Malowanie drewna w niskich temperaturach

Malowanie drewna

Mróz i malowanie drewna nie pasują do siebie zbyt dobrze. Powłoki należy nakładać tylko w określonych temperaturach w okresie od około kwietnia do października. Malowanie drewna w niskich temperaturach może być problematyczne.

Malowanie drewna poza najlepszymi miesiącami

Jak zapewne wiesz, drewno jest materiałem roboczym. Jest więc kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas przemalowywania:

 • Wilgoć może również osadzać się w drewnie.
 • Farba może się pęcherzyć.
 • Wilgoć może powodować tworzenie się pleśni.
 • Drewno może gnić.

Ważne: przed malowaniem pozostaw drewno do całkowitego wyschnięcia

Zaimpregnowane drewno

Przed nałożeniem nowej warstwy farby upewnij się, że powierzchnia jest sucha. W temperaturach poniżej 5 stopni Celsjusza należy raczej odłożyć malowanie, ponieważ farba jest bardzo trudna w obróbce przy niskich temperaturach zewnętrznych. Kiedy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska, farba zwykle nie wysycha prawidłowo.

Malowanie drewna: temperatura zewnętrzna i na co uważać

Podczas malowania drewna ważną rolę odgrywa temperatura zewnętrzna. Nie powinno być za zimno ani za ciepło. Malowanie na zewnątrz najlepiej zaplanować wiosną, kiedy jest niska wilgotność i dobrze wysycha.

Jeśli malujesz drewno zwracaj uwagę na temperaturę

Nawet zimą lub gdy temperatury na zewnątrz są niskie, majsterkowicze swędzą, zwłaszcza gdy zima jest łagodna. Jednak niskie temperatury zewnętrzne mogą znacząco wpłynąć na efekt prac malarskich, na przykład jeśli wilgotność powietrza jest wysoka lub temperatura jest po prostu zbyt niska, aby farba mogła dobrze wyschnąć.

W rzeczywistości są takie okresy, w których najlepiej wykonywać taką pracę, mianowicie od kwietnia do października. Tutaj warunki są najbardziej prawdopodobne:

 • minimalna temperatura w nocy
 • wilgotność
 • maksymalna temperatura
 • Opady i tworzenie się mgły

Niskie temperatury i malowanie, czy to kompatybilne?

Malowanie drewna.
Oblodzone drewno

Temperatury poniżej 5 ° C nie nadają się do wszystkich prac malarskich. Farby nie mogą być również przechowywane poniżej tej temperatury. Ale są wyjątki. Tutaj dowiesz się, co jeszcze możesz malować w niskich temperaturach.

Dlaczego nie malować w temperaturze poniżej 5 ° C?

W tych temperaturach kolory gęstnieją lub zamarzają. Kolory łzawią podczas rozmrażania. Spoiwa ulegają zniszczeniu lub poszczególne elementy ponownie się rozdzielają. Farba traci właściwości kryjące i przestaje przylegać.

 • Przeczytaj także – Wskazówki dotyczące malowania mieszkania
 • Przeczytaj także – malowanie głębokiego podłoża
 • Sprawdź także – tapeta do malowania zamiast raufazy

Natychmiast rozpoznasz te uszkodzenia spowodowane mrozem. Spoiwa osiadły na dnie, a na wierzchu unosi się wodna ciecz. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku farb na bazie wody lub farb ściennych i elewacyjnych. Nie możesz już używać takich kolorów.

Optymalna temperatura przetwarzania wynosi od 18 ° C do 25 ° C. Farby mogą również wytrzymać temperatury od 10 ° C do 35 ° C. Jednak w niższych temperaturach farby są bardziej lepkie. W rezultacie nakładane są zbyt grubo, przez co mogą jeszcze gorzej wysychać.

Jakie są wyjątki?

Jednak niektóre szkliwa i lakiery można nakładać również w temperaturze poniżej zera. Farby na bazie żywicy zawierają specjalne rozpuszczalniki. Nie zawierają wody i dlatego są mniej wrażliwe na mróz. Zapytaj o to w sklepach lub przeczytaj uważnie instrukcje producenta na odwrocie.

Należy jednak pamiętać, że te odporne na mróz farby twardnieją dłużej. Ma to tę wadę, że prawdopodobieństwo zanieczyszczenia pyłem jest znacznie większe.

Drewno jest narażone na ekstremalne warunki pogodowe, zwłaszcza na zewnątrz. Naturalne zużycie drewna przez ciepło, zimno i wilgoć skraca żywotność drewna. W szczególności okna i drzwi, ale także drewniane tarasy i meble ogrodowe, muszą przez długi czas wytrzymywać zewnętrzne wpływy środowiska. Dlatego części drewniane należy konserwować i odnawiać w regularnych odstępach czasu lub co najmniej raz w roku. Idealnie drewno jest odnawiane na zewnątrz w okresie wiosenno-letnim. Od marca do października można malować drewno na zewnątrz za pomocą oleju do drewna, bejc, farb do drewna i lakierów do drewna. Do malowania należy zawsze wybierać suche i ciepłe dni. Idealne są temperatury od 20 ° do 25 ° Celsjusza.

Szron i malowanie drewna – czy są kompatybilne?

W zimnych porach roku zawsze pojawiają się problemy z czasem dostawy lub dostępnością kolorów – często przyczyną są niskie temperatury i związany z nimi mróz. Szczególnie w okresie od listopada do marca możliwe są temperatury nawet do minus 20 stopni. Największym problemem jest tu transport farby, ponieważ np. Farby emulsyjne są wrażliwe na mróz. Dinova przywiązuje dużą wagę do tego, że dostarczane cechy są zawsze doskonałe. W tym celu w logistyce stosujemy kaptury termiczne, aw przypadku ładunków całopojazdowych również ogrzewane wózki termiczne. Kaptury termiczne chronią towar przed chłodem przez określony czas. Jednak nie nadają się one do dłuższych tras transportowych lub długich przestojów. Ale dlaczego jest to takie ważneta farba nie zamarza? I czy nadal można malować w temperaturze poniżej 5 stopni? Pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę.

Dlaczego farba nie może się przymrozić?

Farby składają się głównie z wodnistych składników. Woda rozszerza się, gdy zamarza i miażdży / miażdży spoiwa niezbędne do malowania. Kiedy cząsteczki polimeru ulegają zniszczeniu, właściwości farby ulegają ogromnej zmianie. Farba wystawiona na działanie mrozu ma bardzo słabą przyczepność do malowanego podłoża. Ale siła krycia może również znacznie spaść w zależności od koloru. Całkowite przetworzenie jest prawie niemożliwe i nie można już oczekiwać doskonałego wyniku. Farby i lakiery na bazie rozpuszczalników są tylko trochę bardziej odporne na działanie niskich temperatur – ale także tutaj istnieją ograniczenia.

Po czym poznać, że farba ma szron?

Z reguły farba rzadko zamarza całkowicie w wiadrze, ale nawet powierzchowny szron na krawędzi pojemnika lub na powierzchni farby może wystarczyć, aby materiał stał się bezużyteczny. W zależności od intensywności mrozu wzór uszkodzeń może wyglądać inaczej. Jeśli materiał tylko zamarza na powierzchni, na krawędzi pojemnika można zobaczyć kryształki lodu – nawet przy lekkim mrozie materiał może się już lekko zbrylić. Jeśli pojemnik będzie wystawiony na działanie niskich temperatur przez długi czas, farba przemarznie. W tym miejscu oddzielają się składniki, takie jak pigmenty i wypełniacze, a na powierzchni tworzy się wodny film. Wizualna różnica w stosunku do nieuszkodzonego materiału polega na tym, że „kremowa” lub gładka powierzchnia materiału jest raczej grudkowata lub ziarnista.

Malowanie drewna. Czy nadal mogę używać zamrożonej farby?

W zależności od intensywności mrozu nie ma różnicy w samym przetwarzaniu. Materiał może być trudny do rozprowadzenia ze względu na słabszą przyczepność. Ponadto na powierzchni może być grudkowata lub ziarnista – w zimnych porach roku są to oznaki uszkodzeń mrozowych. W przypadku farby barwionej w zależności od pigmentu, składu i objętości dodanego materiału (w celu rozdzielenia koloru) mogą wystąpić zmiany koloru.

Jeśli jednak w pojemniku występują jakiekolwiek wizualne rozbieżności, obróbka nie jest przeprowadzana w pierwszej kolejności, ponieważ specjalista nie używa już takiego materiału.

Czy potrafisz malować w niskich temperaturach?

Tak i nie! Aby to ocenić, należy wiedzieć, że temperatura otoczenia z jednej strony i temperatura powierzchni z drugiej strony odgrywają ważną rolę podczas obróbki farby. Dlatego oprócz produktu, który ma być przetworzony, interesujący jest obszar zastosowania. Sam produkt zawsze ma zalecaną temperaturę obróbki – pomocne będzie zapoznanie się z odpowiednią kartą techniczną. W większości przypadków wnętrze nie jest krytyczne, ponieważ warunki gwarantują optymalną obróbkę. Inaczej wygląda na zewnątrz lub na elewacji.

Malowanie elewacji w przypadku mrozu?

Na zewnątrz farba kryje  Farby elewacyjne wiążą się z dużym ryzykiem w zimnych porach roku. Przy temperaturze od 0 do 5 stopni na powierzchni może znajdować się warstwa rosy, która działa jak rodzaj warstwy oddzielającej powłokę od powierzchni. Oznacza to, że nie może być wystarczającej przyczepności lub drapania się do podłoża. Oprócz temperatury powierzchni elementu decydujący jest również czas schnięcia. Ponieważ w przypadku ujemnych temperatur w fazie schnięcia, również tutaj składniki spoiwa mogą się od siebie oddzielić, co prowadzi do problemów z przyczepnością lub niewystarczającego połączenia z podłożem. Pęknięcia na elewacji, łuszczenie się i widoczne kwiaty lodu na powierzchni to możliwe konsekwencje, więc nałożenie nowej warstwy farby jest nieuniknione. Jeśli faza suszenia jest zbyt długa, z powodu niskich temperatur i wysokiej wilgotności powietrza, reakcja suszenia jest zaburzona chemicznie lub fizycznie.

Farbę przechowuj prawidłowo – zależy to od temperatury!

Często uszkodzenie występuje również podczas przechowywania farby. Przechowywanie musi być zabezpieczone przed mrozem, a temperatura otoczenia powinna przekraczać 5 stopni. Przed obróbką materiał najlepiej ogrzać do „temperatury pokojowej”. Przechowywanie w garażu może być krytyczne, ponieważ często nie są one ogrzewane, a temperatura w nocy może spaść znacznie poniżej 0 stopni.

Jeśli pojemnik został już otwarty i był z niego robiony, zanieczyszczenie narzędzi lub pewne warunki środowiskowe mogą doprowadzić do kiełkowania materiału lub, w języku potocznym, do „przewrócenia się”. Ponieważ woda w produktach ma tendencję do zanieczyszczania się zarazkami i bakteriami. Z tego powodu otwarte pojemniki należy zawsze szybko przetwarzać.

Malowanie drewna. Idź bezpiecznie!

Staje się jasne, że w zimnych porach roku, a zwłaszcza w okresie przejściowym, należy przestrzegać pewnych punktów. Bądź po bezpiecznej stronie i dokładnie sprawdź warunki ramowe, zanim podejmiesz działania. Przede wszystkim upewnij się, że możesz zagwarantować temperaturę powierzchni co najmniej 5 stopni podczas całej fazy suszenia. To jedyny sposób, aby uniknąć niepotrzebnych reklamacji i nie ryzykować dobrej reputacji u klientów.

Specjalista jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, takich jak rozdziały 3.1.1 do 3.1.14 VOB, część C, DIN 18363 lub ulotka BFS nr 20 Sprawdzić podłoże i zgłosić obawy, lub przełożyć prace w przypadku zaistnienia warunków poza arkuszami danych technicznych, lub informacjami producenta.

Malowanie drewna. Wilgotność powietrza a malowanie drewna

Niska wilgotność i suchy klimat powinny być również zagwarantowane w kolejnych dniach. Zbyt wilgotne warunki klimatyczne wydłużają czas schnięcia, a w skrajnych przypadkach mogą powodować mniejszą podatność stosowanych środków do pielęgnacji drewna. Niskie temperatury również nie są idealne do malowania. Zalecamy temperatury do minimum 15 ° Celsjusza, a nie poniżej. Nakładanie i praca z farbą jest trudna w niższych temperaturach, a efekt końcowy często nie jest taki, jakiego się spodziewałeś. Unikaj również procesu malowania i suszenia w jasnym słońcu. Produkty do pielęgnacji drewna mają tendencję do tworzenia się pęcherzy, gdy temperatura jest zbyt wysoka. Jednocześnie szkliwa i farby wysychają zbyt szybko i mogą powodować smugi.Niektóre projekty obróbki drewna wymagają dłuższego okresu schnięcia do 48 godzin po malowaniu. Unikać klimatycznych warunków intensywnych opadów deszczu i okresów zawilgocenia w dniach po nałożeniu pierwszej warstwy.

Wniosek: Nawet jeśli nie możesz się doczekać, maluj tylko wtedy, gdy wilgoć z nocy na powierzchni wyparuje z porannego słońca. Na przykład obserwuj trawnik lub okna zaparkowanych samochodów: jeśli te są suche, obszar do malowania jest zwykle gotowy do malowania. Zakończ prace malarskie co najmniej cztery godziny przed zachodem słońca, aby świeża farba miała wystarczającą ilość światła dziennego.

Przy okazji: jeśli latem robi się zbyt gorąco, to też nie jest idealne. Farby zewnętrzne wysychają zbyt szybko i słabo wiążą się z podłożem, przez co w warstwie farby mogą powstawać fałdy. Ponadto na nagrzanych powierzchniach może wystąpić tzw. Odgazowanie, ponieważ ciepłe powietrze w podłożu wypycha w kierunku chłodnych temperatur zewnętrznych, co może powodować powstawanie pęcherzy powietrza w nowej warstwie farby.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli masz możliwość podgrzania farby i przedmiotu obrabianego przed malowaniem, możesz uzyskać lepsze wykończenie powierzchni.