Jaki materac dla niemowlaka?

Jaki materac dla niemowlaka? Jeśli wybierzesz dobry materac dla niemowlaka, to także sam spokojnie się wyśpisz! Najlepszym i najbardziej bezpiecznym miejscem do spania, dla Twojego dziecka w wieku niemowlęcym jest kosz Mojżesza, a także łóżeczko, które można dostawić do łóżka.

Oto kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas wybierania materaca dla noworodka…

Jaki materac dla niemowlaka? Dopasowanie materaca

Podstawowa sprawa to kształt i rozmiar materaca.

Wybór odpowiedniego materaca nie jest łatwy dla dorosłych. Wybierając materac słabszej jakości, zapewne zaoszczędzisz parę groszy, ale nieprzespane noce mogą Cię drogo kosztować. Wybór materaca dla niemowlaka nie powinien być pochopny. Niemowlę jest bardzo wrażliwe na wszelkie niedogodności podczas snu. W tym przypadku wygoda to słowo fundament dla zbudowania odpowiednich warunków na zdrowy sen. Ok, więc: jaki materac będzie najlepszy dla mojego niemowlaka?

Jaki materac dla niemowlaka? Co powinieneś brać pod uwagę podczas wyboru materaca dla niemowlaka?

Przede wszystkim odradza się, abyś w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia kładła je na brzuchu, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej, do tak zwanego syndromu SIDS (Sudden Infant Death Syndrom).

Koniecznie zwróć także uwagę na to, aby dobrze materac przewietrzyć. Nietypowy zapach materaca może przeszkadzać niemowlęciu głęboko zasnąć. Niezależnie od tego, czy jest to materac syntetyczny, czy też naturalny to koniecznie go przewietrz. 24 godziny wietrzenia powinny wystarczyć, aby brzydki zapach totalnie zniknął.

Jaki materac jest najlepszy dla niemowlaka?

Poza funkcją podparcia kręgosłupa i szyi materac dla niemowlaka powinien mieć cały zestaw innych właściwości, oto one:

 • Oddychalność materaca. Zapewnia ją odpowiednia ilość otworów powietrznych, przez które powietrze może swobodnie przepływać.
 • Materac nie może zawierać szkodliwych substancji.
 • Powinien być łatwy w czyszczeniu.
 • Krawędzie materaca powinny być wzmocnione na tyle, aby uniemożliwić stopie dziecka, dostanie się między bok łóżeczka, a bok materaca. Może do tego dojść, gdy dziecko będzie podejmowało pierwsze próby wstania.

Niezależnie od tego, do jakiego łóżeczka chcesz włożyć materac, powyższa lista powinna być zawsze pod Twoją ręką!

70 x 140 cm: Rozmiar materaca dla niemowlaka

Materac o wymiarach 70 x 140 cm to standardowy materac dla dzieci w wieku niemowlęcym. Istnieją także materace w wymiarze 60 x 120. To jakiego wymiaru materac ostatecznie wybierzesz, oczywiście zależy od tego, jakie dokładnie masz łóżeczko. Koniecznie zwróć uwagę na to, aby materac idealnie przylegał do łóżeczka. Wszelkie szczeliny nie mają prawa bytu.

Do jakiego wieku dziecko może korzystać z materaca o wymiarach 70 x140? Może to być nawet 3-4 lata. 10 cm nad głową i 10 pod stopami, tyle powinna mieć wolna przestrzeń.

Kiedy dziecko powinno zacząć spać na materacu o wymiarach 90 x 200? Powinno to nastąpić, gdy wzrost dziecka dojdzie do 1,20 m.

Jaki materac dla niemowlaka?
Karuzela pluszaków nad łóżeczkiem to fajna sprawa!

Czy materac dla dziecka powinien być miękki, czy twardy?

2-3 cm, na tyle maksymalnie powinna się zanurzać w materac główka niemowlaka. Wniosek z tego taki, ze materac nie może być zbyt miękki. Lepiej jeśli materac jest twardy niż miękki, ewentualnie może być średnio twardy. Dla równomiernego zużycia obracaj materac co 2-3 miesiące.

Jaki materac do gondoli, łóżeczka, dostawki?

Obecnie na rynku łóżeczek istnieje kilka wariantów. Możesz zakupić łóżeczko turystyczne, kołyskę, a także łóżeczko klasyczne. Poniżej zestaw materacy, które możesz włożyć do łóżeczka turystycznego i mu podobnego.

 • Łóżeczka dziecięce są przenośne, a ich materace zazwyczaj trzeba wyjąć. Raczej nie są one zbyt duże i zazwyczaj mają wymiar: 60 x 120 cm.
 • Materace w dostawkach mają wymiar 55 x 90 cm.
 • Materac do gondoli to totalne maluchy i mają wymiar 37 x 70 cm. Jego powierzchnia do leżenia wynosi od 5 do 9 cm grubości. Materac do gondoli ma zazwyczaj kształt owalu lub ma zaokrąglone rogi.

Poza materacem i śpiworem, który utrzymuje ciepło, nie musisz dokupywać dodatkowych akcesoriów do łóżeczka.

Z jakiego materiału powinien być wykonany materac dla niemowlęcia? Kokos vs Zimna pianka

Na rynku materacy dla niemowląt dominują materace z kokosa i materace z zimnej pianki, oto co je różni.

 • Materac kokosowy dla niemowlaka: Powierzchnia materaca z włóknami kokosowymi jest bardzo twarda, stąd też opinia, że te materace są odpowiednie dla niemowląt.
 • Innym materacem, który warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań materaca dla niemowlęcia, jest materac wykonany z lateksu. Jego zaletą jest elastyczność punktowa, ugina się dokładnie tam, gdzie następuje ucisk. Taki materac doskonale podpiera ciało dziecka. Ma także na bardzo wysokim poziomie oddychalność. Co ważne zwróć uwagę, czy materac lateksowy dla dziecka, który kupujesz, posiada certyfikat. Tylko certyfikat gwarantuje, że nie kupujesz materaca z mieszanki syntetycznej.
 • Materac dla dziecka z zimnej pianki jest dosyć łatwy w czyszczeniu i fajnie rozkłada nacisk. Zarówno wadą, jak i zaletą w przypadku materaca z zimnej pianki jest fakt, że dobrze izoluje ciepło. Jest to wada dla dzieci, które w nocy dużo się pocą. Zaś co do dzieci z alergią, to taki materac jest jak najbardziej odpowiedni.
 • Nie zależnie od tego, jaki materac wybierzesz, to pamiętaj, aby miał dobrą cyrkulację powietrza. Jest to ważne ze względu na CO2, które niemowlę wdycha podczas snu. Jest to bardzo niebezpieczne i może nawet prowadzić do zgonu niemowlaka.

Ogólnie to pamiętaj o częstym wietrzeniu materaca, na którym śpi Twoje dziecko!

Pokrowiec na materac dziecięcy. Ochrona przed wilgocią.

Istnieją takie materace, które mają ochronę przed wilgocią już w momencie opuszczenia taśmy produkcyjnej, jeśli jednak materac Twojego niemowlaka takiej ochrony nie posiada to, możesz zakupić pokrowiec oddzielnie.

Ochrona przed wilgocią materaca dziecięcego jest wręcz obowiązkowa. Rdzeń materaca powinien być chroniony, gdyż zapewnia to Twojemu dziecku zdrowe środowisko do snu.

W przypadku pokrowca chroniącego materac przed wilgocią powinien on być tak samo, jak sam materac wykonany z nietoksycznego i oddychającego materiału.

TH!NK

Aby znaleźć odpowiedni materac dla niemowlaka, będziesz Musiała się trochę natrudzić, ale powyższe wskazówki powinny Ci to zadanie nieco ułatwić. Najważniejsza kwestia to twardość materaca i to, z jakiego materiału został wykonany. Koniecznie musi być to materiał ekologiczny, taki, np. jak naturalny lateks.

Sprawdź także inne nasze artykuły: