dosyć prosty sposób wyeliminować. Co ważne guma, czyli uszczelka nadal musi spełniać swoją funkcję. Uszczelka chroni ramę drzwi i futrynę od obić, od przenikania dźwięków, czy też tak jak ma to miejsce w przypadku okien od przecieków wody.

Drzwi wejściowe piszczą. Przyczyna hałasu

Nieprzyjemne dla Twojego ucha dźwięki piszczącej gumy zdarzają się dosyć często. Częstotliwość otwierania i zamykania drzwi jest na tyle duża, że w końcu każde drzwi zaczynają skrzypieć. Drzwi wejściowe do domu/mieszkania, drzwi do pokoju, czy też do łazienki są tak często otwierane i zamykane, że w końcu guma/uszczelka traci swoje pierwotne właściwości. Guma w wyniku używania traci na elastyczności i wytrzymałości, co może doprowadzić nawet do jej pękania. Warunki atmosferyczne także mają wpływ na to jak guma się zachowuje. Niskie temperatury mocno kurczą gumę, zaś wysokie powodują jej rozluźnienie. Dlaczego uszczelka drzwi, czy też okna jest tak ważna? Przede wszystkim zapobiega ona bądź co bądź nieprzyjemnym przeciągom.

Guma piszczy pod wpływem dotyku, docisku do innego materiału. W momencie otwierania drzwi wejściowych może do naszych uszu dochodzić nieprzyjemny pisk. Tak samo dzieje się, gdy drzwi są zamykane.

Drzwi wejściowe piszczą
Drzwi wejściowe i okno potrafią po pewnym czasie używania piszczeć

Drzwi wejściowe piszczą. Naprężenie gumy a jej pisk

Czas ma ogromny wpływ na utratę właściwości gumy. Guma im starsza, tym bardziej staje się twarda i krucha. Początkowo dźwięk pisku nie jest ciągły, ale przerywany. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie pisku uszczelki jest jej zmiękczenie.

Drzwi wejściowe piszczą. Co może ożywić gumę i przywrócić jej elastyczność?

Jeśli chcesz spowodować, by guma przestała skrzypieć możesz użyć kilku domowych produktów:

  • Użyj proszku grafitowego lub talku. Ich zaletą jest fakt, iż są suche i nie powodują tłustych zabrudzeń ubrań, gdy dochodzi do oparcia się o futrynę, etc.
  • Płyn do płukania tkanin, gliceryna, silikon to także świetne środki do tego, by pozbyć się nieprzyjemnych dźwięków piszczącej gumy.
  • Wazelina i tłuszcz z mleka na długo wyeliminowują piski uszczelki, gdyż mają idealne właściwości smarujące.

TH!NK

Łój jelenia to idealne smarowidło do tego, by wyeliminować pisk uszczelki drzwi. Ten krem jest suchy mimo tego, że jest zaliczany do tłuszczy. Nawet mróz i sól drogowa nie są mu straszne.

Sprawdź także nasze inne artykuły: