Kołki w starym budynku. Jakie stwarzają problemy?

Kołki w starym budynku

Kołki w starym budynku. Każdy, kto często potrzebował kołków w ścianach, z pewnością doświadczył tego, że nie każdy kołek wytrzymuje takie, jak można sobie wyobrazić. Ten problem występuje szczególnie w starych budynkach. Tutaj możesz dowiedzieć się, jak nadal można mocno osadzić kołek w ścianie w starym budynku, który jest trudny do oszacowania.

Kołki w starym budynku. W starych budynkach strop lub mur są trudne do oszacowania

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jest to kołek w nowszym istniejącym budynku, nowym budynku czy starym. We wszystkich trzech sytuacjach ściana nie musi wytrzymywać tego, czego się od niej oczekuje. Istnieje wiele problemów, które mogą czaić się w ścianie:

  • kruszenie zaprawy, gdzie kotwica się ślizga
  • ściany z pustaków gipsowo-kartonowych, w których kołki nie mogą się rozprzestrzeniać
  • pustaki, w których kołki nie mogą się uchwycić i rozłożyć
  • Beton komórkowy (gazobeton), w którym kołek się obraca
  • Przeczytaj także – odetnij kołki
  • Przeczytaj także – Jeśli kołek się wyciągnął
  • Sprawdź również – kołki na izolacji zewnętrznej

Kołki w cegle i / lub starej zaprawie

Kołki w starym budynku
Mur ze starej cegły i drewniane kołki

Jednak w starych budynkach najczęstszym problemem jest stara cegła, która się kruszy lub zaprawa, która się kruszy. Jednak podczas wiercenia nie widać, czy wierci się w cegle, czy w spoinie zaprawy.

Przy odrobinie szczęścia można wybrać kołek większy o jeden lub dwa rozmiary. Ale to niekoniecznie musi być pomocne, szczególnie w starym budownictwie czy z gazobetonem – w końcu to nie ma znaczenia, bo w starych budynkach można zastosować sztuczkę z takimi ścianami.

Wypełnij otwór cementem piorunochronnym

Istnieją produkty takie jak cement piorunowy, klej do zaprawy lub zaprawa z żywicy syntetycznej. Jednym z tych produktów po prostu wypełnij dziurę. Następnie wsuń kołek i oczekuj na stwardnienie materiału. Jak długo to trwa, zależy od użytego produktu. Dlatego należy zapoznać się z odpowiednią instrukcją obsługi producenta.

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych, które nie utrzymują kołka na miejscu

W przypadku, gdy Twoje stare mieszkanie lub dom był już zmodernizowany lub wyremontowany, być może została zamontowana płyta gipsowo-kartonowa. Oznacza to, że za płytą gipsowo-kartonową mogą znajdować się wgłębienia (sufit, ściana). Konwencjonalne kotwy rozprężne nie pomagają.

Kołki w starym budynku. Potrzebujesz również specjalnych szczypiec

Istnieją jednak specjalne kołki, które rozpościerają się i drapią w kształcie gwiazdy po włożeniu do wnęk. Potrzebne są do tego specjalne szczypce do kołków. Możesz również pożyczyć takie szczypce do kołków rozporowych z wielu sklepów z narzędziami.

PORADY I WSKAZÓWKI

W przypadku kołków i muru należy zwrócić uwagę na możliwy ciężar nośny w połączeniu z tymi dwoma elementami. To, co wystarcza do zdjęcia na ścianie, nie musi być wystarczające dla ciężkiej szafki ściennej. W dzienniku domowym znajdziesz również wiele innych poradników na temat kołków. Wszystko o kołkach ciętych można przeczytać tutaj.