Wybór odpowiednich klejów i spoiw

Wybór odpowiednich klejów i spoiw. Nie jest to łatwe zadanie, gdy musisz dobrać odpowiedni klej. Zwłaszcza gdy nie masz w tym temacie doświadczenia. Niestety lub stety nie ma na rynku kleju, który byłby na tyle uniwersalny, że nadawałby się do każdego rodzaju powierzchni. Kleje działają z różnym poziomem siły, więc używanie jednego rodzaju kleju do wszystkich zastosowań jest niemożliwe. Poniżej znajduje się lista klejów i spoiw oraz ich odpowiednie rozwiązania aplikacyjne.

Wybór odpowiednich klejów i spoiw. Biały klej w tubce

Jeśli masz dziecko, to zapewne zetknąłeś się już z tym klejem. Zazwyczaj używamy tego kleju do klejenia produktów papierowych, takich jak karton, papier rzemieślniczy, papier artystyczny i papier czerpany. Cena tego kleju nie odstrasza i można go często i gęsto stosować, zwłaszcza przy różnego rodzaju pracach warsztatów dziecięcych.

Wybór odpowiednich klejów i spoiw. Cyjanoakrylan

To bardzo mocny klej, który zapewne znasz pod nazwą super glue. Znacznie przewyższa siłą wiązania inne kleje. Jego wodoodporna i natychmiastowa jakość wiązania sprawia, że ​​warto używać go do plastiku i metalu.

Wybór odpowiednich klejów i spoiw. Klej budowlany

Kleje budowlane zazwyczaj kojarzą nam się z klejami do płytek. Jednak można je stosować także w przypadku drewna, kamienia i paneli. Jego hydrofobowe właściwości skłaniają także do używania go przy konstrukcjach zewnętrznych.

Wybór odpowiednich klejów i spoiw. Klej epoksydowy

Jest to kolejny rodzaj wodoodpornego kleju, który może łączyć materiały porowate. Klej epoksydowy potrzebuje trochę więcej czasu, aby się zestalić. Zapewnia on silniejsze wiązanie niż biały klej, super klej, a także klej topliwy.

Wybór odpowiednich klejów i spoiw
Klej do tapety

Kleje termotopliwe

Kleje termoplastyczne zrewolucjonizowały branżę opakowań jakieś 40 lat temu. Są to kleje, które powstają dzięki związkom termoplastycznym lub polimerom. Stają się płynne po podgrzaniu. Kleje termotopliwe oszczędzają energię, ponieważ wymagają mniej energii do stopienia, niż kleje wodne lub rozpuszczalnikowe, które wymagają suszenia, lub utwardzania.

Generalnie używamy tego do klejenia produktów papierowych, takich jak karton, papier rzemieślniczy, papier artystyczny i papier czerpany. Ze względu na swoją jakość i cenę jest używany do wielu produktów. Zazwyczaj używamy go do klejenia produktów papierniczych, szczególnie sprawdza się w warsztatach dziecięcych na poziomie szkoły.

Klej topliwy z pistoletu

Znawcy tematu cenią sobie kleje topliwe nanoszone specjalnym pistoletem. Klej ten jest często używany do różnych materiałów, takich jak papier, tkaniny i drewno. Klej topliwy zapewnia lepszą przyczepność niż zwykły biały klej.

Do czego nie powinieneś stosować kleju topliwego? Klej topliwy nie jest idealny do hydroizolacji.

TH!NK

Dobry klej może lepiej pomóc w wykonaniu trudnych projektów. Dlatego zawsze warto poświęcić trochę czasu, aby znaleźć ten jeden jedyny klej, do którego będziesz wracał za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba.

Sprawdź inne nasze artykuły: