Czyszczenie dywaników. Dywaniki do prania ręcznego lub w pralce

Dywaniki do prania ręcznego lub w pralce

Czyszczenie dywaników. Dywan „szmatowy”, w niektórych regionach Niemiec i Austrii nazywany również Fleckerlteppich, może być wykonany z różnych materiałów. Jeśli na spodzie nie ma plastikowej powłoki, można ją prać jak ciężką odzież. Podczas prania w pralce należy wziąć pod uwagę rodzaj tkaniny.

Czyszczenie dywaników. Materiały i metody wytwarzania

Dywaniki do prania ręcznego lub w pralce
Dywanik

Istnieje duży wybór dywaników szmatowych, które mogą być wykonane z wielu możliwych materiałów. Próbki tkane są wykonane z bawełny, wełny lub włókien syntetycznych. Jeśli mają od spodu powłokę z tworzywa sztucznego, mycie jest możliwe tylko ręcznie. Przed praniem w pralce należy sprawdzić, czy splot jest żaroodporny, a pętelki trzymają się.

Inne warianty to szmaciane dywaniki, które są zszywane z kawałków materiału. Są one najczęściej wykonywane w domu i można je prać jak ciężkie ubrania lub zasłony. W przypadku form mieszanych, potencjalnie najbardziej wrażliwy materiał musi być zawsze brany pod uwagę jako miara intensywności prania i dostarczania ciepła.

Mycie ręczne

Wanna najlepiej nadaje się do prania dywaników ze szmatki. W przypadku wełny lub włókien syntetycznych jako maksymalną temperaturę należy wybrać letnią wodę o temperaturze do trzydziestu stopni Celsjusza. W zależności od grubości materiału i stopnia zabrudzenia zaleca się czas namaczania od kilku minut do maksymalnie pół godziny.

Jeśli dywanik jest przemoczony, należy zwrócić uwagę na zachowanie włókien lub składników podczas pierwszego prania. Niektóre rodzaje włókien, zwłaszcza te wykonane z tworzywa sztucznego, mają tendencję do zwijania się jak inne dywany, gdy pozostają w wodzie przez długi czas . W przypadku bardzo wrażliwych komponentów materiałowych, takich jak jedwab lub wełna dziewicza, należy unikać moczenia.

Pierz je w pralce

Podczas prania w pralce należy wziąć pod uwagę rozmiar i grubość dywanu. W przypadku bardzo chłonnych rzeczy można szybko przekroczyć maksymalne obciążenie bębna do prania. Z reguły szmatka po wyschnięciu powinna zajmować nie więcej niż połowę powierzchni bębna. W każdym przypadku należy wyłączyć cykl wirowania.

Temperaturę prania należy dobrać do najbardziej wrażliwego elementu. Aby uniknąć strzępienia się i nadmiernego narażenia pralki na kłaczki, zaleca się worek na odzież.

PORADY I WSKAZÓWKI

Suszenie dywanu może odbywać się tak, jak suszenie ręczników. Można go wywiesić na zwykłej suszarce.