Jak czyścić koc Sherpa?

Jak czyścić koc Sherpa? Pluszowa, miękka tekstura koca sherpa jest idealna do przytulania. Jeśli używasz tego rodzaju koca jako narzuty lub na łóżku, być może zastanawiasz się, jak skutecznie go czyścić. Sztuką jest wyczyścić koc bez wpływania na jego charakterystyczną miękkość.

Dowiedz się, jak dokładnie prać koc sherpa, nie wpływając na jego miękkość.

Jak czyścić koc Sherpa? Koc Sherpa: co to jest?

Koce Sherpa są czasami nazywane imitacją polaru lub imitacją owczej skóry. Imitują miękkie, lekkie właściwości koców z polaru lub wełny, a jednocześnie składają się z syntetycznego poliestru.

Koce Sherpa są atrakcyjne, przytulne i ciepłe. Możesz ich używać jako narzuta lub koc dekoracyjny. Koce Sherpa mają dwie oddzielne strony, z których jedna jest gruba i wygodna, a druga gładka i jedwabista.

Twój koc sherpa zapewni ci ciepło i przytulność niezależnie od tego, którą stroną się otulisz.

Jak czyścić koc Sherpa? Polar kontra koc Sherpa

Koce Sherpa i koce z polaru mogą być mylone. Koc polarowy wbrew swojej nazwie nie jest wykonany z owczej wełny ani z polaru. Koc polarowy, podobnie jak koc sherpa, jest zwykle wykonany z materiału syntetycznego, takiego jak poliester. Ze względu na swoje miękkie i przytulne właściwości polar jest często używany w odzieży i kocach. Jest również znacznie lżejszy niż standardowy wełniany koc.

Koce Sherpa są cieplejsze i grubsze niż koce polarowe, co jest ich głównym wyróżnikiem. Sherpa jest zazwyczaj grubszą tkaniną niż polar. Koc polarowy jest często cieńszy, podczas gdy koc sherpa imituje grubą teksturę wełny.

Koce Sherpa będą miały również dwie różne tekstury: jedna będzie pluszowa i „wełnista”, a druga będzie gładsza i bardziej przypominająca zamsz. Tekstura koca polarowego jest jednolita.

Jak czyścić koc Sherpa? Wełna kontra Sherpa

Sherpa jest określana jako „sztuczna skóra owcza”, ponieważ przypomina prawdziwą wełnę. Istnieją jednak różnice między wełnianym kocem a kocem sherpa.

Koce Sherpa są zbudowane z substancji syntetycznej, ale wełna jest odpadem zwierzęcym pochodzącym od owiec, tak na początek. Koc sherpa byłby uważany za produkt wegański, ponieważ nie pochodzi z prawdziwej wełny owczej, podczas gdy wełna nie jest.

Zamszowe i wełniane boki koca sherpa przypominają skórę owczą w dwóch różnych fakturach. Z drugiej strony wełniany koc będzie miał taki sam wygląd i dotyk po obu stronach, ponieważ zwykle jest wykonany z jednego materiału.

Jak czyścić koc Sherpa? Pranie koca Sherpa

Jeśli chcesz, aby Twój koc zachował swoją miękkość i puszystość, musisz starannie prać syntetyczny poliester używany do tworzenia koców sherpa.

Wysoka temperatura i agresywne chemikalia mogą uszkodzić materiały syntetyczne. W rezultacie koc poliestrowy, który nie został odpowiednio wyprany, może nie być już miękki w dotyku, ale raczej nieco szorstki.

Należy zwracać szczególną uwagę na wskazówki na etykiecie podczas prania ręcznego lub w pralce koca sherpa, aby upewnić się, że używasz odpowiedniej temperatury i środków czyszczących, aby zachować puszystość i przytulność.

Jak czyścić koc Sherpa? Pralka do koców Sherpa

Koce Sherpa wykonane z tkanin syntetycznych można zazwyczaj prać w pralce. Jeśli twój koc sherpa służy również jako elektryczny koc grzewczy, przeczytaj etykietę i zwróć szczególną uwagę na wskazówki.

Kilka ważnych wskazówek przydatnych podczas czyszczenia koca Sherpa:

 • Do prania w pralce używaj zimnej wody.
 • Zastosuj łagodny detergent.
 • Wystarczy użyć wybielacza bez chloru.
 • Unikaj czyszczenia na sucho

Ręczne czyszczenie koca Sherpa

Czyszczenie koca sherpa jest dopuszczalne i można je wykonać delikatnym praniem ręcznym.

Aby ręcznie wyprać koc sherpa, wykonaj następujące czynności:

 • Napełnij umywalkę lub wannę zimną wodą.
 • Wyczyść łatwo widoczne plamy łagodnym odplamiaczem lub kilkoma kroplami płynu do naczyń.
 • Do wody dodaj niewielką ilość łagodnego detergentu.
 • Włóż swój koc i użyj rąk, aby delikatnie wymieszać wodę.
 • Napełnij zlew zimną wodą po spuszczeniu wody z mydłem.
 • Aby usunąć więcej mydła, zamieszaj brudną wodę.
 • Dopóki woda nie będzie całkowicie czysta i pozbawiona mydła, opróżniaj, uzupełniaj i mieszaj.
 • Delikatnie ściśnij koc, aby usunąć nadmiar wody.
Jak czyścić koc Sherpa?

Suszenie koca Sherpa

Pamiętaj, że materiały syntetyczne nie znoszą wysokiej temperatury. Aby zachować słynną miękkość koca sherpa, suszenie powinno odbywać się w niskich temperaturach. W przypadku suszenia w pralce koc sherpa należy suszyć w suszarce bębnowej przy małej temperaturze. Lub powiesić do wyschnięcia na suszarce. Możesz umieścić koc w suszarce po wysuszeniu go powietrzem, aby spulchnić pasma i pomóc im się rozdrobnić.

Piłki tenisowe lub piłki do suszenia wełny mogą być używane do suszenia koca sherpa. Podczas suszenia pomoże to w usunięciu ładunków elektrostatycznych.

Koca sherpa nie należy prasować.

Jak przywrócić miękkość kocowi Sherpa

Koc sherpa, który nieumyślnie przegrzałeś, nie jest już puszysty ani wygodny. Nie panikuj; możesz, przywróć jego miękkość.

Pamiętaj, że delikatne środki piorące i umiarkowana temperatura to najlepsi przyjaciele Twojego koca, jeśli chcesz przywrócić mu miękkość.

Do ponownego prania koca sherpa używaj najłagodniejszego detergentu i najniższej temperatury.

Unikaj używania środków do zmiękczania tkanin, ponieważ zawierają one substancje chemiczne, które mogą uszkodzić włókna koca. Zamiast tego spróbuj wykonać następujące czynności:

– Do cyklu prania dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej (wodorowęglanu sodu).
– Należy dodać pół szklanki białego octu.

Biały ocet nie sprawi, że twój koc będzie pachniał sosem sałatkowym, więc nie martw się. Zamiast tego pozbędzie się nadmiaru brudu i zanieczyszczeń, które mogą gromadzić się na włóknach. Efektem jest szczególnie pluszowy i puszysty koc.

Unikaj prasowania koca podczas zmiękczania go przez suszenie w suszarce w niskiej temperaturze.

Co zrobić, jeśli Twój koc Sherpa jest splątany?

Możesz szybko przywrócić swój koc sherpa do poprzedniego stanu, kiedy był miękki i puszysty, jeśli stał się splątany i zbrylony. Twój splątany koc może wymagać jedynie prostego wyczesania przed praniem.

Użyj pędzla z delikatnym, naturalnym włosiem.

 • Niewielką ilość delikatnej odżywki do włosów należy dodać do butelki z rozpylaczem chłodnej wody.
 • Wstrząśnij miksturą, aby ją połączyć, a następnie lekko spryskaj splątane części koca sherpa.
 • Aby pozbyć się mat i kołtunów, delikatnie szczotkuj we wszystkich kierunkach.
 • Po wygładzeniu koca delikatnie umyj go w letniej wodzie, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości odżywki.
 • Susz koc w suszarce na małych obrotach.

Najczęściej zadawane pytania na temat kocy Sherpa:

Czy koce Sherpa są ciepłe?

Koce Sherpa składają się z syntetycznego materiału poliestrowego, który ma przypominać owczą skórę pod względem ciepła i przytulności.

Koc sherpa można suszyć w suszarce?

Koce Sherpa można suszyć w suszarce, ale tylko w niskiej temperaturze. Aby zachować miękkość, susz w suszarce na niskich obrotach i unikaj opcji „żelazka” (prasowania).

Czy koce Sherpa zrzucają włókna?

Dostępne są koce Sherpa, które nie tracą włókien. Nie są wykonane z prawdziwej wełny, ale z syntetycznych włókien poliestrowych.

Jak często należy prać koc sherpa?

Kiedy zauważysz plamy, zapachy lub jeśli twój koc sherpa zacznie tracić swoją miękką, puszystą konsystencję, powinieneś go wyprać w razie potrzeby.

TH!NK

Odżywka do włosów lub płyn do loków, warkoczy, dreddów może pomóc rozplątać koce różnego rodzaju.

Sprawdź także inne nasze artykuły: