Jak przeciąć kołki, które są zbyt długie?

Jak przeciąć kołki wykonane z plastiku? Jak przeciąć kołki, które są wykonane z metalu? Nie zawsze wywiercony otwór pasuje do kotwy. Jednak nie panikuj, nie jest konieczne, abyś kupował krótszy kołek, czy też uciekał się do innych metod mocowania. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji jest odcięcie kołka. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy ten artykuł, abyś wiedział dokładnie, co jest ważne przy przecinaniu kołków.

Jak przeciąć kołki? Co zrobić, jeśli otwór na kołki jest za krótki?

Nie zawsze ściana lub sufit pozwalają nam na to, by wywiercić w nich otwór na taką głębokość, na jaką jest w stanie wejść kołek. Bywa tak, że kołek ma taką długość, że otwór nie jest w stanie go pomieścić. W takiej sytuacji możesz:

  • Użyć kołków, które są krótsze
  • Możesz zakupić kołki wtryskowe
  • Przeciąć kołek, który jest zbyt długi

Jak przeciąć kołki? Odcięcie wspornika jest możliwe w ograniczonym zakresie

Odcięcie części kołka to dosyć częsta praktyka i w sumie nie mija się z sensem. Jednak ważne jest, aby pamiętać, iż taki zabieg może wpłynąć na nośność kotwy. Dlatego odcięcie kołka powinno brać się pod uwagę tylko wówczas, gdy późniejsze jego obciążenie nie będzie zbyt duże. Ważnym jest także, aby nie wycinać kołka na tak zwane oko. Maksymalnie kołek można skrócić o 25%.

Powinno się także rozróżniać kołki w kontekście ich późniejszego zastosowania. Z technicznego punktu widzenia różnorodność kołków jest ważna. Zastosowanie danej kotwy nigdy powinno być dziełem przypadku. Zasadniczo dopuszczalne jest, aby kołki rozporowe wykonane z metalu, a także kołki uniwersalne lub kołki rozporowe z tworzywa sztucznego można było przecinać. Najpopularniejsze są kołki rozporowe.

Jak przeciąć kołki? Odcięcie plastikowych kołków

Jak odciąć kołki?
Plastikowe kołki rozporowe

W pierwszej kolejności powinieneś włożyć kołek do otworu, który wywierciłeś. Gdy po włożeniu kołka do otworu ujrzysz, że ten wystaje, to będzie to znak, że należy go odciąć. Do odcięcia kołka możesz użyć noża uniwersalnego lub noża do wycinania, przecinania plastiku. Jeśli do skrócenia kołka zamierzasz użyć wyrzynarki, to radzimy, abyś wcześniej oznaczył miejsce, w którym będzie przechodziło cięcie, tak by mieć pewność, że będzie ono proste.

Odcięcie metalowych kołków

Jeśli chodzi o kołki metalowe to tutaj cała operacja przecinania kołka jest nieco bardziej złożona. Najlepszym narzędziem w tym przypadku będzie piła do metalu. Tu także powinieneś zaznaczyć długość kołka, który zamierzasz skrócić.

Skrócenie różnych kołków (zgodnie z projektem technicznym)

Dopuszczalne jest także skracanie kołków rozporowych. Włóż kołek rozporowy do otworu, który wywierciłeś. Skrzydełka, które znajdują się na kołku rozporowym możesz rozłożyć szczypcami do kołków, które są do tego przeznaczone. Nabierz pewności, że kołek jest bardzo mocno osadzony w otworze. Teraz może nastąpić odcięcie części kołka, która wystaje poza otwór.

PORADY I WSKAZÓWKI

Przecięcie kołka może okazać się niewystarczające. Powinieneś taki kołek dodatkowo zabezpieczyć. Materiały nadające się do tego to: cement, zarówno ten zwykły, jak i ten na bazie żywicy syntetycznej. Po utwardzeniu środka wypełniające, czy to cementu, czy też innego materiału łatwoutwardzalnego możesz kołek obciążyć. Te i inne pomysły można znaleźć w poradniku „Kołki w starych budynkach”.

TH!NK

Jak wiadomo kołki rozporowe są wykonane między innymi z plastiku. Czy istnieje jakaś alternatywa dla plastiku wykonanego z ropy naftowej? Czy istnieje plastik wyprodukowany, np. z alg? Sprawdź ten artykuł i dowiedz się co nieco na ten temat!

Polecamy inne nasze artykuły:

Tekst powstał dzięki inspiracji blogiem hausjournal.net, autor tekstu: Tom Hess. Opracowanie własne. Nasze artykuły piszemy inspirując się innymi blogami o podobnej tematyce, lista źródeł inspiracji znajduje się tutaj.